Zdravý životný štýl sa snaží do svojho života zavádzať čoraz viac ľudí už aj na Slovensku. Dôvodov, prečo by sme mali nad ním minimálne zamyslieť, je hneď niekoľko. Štatistiky dokazujú, že nám chýba v prvom rade pohyb. Sedavý spôsob života, nepravidelné a nesprávne stravovanie či stres sa nám raz totiž môžu vrátiť. Aj preto sa ľudia začínajú vracať späť do prírody a k liečivým rastlinám. Aj o tom je knižka, ktorá sa objavila na pultoch kníhkupectiev. Jej autori Vlastimil Bartko a Mária Luttyová v nej odpovedajú na otázky z histórie používania trstinovej melasy ako liečiva, pestovania cukrovej trstiny a vzniku svetového obchodu s melasou, ako aj o dôvodoch jej priaznivého účinku na ľudský organizmus. S nežnejšou polovičkou autorského tandemu sme sa vybrali Po stopách čierneho zázraku.
Hovoríte, že tajuplný svet prírody zvedavým a trpezlivým otvára tajomstvá, dáva im dobré rady, ako im môže pomôcť. V knihe odhaľujete melasu, teda vlastne odpadový produkt, ktorý vzniká pri spracovaní cukrovej trstiny. Obsahuje vraj všetko, čo v obyčajnom cukre po stránke výživovej chýba, čiže vitamíny, stopové prvky, minerálne látky, enzýmy...
Presne tak. Mimochodom, na trhu sa môžu vyskytovať rôzne druhy melasy. Líšia sa svojím zemepisným pôvodom a technológiou výroby. Pokiaľ má trstinová melasa slúžiť na konzumáciu ako výživový doplnok, ľudia by si mali vybrať len kvalitný produkt. Strava moderného človeka neobsahuje potrebné živiny. Následky jednostrannej výživy sú príčinou mnohých civilizačných chorôb. A práve melasa im môže účinne zabrániť. V niektorých krajinách však trstinová melasa z kuchyne nikdy nezmizla.
Naše stravovanie má čoraz viac medzier. Chýbajú nám v nej minerály, vitamíny, dá sa povedať, že je jednostranná. Aj to sa môže časom vypomstiť. Je tento čierny v úvodzovkách zázrak naozaj taký „mocný“?
Mnohí melase naozaj dávajú takýto prívlastok. Obsahuje minerály, ktoré nie sú v bežnej strave v dostatočnom množstve. Spomeniem napríklad väčšinu minerálov skupiny B s výnimkou B1, viac vápnika ako v mlieku, organické železo, horčík, fosfor, draslík, zinok a veľa iných látok a minerálov, ktoré zabraňujú vzniku artériosklerózy a svojím antioxidačným účinkom aj vzniku zhubných nádorov. Podstatný je aj obsah enzýmov, nenasýtených mastných kyselín, aminokyselín. Ide o vyváženú sústavu minerálnych prvkov.
V uplynulých dňoch sme si pripomenuli Svetový deň osteoporózy. Ide o chorobu, ktorej odborníci hovoria tichý zlodej kostí. Aj keď ňou trpia prevažne starší ľudia a najmä ženy po menopauze, nevyhýba sa ani mužom. Našim kostiam chýba vápnik.
. Aj ten má v trstinovej melase vysoký obsah a podporuje tak zdravý vývoj kostí, zubov, vlasov. Jeho dostatočný prísun pomáha oddialiť nástup choroby, ktorú ste spomenuli. Vápnik normalizuje nervové a svalové funkcie, reguluje srdcový rytmus, je nevyhnutný pre zrážanlivosť krvi a chemickú rovnováhu v našom tele. Melasa tiež podporuje vyplavovanie odpadových látok z tela a svojím miernym zásaditým účinkom zabraňuje prekysleniu organizmu. Má tiež schopnosť rozpúšťať nahromadené anorganické usadeniny v chrupavkách kĺbov, ktoré spôsobujú tuhosť a obmedzenie v pohybe.
V ostatných týždňoch sa k zdravej výžive vyjadrujú aj mnohé celebrity, ktoré čakajú dieťa. Dbajú na pravidelný prísun ovocia a zeleniny, vyhýbajú sa cukru a sladkostiam. Je teda melasa vôbec vhdoná pre budúce mamičky?
Určite. Vďaka mimoriadnemu obsahu železa v organickej forme s takmer 100-percentnou vstrebateľnosťou podporuje zdravú krvotvorbu, čistí krv, posilňuje imunitný systém a odstraňuje únavu. Zvýšený obsah železa je nevyhnutný najmä pre tehotné ženy a dojčiace matky.
Mnohí z nás po bylinách siahajú nielen pri chrípke a rôznych zápaloch, ale napríklad aj vtedy, keď sa potrebujú koncentrovať a dostať, povieme to obrazne, do hlavy čo najviac. Skrátka, keď sme zavalení skriptami a čakajú nás maturity či štátnice. V knihe spomínate aj rôzne kombinácie bylín.
Ideálna kombinácia na podporu imunutného systému je trstinová melasa a obohatená o beta-glukán, teda prírodný extrakt z droždia. Gingko dvojlaločné, rastlinu známu po stáročia z tradičnej čínskej medicíny, netreba osobitne predstavovať. Pomáha pri cievnych problémoch, studených končatinách, prekrvuje mozog a zlepšuje krvný obeh. Pôsobí ako prevencia srdcových a mozgových príhod. Zlepšuje pamäť, obmedzuje pískanie v ušiach a závraty. Vhodnou kombináciou je trstina a medovka, resp. trstina s rakytníkom. Ako vidno, príroda má silu, ktorú nevyčíslite.
Súťaž
Pre našich čitateľov sme pripravili aj súťaž o túto zaujímavú knihu. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí odpovedia na otázku, ktorú chorobu odborníci nazývajú „tichý zlodej kostí“. Vaše odpovede spolu s nalepeným kupónom čakáme na našej adrese do 2. novembra.