Ich prvoradým cieľom je, aby najmä tie najmenšie deti neostávali v ústavnej starostlivosti. Jediné miesto, v ktorom majú vyrastať,
je rodina.
Pracovníci Návratu už dlhodobo zdôrazňujú, že každé dieťa, obzvlášť deti do 3 rokov, majú byť chránené pred ústavnou výchovou. Podľa platnej legislatívy bábätká do jedného roka života, ktoré nemôžu žiť vo svojich rodinách, majú byť prednostne umiestňované do starostlivosti profesionálnych rodín, ktoré si detské domovy zriaďujú práve pre zabezpečenie individuálnej starostlivosti o najzraniteľnejšiu skupinu „ústavných“ detí. Na podporu dôležitosti rodinného prostredia v prvých rokoch života beží momentálne aj celoslovenská kampaň Návratu: Dieťa potrebuje rodinu.
Vďaka všetkým
V súčasnosti je už známa spätná väzba na predchádzajúce aktivity banskobystrického Návratu. Doterajšia kampaň na podporu náhradných rodín sa stretla s veľkou oporou u rôznych organizácií. „Ďakujeme touto cestou všetkým neštátnym organizáciám a materským centrám, ktoré vyjadrili iniciatívu v tejto téme. Stali sa takými informačnými miestami, kde ľudia môžu nájsť materiály o náhradnom rodičovstve,“ vyzdvihla Danka Žilinčíková z banskobystrického Návratu. „Vyhodnotili sme, že keď pred začiatkom lokálnej kampane v Banskej Bystrici boli na území mesta na piatich miestach nejaké informácie, tak teraz je to asi na pätnástich,“ dodala.
Téma sa posúva
Centrum Návrat v Banskej Bystrici sa, samozrejme, zapája aj do celoslovenskej kampane. „Špeciálne súčasťou národnej je aj pokračovanie lokálnej kampane v tomto regióne, kde nachádzame potrebnú, aj finančnú podporu. Aj vďaka tomu môžeme usporiadať víkendový rekreačno-poradenský pobyt pre celé náhradné rodiny. Taktiež je v pláne odborný regionálny workshop pre náhradných rodičov, špecialistov a pracovníkov úradov,“ skonštatovala Žilinčíková. „Mám pocit, že v rámci jesene sa nám podarilo spojiť sily, financie a ľudské zdroje na to, aby sme mohli tému potiahnuť opäť ďalej,“ uviedla. Za trinásť rokov práce už vidieť reálne výsledky, veď banskobystrický Návrat chystá tento rok oslavu 10. výročia klubu náhradných rodín.
Podpora samospráv
V Banskej Bystrici okrem Návratu v problematike náhradných rodín pomáha aj Úsmev ako dar. „Veľkú časť zodpovednosti má však stále štát prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Časť kompetencií nesie aj krajská samospráva, konkrétne Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý má vytvárať podmienky na podporu občanov, ktorí sa rozhodnú realizovať náhradné rodičovstvo. Takže aj vďaka príspevkom a podpore BBSK môže Návrat realizovať svoje služby v celom kraji. „Uvedomujeme si, že adekvátna starostlivosť v prirodzenom prostredí v porovnaní s inštitucionálnou starostlivosťou je vo väčšine prípadov z pohľadu kvality života dieťatka plnohodnotnejšia,“ uviedla Lívia Kosťová, vedúca Oddelenia sociálnych vecí BBSK. „Podpora OZ Návrat a jeho aktivít na území nášho kraja je založená na našich dlhoročných skúsenostiach,“ dodala.
A prečo Návrat podporuje mesto Banská Bystrica? Podľa Karola Langsteina z referátu sociálnej pomoci Návrat je jedno z TOP neštátnych subjektov, ktoré sa dlhodobo venuje problematike náhradných rodín. „Našu dôveru a vďaku majú za to, ako a v akej kvalite pracujú s týmito rodinami.“ Langstein si uvedomuje, že zákon hovorí o tom, že aj samospráva – mestá a obce by mali venovať pozornosť náhradným rodinám. „Som veľmi rád, že je tu Návrat a že spolu komunikujeme a máme spoločný pohľad na riešenie mnohých problémov v tejto oblasti.“
Čo na to štát?
Zákon č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele ukladá zriaďovateľom detských domovov, aby od 1. januára 2007 bolo každé dieťa do jedného roku veku zaradené po jeho umiestnení v detskom domove a diagnostickom pobyte v samostatnej diagnostickej skupine výlučne do profesionálnej rodiny. Pracovníci Návratu však hovoria o porušení zákona samotným štátom, pretože v detských domovoch je stále množstvo malých detí, ktorým nie je poskytovaná starostlivosť v profesionálnej rodine. Podľa nich štát neposkytnutím adekvátnej pomoci tejto skupine detí, vážne poškodzuje ich psychické a so-ciálne zdravie, a spôsobuje im tak často trvalé poškodenia. „Umiestnenie dieťaťa do 3 rokov po strate vlastného rodinného prostredia v inom ako rodinnom prostredí nerešpektuje Dohovor o právach detí ani poznatky a výskumy neurológov, psychiatrov a psychológov svetovej kvality, známe aj na Slovensku,“ zdôrazňujú.
Informácie o počte detí z tohto kraja, ktoré sa prednostne dostali do profesionálnych rodín, sme žiadali na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Hovorkyňa Danica Lehocká uviedla, že v Banskobystrickom kraji od 1. januára bolo v detských domovoch umiestených 32 detí do jedného roku veku. „Do profesionálnej rodiny sa napokon dostalo 60 % z nich. Zo starších detí, do 3 rokov veku, sa do rodín dostalo 80 %,“ uviedla Danica Lehocká. Podľa nej je však dôležité zvýšiť počty profesionálnych rodín v kraji. „Za účelom zvýšenia počtu záujemcov o vykonávanie profesionálneho rodičovstva sa ÚPSVaR usiluje vytvoriť zvýhodnené sociálne a finančné podmienky, pričom výkon profesionálneho rodičovstva je neustále podmienený odbornosťou,“ zdôraznila.