Našťastie však išlo iba o simuláciu havárie autobusu.
Záchranári oznámili, že na mieste nešťastia je spolu tridsaťšesť zranených. Okrem ľahších zranení sú tam aj veľmi ťažké prípady. V nemocnici vyhlásili traumatologický kód. Na urgent začali privážať ranených, podľa typov zranení ich rozdelili do troch skupín a začali zachraňovať. Obeťami v simulovanej situácii boli študenti Strednej zdravotníckej školy.
Cieľom cvičenia bolo overiť fungovanie traumatologického plánu pre prípady hromadných nešťastí. Podľa Bohuslava Hladíka z Úseku krízového riadenia Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta traumatologický plán je súbor inštrukcií pre personál nemocnice v situáciách, ako sú hromadné havárie, pád lietadla či únik čpavku.
„Pri hromadných nehodách to v praxi funguje tak, že dispečing oznámi nemocnici počet zranených. Nemocnica určí, koľko a ktorých z nich prijme. Ostatných musia previezť inde. Kontaktná osoba potom vyhlási traumatologický kód a všetci zainteresovaní musia konať podľa plánu. Za žiadnych okolností by sa nemalo stať, že všetkých zranených prevezú do jednej nemocnice,“ zdôraznil B. Hladík.
Takéto cvičenia sú potrebné z jedného dôležitého hľadiska. Zdravotníci sa počas nich snažia vychytať nedostatky a slabiny v organizačnom systéme a prijať opatrenia na ich nápravu. Ak by došlo naozaj k mimoriadnej situácii, aby vedeli zareagovať bez problémov. „Banská Bystrica sa nachádza na križovatke železničnej trate, letisko je blízko... Rooseveltova nemocnica je spádovou pre 670 tisíc ľudí, musí byť teda pripravená po všetkých stránkach na zabezpečenie všestrannej zdravotníckej starostlivosti postihnutým pri hromadných úrazoch,“ dodal Hladík.
„Myslím si, že sme pripravení na takéto situácie, len verejnosť musí pochopiť, že si to treba občas precvičiť,“ uviedol Eugen Bielik, primár Traumatologického oddelenia Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta. Hoci počas cvičenia platili v nemocnici určité obmedzenia, urgent pracoval normálne.