Zakladateľky podujatia a riaditeľky Divadla z pasáže Viery Dubačovej sme sa opýtali, či splnil jej očakávania.
„Myslím, že festival sa opäť aspoň o krok posunul tam, kam sme chceli, teda ku komunitnému umeniu. Samozrejme, že dĺžka kroku bola len taká, ako nám dovoľovali finančné možnosti“. Organizácia podobného podujatia totiž vôbec nie je lacná záležitosť.
„V porovnaní s minulým rokom sme teraz mali menej peňazí. Získali sme grant od ministerstva kultúry, niečo nám poskytol mobilný operátor a sponzori. Išlo zhruba o milión korún. Bez príspevku od štátu a sponzorov sa v súčasnosti kultúra jednoducho robiť nedá.“
Len pre zaujímavosť - na medzinárodný divadelný festival prileteli napríklad hostia z Peru len vďaka letenkám, ktoré im „zatiahla“ kolegyňa z Belgicka, rovnako ubytovanie účinkujúcim zaplatili dobrí ľudia, ktorým nie je cudzie spojenie nezištná pomoc. Na Arteterapii vystúpili umelci z desiatich divadiel, medzi nimi napríklad z Peru, USA, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny. Jeho súčasťou boli tiež worshopy. 3. ročník festivalu ponúkal šesť workshopov. Päť z nich bolo prístupných verejnosti, workshop Koerta Dekkera z holandského divadla Maatwerk bol určený študentom pedagocikej fakulty Univerzity Mateja Bela. Worskhop občianskeho združenia Inventura bol určený v prvom rade žiakom druhého stupňa základných škôl. Za všetky spomeňme aspoň workshop tanečná pohybová terapia pre komunity, animácia jesene či mentálna arteterapia.
Na otázku, koľko ľudí prišlo na festival v tomto roku, Viera Dubačová uviedla: "Počet vám nepoviem, ale určite viac ako vlani. Bolo nás totiž vidieť aj v uliciach mesta, workshopy boli na akademickej pôde a vysokoškolákov zaujali.“
Banskobystrické Divadlo z Pasáže, ktoré na poli umenia jednoznačne zviditeľnilo mesto pod Urpínom nielen doma, ale už dávno aj v zahraničí, sa opäť chystá vycestovať. S predstavením Diagnóza: túžba vystúpia v Prahe a na týždňovom podujatí v Nemecku.
„Do konca tohto roka chceme pred domáce publikum predstúpiť ešte s jedným novým predstavením. Dúfam, že hru stihneme naštudovať.“
Banskobystrické Divadlo z Pasáže od svojho vzniku pripravilo trinásť inscenácií - Popolvár ako ho nepoznáte, Skúšobňa, Ženích pre slečnu Myšku, Odrázky do života, Svetlá rámp, Návraty, Rozhovory, Mesto, Amerika podľa Kafku, Diagnóza: túžba, Tarzan, Nebíčko, Robinson alebo Dobrodružstvo samoty.
Diváci mohli vidieť hercov v celovečernom filme, divadlo tiež natočilo štyri televízne dokumenty, vytvorilo vlastný systém vzdelávania pre ľudí s mentálnym postihnutím.
Alebo inak. Na Slovensku je skrátka pojmom.