Po štyroch dňoch pojednávania odročil banskobystrický Krajský súd prípad policajtmi dobitého Róma Karola Sendreia z Magnetizoviec na december. Senát vyhlási rozsudok pravdepodobne až na budúci rok.
Po štyri dni pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze smrti 50-ročného Róma Karola Sendreia z Magnezitoviec, ktorý zomrel po bitke na polícii v júli 2001. Z jeho umučenia obžalovali sedem bývalých policajtov z Revúcej a Jelšavy.
Najväčšiu časť pojednávania zabralo premietanie videozáznamov z rekonštrukcie. Záznamy z obhliadok miesta činu a rekonštrukcií udalostí okolo Sendreiovej smrti trvajú vyše dvadsať hodín a synovia nebohého Karola Sendreia, ktorí figurujú ako svedkovia (ale zároveň aj ako obžalovaní), sa po chvíli premietania záznamu ospravedlnili s tým, že psychicky nedokážu zvládnuť prezeranie videa, ktoré im pripomína tragické udalosti spred šiestich rokov.
Svedčili aj vyšetrovatelia
Prvý deň vypovedali svedkovia, medzi nimi aj vyšetrovatelia, ktorí prípad vyšetrovali. Mali reagovať na tvrdenia niektorých obžalovaných, že pri rekonštrukciách udalostí neboli objektívni a ovplyvňovali svedkov. Vyšetrovatelia to odmietli.
Predseda senátu v piatok pojednávanie odročil na 17. december. Pokračovať by malo dokončením premietania videozáznamov. Záverečné reči a rozsudok však očakávajú až v budúcom roku.
Umučenie na polícii
Pripomenieme, že z trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania s následkom smrti prokurátor obžaloval sedem bývalých policajtov. Karol Sendrei zomrel po bitke na policajnej stanici, kde ho s dvoma synmi pripútali a nechali na chodbe až do rána. Zranenia, ktoré utrpel, neboli zlúčiteľné so životom.
Bývalého starostu Magnezitoviec Andreja H., na dvore ktorého sa incident začal, je obžalovaný z pokusu ublíženia na zdraví. Obžalovaní sú aj traja Sendreiovi synovia za útoky pri starostovom dome v čase, keď tam bol aj ich otec.
Ak trestný senát uzná bývalých policajtov za vinných, hrozí im trest straty slobody od osem do pätnásť rokov.
Prečo to trvá tak dlho?
Karol Sendrei podľahol následkom surovej bitky na chodbe polície v júli 2001. Prečo sa prípad, ktorý je pod medzinárodným dohľadom a sleduje ho predseda Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi, naťahuje už šesť rokov?
Prokurátor podal obžalobu v roku 2002. Súd vec vrátil na došetrenie. Najvyšší súd vyhovel sťažnosti prokurátora. Krajský súd v roku 2005 vytýčil termín, ale pre ospravedlnenie obhajcov musel odročovať. Neskôr predsedníčka senátu a ďalší sudcovia prešli na Špeciálny súd a prípad pridelili novému sudcovi.