Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Basketbalistky s medailovými ambíciami

Basletbalistky Slávie UMB Banská Bystrica vstupujú do novej extraligovej sezóny s medailovými cieľmi.

Cenný kov chcú získať samotné hráčky, tréner i vedenie klubu. V silnej slovenskej konkurencii to nebude jednoduchá úloha. No káder prešiel niekoľkými zmenami, družstvo sa výrazne posilnilo a horšie ako štvrté miesto sa neočakáva. Navyše, vysoké ambície má banskobystrická Slávia aj v Stredoeurópskej lige!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Oslovili sme najprv trénera banskobystrických basketbalistiek Borisa Žbirku. Ako je spokojný s kvalitou kádra?
Vytýčili sme si plány na viac sezón. Zazmluvnili sme si domáce basketbalistky a začali budovať družstvo. Chceli sme sa ešte posilniť. Oslovili sme hlavne hráčky, ktoré vyrastali v Banskej Bystrici, či majú záujem vrátiť sa do klubu. Naznačili záujem, ale nedotiahlo sa to do konca. Najvýraznejšou posilou je preto príchod Andrey Oravcovej, ktorá prišla študovať na UMB. Z Ružomberka ju uvoľnili a považujem to za pozitívny krok pre družstvo i pre celý banskobystrický basketbal. Druhou významnou posilou je Uhrová. Prišla do klubu priamo z ME, reprezentuje Česko a tiež bola prijatá na UMB. Bola i kapitánkou Česka. Mali sme vytipované i pivotky zo Slovenska, no zatiaľ sa nám ich nepodarilo dotiahnuť. Je to veľká škoda, pretože mali možnosť v Banskej Bystrici študovať. Prišla však 188 cm Lalovičová zo Srbska a je prínosom. Pod košom však budeme mať nedostatky, uvidíme, čo predvedie Arménka Zaruhi Alesynianová. Vlani hrala v Sýrii a tento týždeň by už mohla zasiahnuť do extraligových súbojov. Základ družstva však tvoria dievčatá, ktoré pôsobili v Banskej Bystrici. Ja im verím a myslím si, že vybojujeme európsku pohárovú účasť a do štvrtého miesta v lige by sme rozhodne mohli skončiť. Chceme stále vyhrávať, i keď nie vždy sa to dá. Bol som pri banskobystrickom družstve dvakrát v roku 1991 a 2002. Vždy sa mi podarilo s tímom uhrať nejakú medailu. Netvrdím, že to bude aj teraz hneď do tretice, ale chcem vybudovať družstvo, ktoré bude hrať o čelné pozície v tabuľke. Samozrejme prebojovať sa aj do súťaže FIBA – či to bude Európsky pohár a neskôr možno i vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšími ťahúňmi družstva budú zrejme Michaela Uhrová a Andrea Oravcová, súhlasíte?
Obe majú odkrútené extraligové i euroligové zápasy. Prešli reprezentačnými výbermi od najnižších kategórií. Uhrovú si nie náhodou vyhliadol Gambrinus Brno, ale majú dosť kvalitných rozohrávačok, preto ju uvoľnili, a myslím si, že sa máme sa na čo tešiť! Bude to zážitok a mladé hráčky sa môžu pri nej priučiť. Ja ako tréner môžem na nej stavať určitú filozofiu i taktiku. A to sa prenesie do hry. Poznám Uhrovú z Ružomberka. Vie pre tento šport niečo obetovať a žije s ním. Som už tridsať rokov pri basketbale a verím Uhrovej i Oravcovej, že budú ťahúňmi tohto družstva.

