Stretli ste sa už s pojmom kryoterapia? Možno mnohí z Vás ani netušia, čo toto slovo znamená. Ide o pozitívne využitie extrémne nízkeho chladu pre ľudský organizmus.
Z HISTÓRIE
Kryoterapia má históriu podloženú na vedeckých výskumoch len vyše tridsať rokov, aj keď pozitívne pôsobenie chladu na ľudské telo je známe už niekoľko tisícročí.
História liečebného používania chladu je známa už od obdobia okolo roku 2500 p. n. l. Už Egypťania odporúčali hypotermiu - podchladenie celého organizmu alebo len jeho časti na zmenšenie opuchu, zastavenie krvácania. Hipokrates popisoval výrazný protibolestivý účinok pri schladení postihnutého miesta. V napoleónskych vojnách chirurgovia popisovali, že končatiny zranených vojakov mohli byť amputované s minimálnou bolestivosťou či krvácaním. Dvorný Napoleonov chirurg Le Roy dokázal podľa dostupných dokumentov za jeden deň amputovať až dvesto končatín, ktoré obložil ľadom pri vonkajšej zime -19° C.
LIEČBA CHLADOM DNES
O súčasnej liečbe chladom môžeme hovoriť od doby, kedy skvapalnili kyslík, kysličník uhličitý, dusík, vzduch a vodík, a umožnili aj priemyselnú produkciu týchto chladiacich tekutín.
V 7O. rokoch nášho storočia sa vo svete začala rodiť koncepcia použitia extrémne nízkeho chladu na ľudský organizmus. Môžeme to vysvetliť ako povrchové používanie kryogenických (nízkych ) teplôt - menej ako mínus l00°C - pôsobiacich veľmi krátko - 2 až 3 minúty pre vyvolanie reakcie organizmu na chlad a jeho fyziologické využitie. Cieľom je podporiť a uľahčiť základné liečenie pohybom. Kryogenické teploty môžu byť aplikované miestne na kožu a kĺby alebo na celý organizmus v kryokabínach a kryokomorách.
Zavedenie kryoterapie v praxi sa pripisuje Japoncovi Toshiro Yamauchimu a jeho kolektívu. V Európe sa po jeho vystúpení v r. l98l začali liečbou chladom zaoberať Nemci a Poliaci.
ÚČINKY KRYOTERAPIE
Celková kryoterapia, teda pôsobenie chladu na celé telo po dobu 2-3 minúty pri teplote mínus l20°C (plus-mínus l0°) vyvoláva u osôb trpiacich reumatickými a degeneratívnymi ochoreniami pohybového aparátu, ako aj u zdravých osôb množstvo nezvyčajne zaujímavých klinických, hormonálnych a biochemických účinkov z poznávacieho, ale aj z dôležitého liečebného hľadiska. Zariadenie s kryokomorami, kde poskytujú kryoterapiu, sa nachádza aj v Banskej Bystrici v časti Kremnička.
Na pozitívne účinky chladu na ľudské telo - či už postihnuté ochorením pohybového aparátu alebo na zdravý organizmus – sme sa opýtali MUDr. Ernesta Cabana, ktorý sa kryoterapiou zaoberá. „Kryoterapia má užitočný vplyv na psychiku chorých, dochádza k výraznému zlepšeniu nálady vplyvom vyplavenia endorfínov, inak nazývaných aj hormónmi šťastia. Organizmus reaguje na extrémny chlad ako na stres a začína vylučovať hormóny, ktoré majú telo pred chladom ochrániť a eliminovať stres. Vylučujú sa kortikoidy – základný liek proti všetkým zápalom, či už chorobným alebo poúrazovým.“
Nezanedbateľným hormónom je testosterón, ktorý má výrazný efekt u športovcov a nie je nezaujímavý efekt na mužskú potenciu. Ľudia s bolesťami kĺbov zaznamenali výrazné zníženie bolesti, unavené a napäté svaly okolo kĺbov sa uvoľnili, zvýšila sa ich sila.
