Na príprave kandidátskej publikácie a spracovaní projektu, ktorý bude mesto a kraj reprezentovať v Európe, sa podieľa celá organizačná štruktúra pod vedením generálnej koordinátorky Dr. Jany Orlickej.
Prvého februára tohto roka vyhlásilo mesto Banská Bystrica vstup do procesu spracovania kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Čo všetko sprevádzalo trištvrte roka príprav?
- Spomínaný dátum sa stal povestným „bodom nula“, od ktorého sme začali krokovať, tak ako napr. spred Notre Dame k rôznym stranám sveta, vzdialenosti. Oslovili sme mestá nášho samosprávneho kraja k podpísaniu partnerských zmlúv v rámci spracovania projektu, vstúpili do rokovania s kultúrnymi inštitúciami kraja, zahraničnými partnerskými mestami, verejnosťou. V ďalšom štádiu sme hľadali generálnu tému projektu, pod ktorou sa bude niesť celá kandidatúra a predovšetkým, ktorá by spĺňala myšlienku posolstva, ľahkosti a progresivity či vízie. 9. mája, v deň osláv Európskej únie, sme oficiálne zverejnili generálnu tému “Banská Bystrica, BaBy born in Europe“. Zároveň bola oficiálne predstavená médiám vo Francúzsku, keďže primátor mesta sa práve v ten deň zúčastnil návštevy partnerského mesta a tiež kandidáta na titul EHMK 2013 v Saint Etienne.
Príprava projektu zahŕňa mnoho projektových zámerov, nápadov či postrehov. Ako vyzerá dramaturgická linka celého projektu v tomto momente?
- Na základe vyhlásenej generálnej témy bola vypracovaná preambula a základný popis, ktorý obdržali kultúrne inštitúcie najširšieho druhu, tretí sektor, záujmové združenia či kluby v celom kraji. Ich spätné reflexie boli v podobe veľkého množstva projektových zámerov. Tu nastúpila úloha dramaturgickej rady. Ich práca, rovnako tak ako práca celej organizačnej štruktúry, sa opiera o Kódex projektu, ktorý presne určuje systém narábania s duševným bohatstvom v podobe projektov z celého kraja. Všetky doručené projekty boli zaregistrované a usporiadané do systému podľa sily obsahu vo vzťahu k požadovaným kritériám a všetci autori budú oficiálnym listom vyrozumení o ďalšom postupe. Dramaturgická linka je v štádiu finalizácie.
Banskobystričania zaregistrovali tento proces vďaka viacerým veľkým akciám, ktoré pochádzali z dielne projektového tímu v spolupráci s Mestským úradom či kultúrnymi inštitúciami mesta.
-Máme za sebou variabilné formy marketingových aktivít, ktoré sú veľmi dôležitou líniou informovanosti aj mediálnej podpory kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Slabinou našej východiskovej situácie bola predovšetkým neinformovanosť a nepripravenosť mesta a kraja, ktoré nevyužilo druhú polovicu roku 2006 na zabezpečenie dostatočného množstva informácií z EÚ a ich printovú či audiovizuálnu dostupnosť. Preto sa do popredia dostali aktivity, ktoré môžu informovať aspoň v základných linkách o snahe získať tento titul. V tomto momente máme na svojom konte spoluprácu s viacerými partnermi súkromného sektora, medializácie, a predovšetkým s významným partnerom, akým je Banskobystrický samosprávny kraj, ktoré nám pomohli v rámci doterajších aktivít.
Mohli by ste charakterizovať či sumarizovať aspoň niektoré z nich?
-Myslím, že Bystričania majú ešte v čerstvej pamäti 4970 detí na Námestí SNP 1. júna, ktoré získali pre mesto dva slovenské rekordy- „Najväčší počet mladých diplomatov na jednom mieste“ a „Najväčší počet vypustených balónov v počte 2013“. Jedna z najdôležitejších podporných akcií bola „Dni mesta Banská Bystrica, kandidáta na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013“, kde celý scenár bol vedený v tomto duchu. V rámci toho sa uskutočnila 6.-7. 9. Medzinárodná konferencia „Kultúrne politiky európskych miest pre ďalšie desaťročie“, konaná pod záštitou komisára Jána Fígeľa. Medzinárodný rozmer dodala konferencii účasť 13 zahraničných delegácií, vrátane delegácie nórskeho mesta Stavanger, ktoré je nositeľom titulu Európske hlavné mesto kultúry 2008.
