UMB zarezali rozhodcovia

Basketbalistky nadelili slovanu debakel

Basketbalistky Slávie UMB porazili doma Slovan o 60 bodov! V sobotu ich však v Košiciach zarezali rozhodcovia. Domáca Viktoria vyhrala o štyri body. Výkon rozhodcov bol však podľa trénera UMB hanbou športu!

Slávia UMB Banská Bystrica - Slovan Bratislava 111:51 (35:7, 27:7, 18:20, 31:17)
n Najviac bodov: Oravcová 20, Uhrová 19, Babaríková 17 TH: 17/13 - 20/12, fauly: 14 - 12, trojky: 8 - 3, rozhodovali: Hrabuvčin a Špirka, 500 divákov
Slovan strelil v Banskej Bystrici prvý kôš, ale to bolo jeho posledné vedenie v zápase. Domáce sa potom koncentrovali a súpera z Bratislavy doslova prevalcovali. Do kabín odchádzali s náskokom 48 bodov. Po zmene strán a prestriedaní sa Slovanistky trošku vzchopili a na výkon,
ktorý pod Urpínom predviedli, dosiahli nakoniec „prijateľnú“ iba 60-bodovú prehru. Skúsená česká reprezentantka Michaela Uhrová už takéto rozdiely zažila v Brne: „Nie je to nič nové pre mňa. Bol to tréningový zápas. Príprava na Viktoriu Košice a Spartu Praha. Chceli sme si vyskúšať čo najviac vecí, pretože na tréningu sa to nedá, hráčky sa medzi sebou poznáme. Teraz vidíme, ako na to reaguje iný súper.“
Tréner UMB bol spokojný iba s prvým polčasom. „S druhým polčasom príliš spokojný nie som, ale hráčky sa snažili a nemám im čo vyčítať. Očakával som iný Slovan, ale musím sa pozerať predovšetkým na svoje družstvo. Mohli sme vyhrať oveľa vyšším rozdielom. Moja taktika na Slovan platila, súper však zmenil niečo a ja som schválne nereagoval na to. Nechal som to na hráčkach, aby sa s tým trošku popasovali. Je dobré, aby sa to v takomto zápase naučili, lebo prídu ťažké zápasy a nebude čas sa niečo učiť, budú musieť reagovať. Určite by som zmenil systém hry, keď som videl, že súper tak urobil, no aj tieto zápasy treba,“ prezradil kouč Slávie Boris Žbirka.

Viktoria PČSP Košice - Slávia UMB Banská Bystrica 58:54 (11:16, 10:13, 17:9, 20:16)
n Najviac bodov: Perostijská 25, Kovaľová 9, Kažimírová 8 - Oravcová 13, Uhrová 9, Babariková a Lalovičová po 8
TH: 22/17 - 9/7, fauly: 17 - 22, trojky: 3 - 7, rozhodovali: Cetl a Mlynarčík, 300 divákov

V prvej štvrtine sa domáce Košičanky dokázali presadiť až v 5. min, a to bodmi z trestných hodov, keď z hrozivých 0:12 znížili na 2:12. Do kabín však išli Bystričanky s 8-bodovým náskokom. V tretej štvrtine hostiteľky
prehrávali 23:33, ale počas záverečnej časti sa im podarilo vyrovnať na 38:38 a napokon v dramatickej koncovke dosiahli dokonalý obrat vo svoj prospech. Podľa trénera Borisa Žbirku tomu pomohli výraznou mierou aj rozhodcovia: „Začiatok zápasu vyznel v prospech nás, šesť minút sme nepustili súpera k slovu a viedli 12:0. Až z trestných hodov dosiahla Viktoria prvý bod. To sme ale netušili, čo sa bude ďalej diať. Prvý polčas sme držali vedenie, obrana bola dobre stiahnutá, vyrážali sme do rýchlych protiútokov, dobre sme zakončovali. Zranila sa nám však Beata Šimová. Nešťastným pohybom si zapríčinila výron členku. V druhom polčase navyše rozhodcovia začali používať bulharský meter. Všetko pískali v prospech Viktorie. To, čo sa odohrávalo na palubovke, nemá nič spoločné so športom! Pivotka súpera bola zákonom chránená, pričom naše zbierali fauly jeden za druhým. Odišla nám Maková i Lalovičová. Výkon rozhodcov nás dostával do kolien. Hrali sme chaoticky, nedokázali sme bodovať, k chybám boli dievčatá vyprovokované a zaostali i podkošové hráčky. To všetko rozhodlo, že sme napokon prehrali. Za všetko hovorí i fakt, že domáce mali 22 trestných hodov a my len deväť! Mal by si niekto v rozhodcovskej komisii prezrieť videozáznam z tohto zápasu a vyvodiť dôsledky. To, čo predviedli rozhodcovia, to je hanbou športu!“

1. Kosit Košice 5 5 0 495:296 10
2. Ružomberok 5 4 1 439:307 9
3. Viktoria 5 4 1 358:309 9
4. B. Bystrica 5 3 2 385:323 8
5. Rožňava 5 3 2 331:370 8
6. Inpek Nitra 5 2 3 354:364 7
7. Poprad 5 2 3 344:381 7
8. Cassovia 5 2 3 322:374 7