Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Liečbu chladom údajne používali už starí Egypťania

Mínusové teploty, ktoré pomáhajú liečiť

Stretli ste sa už s pojmom kryoterapia? Možno mnohí z Vás ani netušia, čo toto slovo znamená. Ide o pozitívne využitie extrémne nízkeho chladu pre ľudský organizmus.
Z HISTÓRIE
Kryoterapia má históriu podloženú na vedeckých výskumoch len vyše tridsať rokov, aj keď pozitívne pôsobenie chladu na ľudské telo je známe už niekoľko tisícročí.
História liečebného používania chladu je známa už od obdobia okolo roku 2500 p. n. l. Už Egypťania odporúčali hypotermiu - podchladenie celého organizmu alebo len jeho časti na zmenšenie opuchu, zastavenie krvácania. Hipokrates popisoval výrazný protibolestivý účinok pri schladení postihnutého miesta. V napoleónskych vojnách chirurgovia popisovali, že končatiny zranených vojakov mohli byť amputované s minimálnou bolestivosťou či krvácaním. Dvorný Napoleonov chirurg Le Roy dokázal podľa dostupných dokumentov za jeden deň amputovať až dvesto končatín, ktoré obložil ľadom pri vonkajšej zime -19° C.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

LIEČBA CHLADOM DNES
O súčasnej liečbe chladom môžeme hovoriť od doby, kedy skvapalnili kyslík, kysličník uhličitý, dusík, vzduch a vodík, a umožnili aj priemyselnú produkciu týchto chladiacich tekutín.
V 7O. rokoch nášho storočia sa vo svete začala rodiť koncepcia použitia extrémne nízkeho chladu na ľudský organizmus. Môžeme to vysvetliť ako povrchové používanie kryogenických (nízkych ) teplôt - menej ako mínus l00°C - pôsobiacich veľmi krátko - 2 až 3 minúty pre vyvolanie reakcie organizmu na chlad a jeho fyziologické využitie. Cieľom je podporiť a uľahčiť základné liečenie pohybom. Kryogenické teploty môžu byť aplikované miestne na kožu a kĺby alebo na celý organizmus v kryokabínach a kryokomorách.
Zavedenie kryoterapie v praxi sa pripisuje Japoncovi Toshiro Yamauchimu a jeho kolektívu. V Európe sa po jeho vystúpení v r. l98l začali liečbou chladom zaoberať Nemci a Poliaci.

SkryťVypnúť reklamu

ÚČINKY KRYOTERAPIE
Celková kryoterapia, teda pôsobenie chladu na celé telo po dobu 2-3 minúty pri teplote mínus l20°C (plus-mínus l0°) vyvoláva u osôb trpiacich reumatickými a degeneratívnymi ochoreniami pohybového aparátu, ako aj u zdravých osôb množstvo nezvyčajne zaujímavých klinických, hormonálnych a biochemických účinkov z poznávacieho, ale aj z dôležitého liečebného hľadiska. Zariadenie s kryokomorami, kde poskytujú kryoterapiu, sa nachádza aj v Banskej Bystrici v časti Kremnička.
Na pozitívne účinky chladu na ľudské telo - či už postihnuté ochorením pohybového aparátu alebo na zdravý organizmus – sme sa opýtali MUDr. Ernesta Cabana, ktorý sa kryoterapiou zaoberá. „Kryoterapia má užitočný vplyv na psychiku chorých, dochádza k výraznému zlepšeniu nálady vplyvom vyplavenia endorfínov, inak nazývaných aj hormónmi šťastia. Organizmus reaguje na extrémny chlad ako na stres a začína vylučovať hormóny, ktoré majú telo pred chladom ochrániť a eliminovať stres. Vylučujú sa kortikoidy – základný liek proti všetkým zápalom, či už chorobným alebo poúrazovým.“
Nezanedbateľným hormónom je testosterón, ktorý má výrazný efekt u športovcov a nie je nezaujímavý efekt na mužskú potenciu. Ľudia s bolesťami kĺbov zaznamenali výrazné zníženie bolesti, unavené a napäté svaly okolo kĺbov sa uvoľnili, zvýšila sa ich sila.
Po pobyte v kryokomore nasleduje kineziterapia - zvýšená pohybová aktivita. Zlepší sa prietok krvi cez kožu a vnútorné orgány, dochádza k výraznému pocitu tepla a uvoľnenia.
Ďalším efektom je urýchlenie tzv. biochemickej regenerácie organizmu. Bunky sa stiahnu a pri cvičení sa z tela vyplavujú škodlivé látky a zabraňuje sa starnutiu bunky.
PRED VSTUPOM DO KOMORY
Pred vstupom do komory je potrebné vyšetrenie u lekára. Pre ľudí s bežnými prekonanými chorobami nie je prekážka vstúpiť do komory, no sú výnimky, o ktorých hovorí MUDr. Caban: „Zistili sme, že ľudia s ťažkými srdcovými vadami, onkologickými ochoreniami, chudokrvnosťou, zníženou funkciou štítnej žľazy či tehotné ženy nemôžu absolvovať liečbu chladom.“ Je iste zaujímavé, že pobyt v kryokomore môžu absolvovať aj deti od dvoch rokov a ešte zaujímavejšie je, že pobyt znášajú lepšie ako dospelí.

