Mnohí možno nevedia, že výšku nájomného určuje výnos, ktorý platí až do roku 2010.
Ceny bytov sa stále zvyšujú a nie každý si môže dovoliť bývať vo vlastnom. Ľudia preto vítajú možnosť prenajať si na istý čas mestský či obecný byt. U starších bytov sa nemusia báť ani samosprávami stanoveného vysokého nájomného. Cena za nájom týchto bytov je totiž už niekoľko rokov pevne určená. Výnos o regulácii cien nájmu bytov vydalo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja v roku 2003. „Týmto výnosom bolo stanovené nájomné v maximálnej výške 33,80 Sk na m2 v starších nájomných domoch nielen vlastnených obcami, ale aj v súkromnom vlastníctve občanov,“ potvrdil Tomáš Novanský z Bytového podniku mesta Banská Bystrica. Novela, ktorá platí od 1. júla tohto roku má za cieľ predĺžiť platnosť spomínaného Výnosu do roku 2010.
U novopostavených bytov, ktoré financujú aj vyššie samosprávy či Štátny fond rozvoja bývania, sa stanovujú iné ceny nájomného. Ich výšku určujú napríklad investičné náklady či dĺžka doby, ktorá sa stanoví na prenájom. Napríklad, byty na Šalgotarjánskej ulici, ktoré mesto odovzdalo do užívania pred rokom, boli financované zo ŠFRB a mestská firma MBB stanovila cenu nájomného na 72 Sk na m2.
Plánuje sa výstavba ďalších nových bytov. Podľa slov Ľubomíra Bobáka, predsedu predstavenstva mestskej akciovej spoločnosti MBB, mesto vlastní v súčasnosti takmer dvesto bytov. „V najbližších rokoch máme v pláne postaviť okolo sto ďalších,“ uviedol Bobák. Zhruba päťdesiat bytov by malo pribudnúť na Kráľovohoľskej ulici v Sásovej. „Ešte však nie je schválená zmena územného plánu. Hoci už máme makety, musíme počkať.“ Na Severnej ulici, v budove Slovenskej akadémie vied, ktorú mesto odkúpilo, by malo byť 40 až 50 malometrážnych bytov. Prestavba budovy sa však začne až vtedy, keď budú vysporiadané všetky majetkoprávne náležitosti.