Michaela Uhrová prišla do Banskej Bystrice s cieľom pomôcť družstvu. Už po príchode na Štiavničky smelo vyhlásila, že chce získať so Sláviou UMB v našej extralige medailu! Zapojila sa do rozbehnutej prípravy a trúfa si dirigovať hru a trošku ju organizovať. „Myslím si, že to asi očakáva vedenie klubu od môjho pôsobenia v UMB a ja verím, že nebude dôvod k nespokojnosti. A prečo práve Banská Bystrica? Prejavili o mňa veľký záujem, ponuka bola seriózna a prišla som sem aj kvôli Andrei Oravcovej. Poznám ju z Ružomberka, ťahala ma sem, takže chcem pomôcť. V klube majú zaujímavé plány do budúcna. Verím, že sa i uskutočnia,“ povedala nám Michaela Uhrová.
Kapitánka Slávie UMB Andrea Oravcová sa potešila príchodu Mišky Uhrovej. Kolektív považuje za dobrý, no nevie ešte odhadnúť, kde by mohlo družstvo v extralige skončiť. „Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo medailové umiestnenie. S Miškou sme hrali dva roky spolu, nebojím sa, že by bol problém v spolupráci, a dúfam, že dobre zapadneme do kolektívu a tá hra bude celkovo aj dobre vyzerať,“ povedala nám pred začiatkom ligy kapitánka Oravcová. V prvom ligovom zápase proti najsilnejším Košiciam sa neočakávalo na palubovke súpera víťazstvo, no prvý polčas sa pozdával i Ade, ako ju v klube volajú. Prvý domáci duel s Nitrou však ukázal slabiny i silu družstva. „Bolo to vydreté víťazstvo. Nedarilo sa nám, ako by sme chceli a Nitra mala dobrú obranu. My sme na druhej strane v obrane robili dosť chýb a to treba ešte odstrániť. Musíme si aj zvyknúť na seba, zohrať sa a to nejaký čas potrvá. Najviac si určite rozumiem s Miškou Uhrovou, no nemám problém na palubovke a ani v súkromí i s ostatnými spoluhráčkami. A čo by mohlo byť našou silnou zbraňou? Myslím si, že rýchle protiútoky,“ prezradila Andrea Oravcová.

SkryťVypnúť reklamu

Slovo pre predsedu správnej rady BK Slávia UMB Marcela Zahradára:
Aké sú ciele BK Slávia UMB Banská Bystrica v extraligovej sezóne?
Ciele každého športového družstva súvisia s kvalitou hráčskeho kádra. Nie je tomu inak ani v našom prípade. Výkonnostný cieľ, umiestnenie v najvyššej slovenskej súťaži do 4. miesta, považujem z hľadiska súčasného zloženia tímu za absolútne reálny. Vzhľadom na posily, mám hlavne na mysli Andreu Oravcovú, Michaelu Uhrovú a Alesiu Lalovič, môže toto družstvo pomýšľať aj na medailovú pozíciu, čo by po rokoch stagnácie bolo výrazným úspechom pre banskobystrický ženský basketbal.

