Zúfalí obyvatelia domu na Majerskej ceste sa rozhodli žalovať štát. Na okresnom súde neuspeli.
Na Slovenskú republiku v zastúpení Generálnej prokuratúry podali Okresnému súdu v B. Bystrici žalobu o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom niektorí obyvatelia domu číslo 65 na Majerskej ceste, ktorí od roku 1998 prežívajú až tortúru.
Dvanásťposchodový dom v ktorom je 65 bytov, postavili v roku 1983 ako podnikový, pre pracovníkov Pozemných stavieb B. Bystrica. „Pri stavbe sme pomáhali“ - hovorí jeden z obyvateľov – „a museli sme podpísať, že zostaneme v podniku desať rokov. Byty sme si už raz odkúpili, mali sme aj list vlastníctva a teraz nevieme na čom sme!“
Podľa roztrpčených obyvateľov sa Pozemné stavby koncom rokov deväťdesiatich dostali do konkurzu a dom odkúpila spoločnosť JADE za čosi vyše troch miliónov. Obyvatelia tvrdia, že byty mala spoločnosť podľa zákona NR SR 182/1993 odpredať nájomníkom (nie za trhové ceny), ktorí o to požiadali. Nasledoval rad súdnych pojednávaní, na okresnom, krajskom i Najvyššom súde. Medzitým spoločnosť JADE dom predala. Rozsudok okresného súdu dal za pravdu obyvateľom domu. Vlastnícke práva zapísali aj do katastra. Krajský prokurátor proti rozhodnutiu Správy katastra v Banskej Bystrici podal sťažnosť. „Sťažnosť podal pokútne“ – hovorí ďalšia obyvateľka domu – „pretože nešla úradnou cestou a do spisu ju len vložili. Kataster o nej nevedel, preto došlo k premlčaniu lehoty a vlastnícke práva boli z katastra vymazané. Právo ale z katastra môžu vymazať len na základe právoplatného rozsudku!"
„Už dva – trikrát nám doručili výpoveď z bytu“ – tvrdia obyvateľky. "Susedke odvŕtali dvere. Trvá to osem rokov a sme vo veľkej neistote. Spolu ide o štrnásť bytov“
Pretože prokuratúra je štátnou inštitúciou, obyvatelia domu sa prostredníctvom zástupcu Pavla Frunka rozhodli žalovať štát. Tí, ktorých zastupuje, žiadajú za každý byt takmer milión päťsto tisíc korún a milión ako nemajetkovú ujmu, ktorá vznikla nesprávnym úradným postupom. Ich zástupca žalobu ešte rozšíril na Slovenskú republiku zastúpenú ministerstvom spravodlivosti a Úradom geodézie kartografie a katastra. Spolu ako náhradu škody žiada vyše 90 miliónov, presne 93 569 000 korún. Minulý týždeň okresný súd žalobu zamietol. „Odvoláme sa“ – povedal v reakcii na rozsudok Pavol Frunko.