Ako postupovať pri odvolaní pri prehranom súdnom spore?
"Prehral som súdny spor na okresnom súde a podal som odvolanie, že s rozsudkom nesúhlasím. Zo súdu mi odpovedali, že odvolanie musím sformulovať v zmysle zákona a riadne ho odôvodniť. Bol som ako verejnosť na trestnom pojednávaní a tam odsúdený povedal, že sa odvoláva, sudca to len zaznamenal a o odvolaní rozhodoval krajský súd aj bez toho, aby obžalovaný musel niečo zdôvodňovať. Prečo mám niečo zdôvodňovať ja?" - pýta sa čitateľ P. B. z Banskej Bystrice.
Odpovedá advokát Mgr. Róbert Vagvölgyi
-Odvolanie je opravným prostriedkom proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa. Má svoje náležitosti, miesto, kde sa podáva, určitý obsah, z ktorého vyplynie, proti čomu smeruje a je tu okruh osôb, ktorí sú k takémuto kroku oprávnení. Pri zjednodušenom výklade je možné uviesť, že odvolanie v trestnom konaní je po formálnej aj materiálnej stránke jednoduchšie ako v civilnom konaní. Odvolanie v trestnom konaní je vyšpecifikované v paragrafe 306 trestného poriadku. V civilnom konaní je odvolanie špecifikované v paragrafe 201 občianskeho súdneho poriadku (OSP) a ďalšie, kde je uvedené, že účastník môže napadnúť rozhodnutie súdu prvého stupňa odvolaním, pokiaľ to zákon nevylučuje. Kedy nie je odvolanie prípustné, je uvedené v paragrafe 202 OSP.
Ak budeme vychádzať z fikcie, že odvolanie je prípustné, potom platí, že sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Na rozdiel do obsahu odvolania v trestnom konaní sú náležitosti odvolania v civilnom konaní po formálnej aj materiálnej stránke prísnejšie a taxatívne určené. Odvolanie má svoje všeobecné náležitosti, ktoré spočívajú v tom, že z podania musí byť zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované. Vzhľadom na rozsah problematiky by bolo vhodné, keby sa pán P. B. pri podaní odvolania v civilnom konaní radšej obrátil na niektorú z advokátskych kancelárií.