Družstvo sa výrazne posilnilo, je to nastupujúci trend?
Sila tímu je predovšetkým na postoch strednej rozohrávačky a na krídlach. Jednoznačným prínosom na post strednej rozohrávačky je príchod kapitánky českej reprezentácie Michaely Uhrovej. Je typickou vodcovskou osobnosťou tak na ihrisku, ako i mimo neho, je to profesionálka v každom smere. Popri nej sa už v niekoľkých zápasoch výrazne prejavili skúsenosti dlhoročnej hráčky tohto klubu Vierky Gáborovej. Keď týmto dvom osobnostiam budú úspešne sekundovať Simona Matulová a Veronika Kovalíková, myslím si, že „mozog družstva“, ako sa stredným rozohrávačkam hovorí, bude bezchybne pracovať na plné obrátky. Suverénnou jednotkou na krídle je nesporne Andrea Oravcová. Jej návrat považujem pre tento klub za kľúčový vôbec. Táto 19-ročná basketbalistka zdvihne herné sebavedomie družstva o 50% už len tým, že si sadne na lavičku. Je to veľký talent, ktorý má pred sebou skvelú basketbalovú budúcnosť. Hráčka, ktorá pre basketbal obetuje každú minútu svojho dňa a „svoju prácu“ považuje za zábavu, o čom nás presviedča v každom zápase. Na tomto poste zaznamenali výrazný výkonnostný vzostup Beáta Šimová, Nina Makková či Zuzka Babaríková. Achillovou pätou tímu sú podkošové hráčky. Výborným ťahom bolo angažovanie skúsenej Alesie Lalovič. Môžem povedať, že nielen jej skúsenosti na palubovke, ale i jej životná skromnosť a prístup k jednotlivým mladým spoluhráčkam ma veľmi prijemne u tejto 28-ročnej bielorusky prekvapili. Veľké predpoklady, pokiaľ bude na sebe intenzívne pracovať a budú sa jej vyhýbať zranenia, má pred sebou mladá juniorská reprezentantka Lucia Magušková. Sľubujem si od nej, že spolu s Alesiou vyplnia základný priestor na tomto dôležitom hernom poste. Čo sa týka novej akvizície Aleksanyan Zahuri z Arménska, neodvážim sa, vzhľadom na jej niekoľkomesačný herný výpadok, v tomto momente jej výkon ešte hodnotiť. Verím však, že aj ona veľmi rýchlo zapadne do kolektívu a bude pre nás prínosom. Táto hráčka má pre to všetky predpoklady. Už teraz však môžem povedať, že v najbližších mesiacoch budeme musieť intenzívne pracovať, ak chceme pomýšľať na medailové ambície v extralige, resp. Stredoeuróskej lige, na doplnení hráčskeho kádra hlavne na poste pivotky. Žiaľ, bez vysokých hráčok sa súčasný moderný basketbal nedá hrať na vysokej kvalitatívnej úrovni
Ako pracujete v klube s mládežníckou základňou a ako vnímate jej perspektívy?
BK Slávia UMB Banská Bystrica je najväčším basketbalovým klubom na Slovensku, čo sa týka členskej základne. V 17 družstvách od seniorského tímu až po prípravky trénuje spolu takmer 320 detí a hráčok. Naším zámerom je naďalej rozširovať počet členov jednotlivých družstiev, a to hlavne v kategóriách žiačok a prípraviek. Postupne sa výrazným spôsobom skvalitňuje spolupráca so Športovým gymnáziom, kam máme záujem pritiahnuť tie najtalentovanejšie deti z celého Slovenska. Prvé kroky už boli týmto smerom urobené a z Ružomberka, Liptovského Mikuláša ako i z Lučenca k nám do druhého ročníka pribudlo 5 talentovaných hráčok. Som presvedčený, že o také 2-3 roky budú basketbalové športové triedy na tomto gymnáziu patriť opäť k špičke mládežníckeho basketbalu na Slovensku.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 2. Slováci radi investujú s bankami
 3. Content agency mení svoje meno na Contedy
 4. Ako správne napúšťať bazén
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 8. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 239
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 929
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 567
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 312
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 104
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 597
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 503
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 007

Blogy SME

 1. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 2. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 3. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 4. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 5. Peter Štefãnik: Hrobári nášho školstva nás varujú pred apokalypsou.
 6. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
 7. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
 8. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 763
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 75 207
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 950
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 463
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 22 947
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 7 774
 7. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 933
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 486
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Banská Bystrica. Ilustračné foto.

Obmedzenia sa dotknú aj hromadnej dopravy.


6 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


7 h

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


20 h

Vlastníctvo unikátu si nárokujú aj obce.


29. máj

Blogy SME

 1. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 2. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 3. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 4. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 5. Peter Štefãnik: Hrobári nášho školstva nás varujú pred apokalypsou.
 6. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
 7. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
 8. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 763
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 75 207
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 950
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 463
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 22 947
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 7 774
 7. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 933
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 486
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu