Okrem iného z nich vyplýva, že napríklad osteoporóza nie je nič výnimočné ani v tejto vekovej kategórii.
Mnohým žiakom základných škôl chýba dostatok vápnika. Mlieko a mliečne výrobky rodiny s deťmi kupujú čoraz menej. Aj to bol dôvod, prečo sa i na Slovensku vraciame k tomu, čo si mnohí z nás pamätajú ešte z lavíc, k mliečnym desiatam.
„Ministerstvá pôdohospodárstva aj školstva v roku 2005 rozbehli Školský mliečny program. Pomoc, zameraná na podporu stravovania detí mliekom a mliečnymi výrobkami, k nám plynie zo zdrojov Európskej únie“, hovorí Viera Hogová, vedúca školskej jedálne pri ZŠ na Pieninskej ulici. Ide o zariadenie, ktoré sa do programu zapojilo na území mesta medzi prvými. "U nás deťom mlieko podávame denne. Za dva decilitre nápoja zaplatia dve koruny. Kto chce, môže si k nemu dokúpiť aj rožok s nátierkou za sedem korún." Na otázku, koľko školákov takéto obohatenie jedálnička využíva, V. Hogová uviedla: "Mliečne desiate si môžu kúpiť všetky deti, aj tie, ktoré sa v jedálni nestravujú. Podávame ich cez prvé dve prestávky medzi vyučovacími hodinami. Čisté mlieko vypije máloktoré dieťa, preto im ho dochucujeme." V spomínanej škole vraj momentálne jednoznačne vedie banánové a vanilkové mlieko a hneď potom kakao.
"Mliečne desiaty robíme denne asi pre šesťdesiat žiakov, pričom týždenne sa u nás vypije okolo sedemdesiat litrov mlieka." Z celkového počtu 343 žiakov sa v jedálni stravuje 230 detí. "Ich počet sa znížil aj kvôli vyššej cene stravného lístka. Mesačne to zhruba vychádza na 700 korún. Pre niektoré rodiny je však aj táto suma veľká. Máme prípady, keď chodia na obedy len každý druhý mesiac."