Najprv sa snaží zistiť, kto aké vedomosti z angličtiny potrebuje. Či ide o prípravu pre štúdium na britských či amerických školách, alebo niekto má len snahu naučiť sa jazyk, aby sa mohol v anglofónnych krajinách zamestnať či zájsť do Anglicka na dovolenku. A podľa toho kurz ušije doslova na mieru.
Tento systém je vhodný pre tých, ktorí majú veľa motivácie alebo potrebujú dobrú motiváciu. Výsledky sú citeľné. Aby niekto zvládol dostať sa do vyššej úrovne ovládania cudzieho jazyka, potrebuje zvyčajne dvanásť mesiacov. Pri kurze, ktorý vedie G, zvládne študent ten istý obsah vedomostí za dvadsať až tridsať týždňov.
Boli sme prekvapení, kto všetko Native Speakers Academy navštevuje. Od žien v domácnosti cez tých, ktorí by si chceli nájsť na ostrovoch hocijakú prácu až po finančníkov. Pripravuje tiež špeciálne diskusné kluby – napríklad o anglickej literatúre.
S jednou z frekventantiek školy, Ninou Snopkovou z Banskej Bystrice, sme sa porozprávali: „Bola som nejaký čas v USA a zistila som“ – hovorí - „že ak sa nebudem venovať angličtine ďalej, hlavne aktívne, všetko pozabúdam. Bola by to škoda. Hoci stále študujem, objem angličtiny v našej škole nie je až taký, aký je potrebný na to, aby si človek zachoval istú úroveň.“ Od Niny sme sa dozvedeli aj niekoľko zaujímavostí – jedným z najväčších hriechov, aké možno v kurze spáchať, je prísť bez domácej úlohy. A potom ozvať sa na lekcii v slovenčine. Na to je G obzvlášť háklivý.
Graham William Hendrey je nielen spolupracovníkom medzinárodnej organizácie pôsobiacej v oblasti vzdelávania a kultúry The British Council, ale aj skúšajúcim pre jednu z najznámejších britských univerzít, Cambridge University. V jeho jazykovej škole sa možno napríklad pripraviť na skúšku IELTS, ktorá je vhodná pre štúdium i prácu, na skúšku FCE, ktorá je najobľúbenejšou cambridgeskou skúškou na Slovensku testujúcou širokú škálu písomnej a ústnej komunikácie, či na certifikát obchodnej angličtiny Bussiness English Ceritificate Vantage. Ale tiež na skúšku TOEFL, ktorú žiadajú pre štúdium alebo prácu v USA a Kanade.
G sa pri rozlúčke usmieval: „Každú chvíľu ma niekto potrebuje. Nielen tí, ktorí chcú ísť za prácou od vás, ale aj tí, ktorí kvôli práci prichádzajú k vám, na Slovensko. Rôzni odborníci, finančníci. Obávam sa, že v budúcom roku budem musieť svoju školu ešte rozširovať!“