Aká je angažovanosť občanov rôznych vekových kategórií v tomto projekte?
-Aj smerom k občanom sa spustili viaceré aktivity. Na hlavných poštách kraja a na webovej stránke boli k dispozícii Nápadníky, ktoré nám spätne prinášali nápady do projektu od občanov. Kultúrne inštitúcie rôzneho druhu mali k dispozícii formulár na predkladanie projektov. Oficiálnymi partnermi projektu sa stala Katedra európskych kultúrnych štúdií Fakulty humanitných vied UMB, ktorá zabezpečovala chod medzinárodnej konferencie, či spracovala podklady a vyhodnotila anketu „Pár otázok o EÚ“. Ďalším partnerom je katedra dobrovoľníctva Pedagogickej fakulty UMB. Michal Červienka, viacnásobný držiteľ svetových ocenení v hre na akordeón, je sólistom zvučky projektu, Ivan Kršiak a Ľubomír Viluda, študenti katedry dokumentaristiky a držitelia medzinárodných ocenení za dokumentárnu tvorbu, natočili v rámci mediálnej kampane dokumentárny film „Pozdravy rodákov kraja“, s najvýznamnejšími osobnosťami kultúrneho života. Veľmi dôležitou súčasťou je účasť Fakulty výtvarných umení, ktorej doktorand Mgr. Art. Patrik Ševčík, držiteľ ceny rektora AU, spracúva celé grafické zadanie kandidátskej publikácie a grafických výstupov, vrátane logotypu. S veľkou radosťou môžem skonštatovať záujem tretieho sektora o projekt, ktorý mesto podporilo vyhlásením Grantového systému v rámci „Realizácie kultúrno-spoločenského projektu na podporu kandidatúry mesta Banská Bystrica na titul EHMK 2013“, ktorý stále trvá do 30. októbra 2007.
Spomenuli ste Akadémiu európskeho seniora 2007.
-Najstaršia generácia je nositeľkou informácií a skúsenosťou usporiadaných životných právd a hodnôt či tradícií, pričom jej európskosť sa adekvátne neživí. A tu sme pri koreni veci. Seniori sa vďaka svojej Akadémii stanú súčasťou malej Európy, ktorú bude tento rok reprezentovať francúzska kultúra. Významnú úlohu v rámci tohto projektu zohral odbor sociálnych vecí Mestského úradu s vedúcou Ing. Máriou Filipovou, ktorý dokázal bravúrnym spôsobom zvládnuť ideový zámer a pretaviť ho do reality.
Prečo práve francúzska kultúra v rámci ročníka 2007 tejto Akadémie?
-Proces spracovania kandidatúry miest na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 beží paralelne na strane Slovenska a Francúzska. To je jeden dôvod. Druhým dôvodom je skutočnosť, že jedine v našom kraji, menovite v meste Brezno sa už 15. krát venuje mesiac október oslave francúzskej kultúry. Keďže v kraji jedine Brezno a Banská Bystrica majú partnerské mestá z Francúzska, logicky vyplynulo spojenie síl a výsledkom je Akadémia európskeho seniora, ktorej súčasťou sú Francúzske dni, ktoré sa konajú v oboch mestách. Vďaka dvom osobnostiam, akými sú predseda Spolku slovensko–francúzskych vzťahov Jaroslav Šurina a prezident Spolku Slovensko a Asociácie priateľov krajín česky a slovensky hovoriacich v Paríži Daniel Compagnonovi záujem o Francúzsko narastá.
Galakoncert 30. októbra o 18. hod. a rovnako tak slávnostné ukončenie Akadémie európskeho seniora 2007 31. 10. o 11. hod v Štátnej opere v Banskej Bystrici poctí svojou návštevou Jeho excelencia veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Henry Cuny, ktorý prebral nad touto veľkou udalosťou záštitu.