Už štvrtý rok Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar organizuje celoslovenskú verejnú finančnú zbierku Jeden deň úsmevu.
V ôsmich mestách Slovenska, medzi inými aj v Banskej Bystrici a Brezne, budú dvojice dobrovoľníkov oslovovať okoloidúcich a ponúkať možnosť prispieť ľubovoľným finančným obnosom. Tento rok to pripadlo na 30. novembra.
„Cieľom tohto projektu je zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch detí s nariadenou ústavnou výchovou. Výnos zo zbierky bude použitý na pomoc a rozvojové aktivity detských domovov, podporu transformácie detských domovov a náhradnej rodinnej starostlivosti,“ hovorí Lucia Sobotková, fundraisor Úsmevu ako dar.
„Ako poďakovanie dostane každý, kto prispeje, malý symbolický darček – nálepku v podobe srdiečka alebo pohľadnice s vianočným motívom, ktoré maľovali deti.“
Aktivity za vyzbierané
Minulý rok sa v Banskej Bystrici vyzbieralo 51 596 korún a v Brezne 3089 korún. Celoslovenská suma bola 144 125 korún. Banskobystrická pobočka Úsmevu za to zorganizovala šesť letných a jeden lyžiarsky tábor.
Úsmev ako dar okrem činnosti v detských domovoch už piaty rok pôsobí aj v oblasti pomoci rodinám a deťom v ohrození. Konkrétne v oblasti náhradnej starostlivosti pomáha pri príprave žiadateľov o náhradné rodičovstvo, poskytuje poradenstvo a pomoc. Ďalšou oblasťou je práca s rodinami, ktoré majú deti v ústavnej starostlivosti alebo v detských domoch. Zaoberá sa aj prevenciou pre rodiny v kríze, kde hrozí odobratie dieťaťa. Je veľmi dôležité týmto ľuďom poskytnúť nielen poradenstvo, ale často aj konkrétnu materiálnu a finančnú pomoc. Tá im pomôže zabezpečiť základné potreby detí.
SOS–program
Tento program Spoločnosti Úsmev ako dar je zameraný na poradenstvo, konkrétnu pomoc a adaptáciu mladých dospelých, ktorí opúšťajú detské domovy po dosiahnutí veku dospelosti. „Je nesmierne dôležité získať si ich dôveru a zaobchádzať s nimi dôstojne a s úctou,“ pokračuje Lucia Sobotková, ktorá je zároveň aj SOS–poradca. „Mnohí majú za sebou rôzne životné skúsenosti, sú zraniteľní a potrebujú nielen psychickú, ale často i zdravotnú a materiálnu pomoc.“ V roku 2006 pomoc SOS–pro– gramu využilo 79 mladých ľudí. Niektorí „úsmevákov“ dokonca počas roka vyhľadali niekoľkokrát. Miera úspechov pomoci je závislá od toho, ako veľmi sú tento mladí ľudia ochotní riešiť svoju životnú situáciu.
Anjelský program
Ďalším programom je Anjelský program. Jeho hlavným cieľom je rozvíjať, posilňovať a podporovať osobnostné predpoklady, schopnosti a vlastnosti dieťaťa, vzbudiť u detí záujem o umenie, kultúru a šport. Pravidelnou systematickou činnosťou s deťmi v domovoch sa upevňujú vzťahy, posilňujú väzby a vytvárajú sa nové priateľstvá.
Anjelský program sa realizuje pravidelnými stretnutiami dobrovoľníkov – anjelov s deťmi minimálne jedenkrát do mesiaca v detských domovoch po celom Slovensku.