Po pobyte v kryokomore nasleduje kineziterapia - zvýšená pohybová aktivita. Zlepší sa prietok krvi cez kožu a vnútorné orgány, dochádza k výraznému pocitu tepla a uvoľnenia.
Ďalším efektom je urýchlenie tzv. biochemickej regenerácie organizmu. Bunky sa stiahnu a pri cvičení sa z tela vyplavujú škodlivé látky a zabraňuje sa starnutiu bunky.
PRED VSTUPOM DO KOMORY
Pred vstupom do komory je potrebné vyšetrenie u lekára. Pre ľudí s bežnými prekonanými chorobami nie je prekážka vstúpiť do komory, no sú výnimky, o ktorých hovorí MUDr. Caban: „Zistili sme, že ľudia s ťažkými srdcovými vadami, onkologickými ochoreniami, chudokrvnosťou, zníženou funkciou štítnej žľazy či tehotné ženy nemôžu absolvovať liečbu chladom.“ Je iste zaujímavé, že pobyt v kryokomore môžu absolvovať aj deti od dvoch rokov a ešte zaujímavejšie je, že pobyt znášajú lepšie ako dospelí.
DVE - TRI MINÚTY
POBYTU
Pracovníci centra pred vstupom do komory všetkých poučia, ako sa majú správať, ako majú dýchať cez masku, ktorá je súčasťou výbavy. Výbava sa skladá z drevákov, rukavíc, ponožiek, pásky cez uši, krátkych nohavíc u mužov a trička u žien. V sprievode personálu sa vchádza do adaptačnej miestnosti, kde teplota dosahuje – 60°C. Po krátkej adaptácii sa prechádza do komory, kde sa teplota pohybuje v rozsahu -120° až –130°C. Pobyt v komore trvá 2-3 minúty. Počas pobytu sa odporúča pomalá chôdza, väčšinou do kruhu, kde odvážnejší môžu (poprípade aj v podrepe) zistiť, že medzi teplotou pri strope komory a jej podlahou je značný rozdiel. Pacienti s obsluhujúcim personálom sú počas celého procesu vo vizuálnom kontakte cez okno komory. Pre absolvovanie celej kúry sa odporúča jeden vstup denne desaťkrát po sebe. Bezpečnosť pobytu je zaistená aj bezpečnostnými dverami, ktoré sa otvárajú na minimálny tlak. Počas pobytu v komore väčšinou nikto nepociťuje chlad, skôr ide o jemné pálenie a tupé bodanie v odkrytých častiach tela.
Z CHLADU DO TEPLA
Ako sa cítia ľudia po opustení komory? Väčšina udáva pocit zníženia napätia, uspokojenie, iní hovoria o relaxe, o pocite sviežosti a fyzického uvoľnenia. Mizne bolesť, únava, aj keď často boli pred vstupom do komory podstatne silné. Tieto pocity pretrvávajú niekoľko hodín, niekedy aj dlhšie. Ďalším javom je pocit tepla, čo je prirodzené, pretože rozdiel teploty medzi komorou a teplotou v miestnosti, kde sa nachádzajú po vystúpení, je 150°C.
Dýchacie problémy v extrémnom chlade sú minimálne, pri zachovaní doporučení o spôsobe dýchania neudávali žiadne obtiaže ani pacienti s ľahkou formou astmy. Tá sa tiež dá liečiť aplikáciou chladu. Pacienti si pochvaľovali pocit ľahkého a slobodného dýchania.
Niekto zas udáva pocit blaženosti a eufórie. Vrátime sa do histórie, kde sú známe fakty, že počas krutých mrazov sa už spomínaní Napoleonovi vojaci dostávali do akejsi eufórie. Popisujú sa stavy u ľudí, ktorých zachránili pred zamrznutím, že mali živé a farebné sny. Vedeckými meraniami bolo zistené, že pobyt v kryokomore je pre ľudský organizmus podstatne menšia záťaž ako pobyt v saune a efekt pobytu v chlade má oproti saune niekoľkokrát pozitívnejší účinok.
Najlepšie bude, keď si pobyt pri mínus 120°C v spomínanom zariadení vyskúšate na vlastnej koži.