Ako sme už informovali, pri rutinnej kontrole objavili vo vodovodnom rozvode Základnej a materskej školy na Ulici Májového povstania českého ľudu v Brezne koliformné baktérie a mikroorganizmy.
O podrobnosti sme požiadali MUDr. Vieru Morihladkovú z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Ako mohli preniknúť baktérie do vody, ktorú pijú žiaci? Podľa informácií, ktoré mám doktorka Morihladková poskytla, ešte koncom augusta došlo v Brezne neďaleko spomínanej Základnej školy k poruche na vodovodnom potrubí a úniku vody. Pri otvorení vodovodných rozvodov sa tlak vody zníži a do potrubia sa môžu na prechodnú dobu dostať rôzne nečistoty vrátane baktérií, ktoré sa z potrubia dostanú len ich vyplavením. „Koliformné baktérie, aj Escherichia coli sú mikróby, ktoré sú známkou fekálneho znečistenia“ – vysvetľuje MUDr. Morihladková – „a vyskytujú sa prirodzene spolu s mnohými ďalšími mikróbmi v prostredí, takmer všade - pôde, bažinách, potokoch, pri hnilobných procesoch. Patria aj k prirodzenej flóre hrubého čreva článkonožcov ( teda aj človeka), mimo organizmus vydržia dlho vo vlhkom prostredí. No v prípade, že týmito mikróbmi je znečistená pitná voda alebo potraviny, môžu spôsobovať bolesti brucha a hnačky. Varom sa spoľahlivo ničí v priebehu niekoľkých minút.“
Pri vyšetrovaní v ohnisku nákazy okrem iného 3. októbra rutinne vyšetrili aj pitnú vodu a našli v nej koliformné baktérie. Preto vzorku vyšetrili aj opakovane, 12. októbra a aj v nej boli dokázané koliformné baktérie a Escherichia coli. Regionálny úrad verejného zdravotníctva preto následne vydal rozhodnutie okresného hygienika, ktorým uložil opatrenie - zákaz používať túto zdraviu škodlivú vodu ako pitnú v základnej a materskej školy. Podľa Morihladkovej nález spomínaných baktérií nesúvisel s epidémiou, ktorá sa v tom čase vyskytla a nález bol vyslovene náhodný. Epidémiu spôsobil iný mikroorganizmus, S. enteritidis, ktorý sa vo vode pre školu nenachádzal.