Ako si môžem vymôcť požičané peniaze?
V novembri 2004 som požičal kamarátovi 30 000 korún na jeden rok. Nič sme nespisovali, ale pri odovzdaní peňazí bola moja manželka. Doposiaľ mi peniaze nevrátil. Aké mám právne nároky na vrátenie pôžičky ?“ - pýta sa K. R. z Valaskej.
- Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu. Podstatnými náležitosťami zmluvy o pôžičke je dohoda o predmete pôžičky a o čase jej vrátenia. Forma tohto dvojstranného právneho úkonu nie je prepísaná, preto na jej platnosť postačí aj ústna dohoda. Podľa vami uvedených údajov sa pôžička stala splatnou 13. 11. 2005. Vzhľadom na to, že si dlžník svoj záväzok doposiaľ voči vám nevysporiadal, odporúčam zaslať dlžníkovi upomienku, resp. pokus o zmier, kde mu stanovíte lehotu na vyplatenie dlhu. Ak ani napriek uvedenému svoj záväzok neuhradí, uplatníte si svoj právny nárok súdnou cestou. Na základe uvedeného podáte návrh na vydanie platobného rozkazu podľa paragrafu 172 a nasl. Občianskeho súdneho poriadku na okresný súd, príslušný podľa bydliska odporcu, resp. dlžníka. Nakoľko si v návrhu uplatníte právo na zaplatenie peňažnej sumy, vyplývajúce zo skutočností vami uvedených, súd môže o návrhu vydať platobný rozkaz aj bez vypočutia odporcu.
V návrhu na vydanie platobného rozkazu si uplatníte zaplatenie istiny, úroky z omeškania vo výške dvojnásobku základnej úrokovej sadzby vyhlasovanej NBS odo dňa 14. 11. 2005 z istiny až do zaplatenia, trovy súdneho konania a v prípade právneho zastúpenia aj trovy právneho zastupovania. Súd v platobnom rozkaze uloží odporcovi, aby vám ako odporcovi do 15 dní od doručenia platobného rozkazu zaplatil uplatnenú pohľadávku (istinu a príslušenstvo) a trovy konania (súdny poplatok a trovy právneho zastupovania) alebo aby v tej istej lehote podal odpor na súde, ktorý platobný rozkaz vydal. Odpor proti platobnému rozkazu musí odporca zdôvodniť.