Allana Mikukšeka s hosťom Františkom Nedvědom, rovnako aj koncert Anety Langerovej a vystúpenie Jiřiny Bohdalovej. Žeby Bystričania stratili záujem o živé hudobné vystúpenia?
Keď už Bystričania nemajú záujem ani o vystúpenie Františka Nedvěda, ktorý sa v pesničke vyznal s láskou k tomuto mestu (aj keď je pravda, že bol len hosťom Allana Mikušeka s jeho skupinou a hral teda len druhé husle), začína to byť povážlivé. Zvlášť keď podobný nezáujem postihol aj Anetu Langerovú a Jiřinu Bohdalovú. Prečo musia v Bystrici rušiť jeden koncert za druhým? Je to úplný nezáujem Banskobystričanov o hudbu a kultúru ako takú? Opýtali sme sa na to v Parku kultúry a oddychu Banská Bystrica riaditeľky Lýdie Baranovej a asistentky Jany Pelikánovej.
„Nepovedala by som, že ide o nezáujem o kultúru“ – hovorí Jana Pelikánová. „Skôr je to v tom, že banskobystrickí poslucháči sú náročnejší a už len pop, populárne hudobné žánre im nestačia. Rada by som pripomenula, že pre nezáujem zrušené vystúpenia išli cez agentúru a o naše podujatia býva zvyčajne veľký záujem. Spomeniem len Medzinárodný dixielandový festival či Medzinárodný festival zborového spevu V. F. Bystrého, koncerty vážnej hudby - Hudobná jar, Banskobystrická hudobná jeseň alebo Bystrické Vianoce. Skôr mám pocit, že sme si už poslucháčov rokmi vychovali k náročnosti.“
Slová Jany Pelikánovej by dosvedčoval aj nebývalý záujem o koncert vynikajúcej japonskej džezovej klavíristky Hiromi Uehara, ktorá v Banskej Bystrici vystúpila minulý týždeň. Zaujímalo nás ale aj to, ako vnímajú záujem bystrického publika o koncertné vystúpenia v kluboch. Rastislav Škriňár, vedúci hudobno– –divadelného Klubu 77 o nezáujme nemohol hovoriť: „Niektoré vystúpenia máme dlho vopred vypredané, ako to bolo napríklad v prípade koncertu "Plastikov". O lístky na vystúpenie českej gitarovej legendy Michala Pavlíčka je doslova bitka. “
Záujem teda o „živú“ hudbu v meste pod Urpínom je. Možno naozaj bude skôr problém s výberom interpretov a hudobných žánrov.