SkryťVypnúť reklamu

DVE - TRI MINÚTY
POBYTU
Pracovníci centra pred vstupom do komory všetkých poučia, ako sa majú správať, ako majú dýchať cez masku, ktorá je súčasťou výbavy. Výbava sa skladá z drevákov, rukavíc, ponožiek, pásky cez uši, krátkych nohavíc u mužov a trička u žien. V sprievode personálu sa vchádza do adaptačnej miestnosti, kde teplota dosahuje – 60°C. Po krátkej adaptácii sa prechádza do komory, kde sa teplota pohybuje v rozsahu -120° až –130°C. Pobyt v komore trvá 2-3 minúty. Počas pobytu sa odporúča pomalá chôdza, väčšinou do kruhu, kde odvážnejší môžu (poprípade aj v podrepe) zistiť, že medzi teplotou pri strope komory a jej podlahou je značný rozdiel. Pacienti s obsluhujúcim personálom sú počas celého procesu vo vizuálnom kontakte cez okno komory. Pre absolvovanie celej kúry sa odporúča jeden vstup denne desaťkrát po sebe. Bezpečnosť pobytu je zaistená aj bezpečnostnými dverami, ktoré sa otvárajú na minimálny tlak. Počas pobytu v komore väčšinou nikto nepociťuje chlad, skôr ide o jemné pálenie a tupé bodanie v odkrytých častiach tela.

Z CHLADU DO TEPLA
Ako sa cítia ľudia po opustení komory? Väčšina udáva pocit zníženia napätia, uspokojenie, iní hovoria o relaxe, o pocite sviežosti a fyzického uvoľnenia. Mizne bolesť, únava, aj keď často boli pred vstupom do komory podstatne silné. Tieto pocity pretrvávajú niekoľko hodín, niekedy aj dlhšie. Ďalším javom je pocit tepla, čo je prirodzené, pretože rozdiel teploty medzi komorou a teplotou v miestnosti, kde sa nachádzajú po vystúpení, je 150°C.
Dýchacie problémy v extrémnom chlade sú minimálne, pri zachovaní doporučení o spôsobe dýchania neudávali žiadne obtiaže ani pacienti s ľahkou formou astmy. Tá sa tiež dá liečiť aplikáciou chladu. Pacienti si pochvaľovali pocit ľahkého a slobodného dýchania.
Niekto zas udáva pocit blaženosti a eufórie. Vrátime sa do histórie, kde sú známe fakty, že počas krutých mrazov sa už spomínaní Napoleonovi vojaci dostávali do akejsi eufórie. Popisujú sa stavy u ľudí, ktorých zachránili pred zamrznutím, že mali živé a farebné sny. Vedeckými meraniami bolo zistené, že pobyt v kryokomore je pre ľudský organizmus podstatne menšia záťaž ako pobyt v saune a efekt pobytu v chlade má oproti saune niekoľkokrát pozitívnejší účinok.
Najlepšie bude, keď si pobyt pri mínus 120°C v spomínanom zariadení vyskúšate na vlastnej koži.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Myslite na zdravie močových ciest!
  5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  5. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  6. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  7. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 767
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 716
  3. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 10 437
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 530
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 523
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 581
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 924
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 516

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  2. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  3. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
  5. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
  6. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  7. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  8. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 106 440
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 156
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 766
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 942
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 570
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 720
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 993
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 505
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Mičinský pitvor pred rokom.

Festival bude charakterizovať fenomén „nového cirkusu”.


SITA 19 h
Momentka zo zápasu Bacúcha so Selcami.

To najpodstatnejšie z futbalových trávnikov v regióne na jednom mieste.


24 h

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


5. jún
Michal Kabáč v drese Banskej Bystrice - ilustračné foto

Pod Urpín prichádza produktívny útočník.


4. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Svätý Peter
  2. Post Bellum SK: Keď som si počas ústupu ľahol na moste, tak som si prial, aby som sa už nezobudil
  3. Ivan Mlynár: Čo bude ťažiskovou témou volieb
  4. Júlia Piraňa Mikolášiková: Sú kajúcnici v ohrození? Albáncom ukradli 10 kilogramov kokaínu
  5. Marián Viskupič: Hrozí nám, že prídeme o hotovosť. Pomôže jej ukotvenie do našej Ústavy?
  6. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  7. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  8. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 106 440
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 156
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 766
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 942
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 570
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 720
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 993
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 505
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu