Športovci jubilujúceho VŠC Dukla na svetových šampionátoch. To je názov ďalšej časti nášho seriálu pri príležitosti jubilujúceho športového gigantu pod Urpínom. Oslavuje 40. výročie svojho vzniku a pochváliť sa môže aj bohatou zbierkou medailí z majstrovstiev sveta.
Siahnuť na medailu na majstrovstvách sveta v akomkoľvek športovom odvetví – to pasuje medailistu na najvyššie miesta hierarchie, to prekonáva iba olympijský úspech. Vo svetovej konkurencii sa športovci Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica uplatnili vo svojej 40-ročnej histórii výrazne.
Pri jubilejnom bilancovaní VŠC Dukla je akceptované spoločné zastrešenie i s Trenčínom, zaradené sú teda i medaily tamojšieho klubu. Po európskom hľadisku dnes bližšie o tom, ako reprezentanti Dukly dobývali svet.
Z 221 svetových medailí
je 61 zlatých
Kritérium svetovosti patrí pre športovcov Dukly medzi prioritné, veď práve tým spĺňajú hlavný cieľ. Celkove má doteraz Dukla 221 medailí z majstrovstiev sveta a z nich je 61 zlatých, delí sa o ne 43 v seniorských a 18 v juniorských kategóriách. Ako sa na tituloch podieľajú jednotlivé športy VŠC Dukla: vodný slalom 11, kulturistika a fitness 10, cyklistika 8, športová streľba 7, rádioorientačný beh a zjazd na divokej vode po 4, biatlon, vzpieranie a zápasenie po 3, armwrestling a lyžovanie po 2, rýchlostná kanoistika a triatlon po 1.
Majstra sveta doteraz nemajú z ostatných športov atletika, džudo, karate, moderný päťboj a žiadne odvetvie motorizmu. To však neznižuje reprezentantov uvedených športov a ich výsledky v celej 40-ročnej histórii.
Najvyššie vodní slalomári
a Michal Martikán
Ako prezrádza štatistika, najväčšími „zberateľmi“ medailí z majstrovstiev sveta sú vodní slalomári (11) a kulturisti (10). Do povedomia sa najviac zapísali títo športovci – majstri sveta, zoradení do poradia podľa počtu titulov: 1. miesto Michal Martikán (vodný slalom), 2.-3. miesto Jana Purdjaková (kulturistika), Ján Šutek – Štefan Grega (zjazd na divokej vode), 4.-9. miesto: Anton Tkáč (cyklistika), Peter Pelach, Peter Plánovský a Miroslav Bendík (všetci športová streľba), Martin Tešovič (vzpieranie), Ľuboš a Peter Šoškovci (zjazd na divokej vode).
Pri tejto príležitosti si zaslúžia zmienku i dvojnásobní majstri sveta, ktorí sú tiež pojmami vo svojich športoch: Ján Germánus (armwrestling), Vladimír Vačkář – Miroslav Vymazal, Vítězslav Vobořil – Roman Řehounek (všetci cyklistika – tandemy), Jaroslav Horváth a Igor Kočiš (obaja kulturistika), Peter Jurčík a Karol Janouš (obaja rádioorientačný beh), Jozef Gönci (športová streľba) a Alexander Slafkovský (vodný slalom).
Z vrcholných vojenských
súťaží 257 medailí
Športovci Dukly majú ešte jednu skúšku svetovosti na špeciálnych vojenských šampionátoch. V predošlom režime v rámci súťaží Športového výboru spriatelených armád SKDA (v rokoch 1958-1989), v nových politických a spoločenských podmienkach v súťažiach Medzinárodnej rady vojenského športu CISM (od roku 1991). V prvých súťažiach, ktorými boli Letné, resp. Zimné spartakiády spriatelených armád, získali športovci Dukly 58 medailí, na Majstrovstvách spriatelených armád boli dekorovaní 137 medailami.
V období rokov 1967 až 1989 Duklisti z uvedených súťaží získali celkom 195 medailí. Na doterajších Svetových vojenských hrách stáli Duklisti na stupňoch v 22 prípadoch a na Majstrovstvách sveta CISM to bolo v 40 prípadoch, čo predstavuje celkom 62 medailí.
Na vojenských „olympiádach“ všetkých druhov tak reprezentanti Dukly B. Bystrica (aj s Trenčínom) získali celkom 257 medailí. Súčet vojenských medailí spolu s 548 medailami z OH, MS, MS juniorov, ME, ME juniorov tak predstavuje číslo 805.
Najslávnejšie mená
z vojenských „olympiád“
Uspieť na vojenských „olympiádach“, neraz doslova v olympijskej konkurencii, bolo a je stále veľmi ťažké. Víťaz má taktiež veľké renomé, preto si vojenskí šampióni z Dukly zaslúžia osobitnú zmienku.
V súťažiach SKDA takými boli atléti Peter Suchán (kros), Martin Vrábeľ (kros), Július Ivan (110 m cez prekážky) a Jozef Pribilinec (chôdza), biatlonista Peter Zelinka, cyklisti Milan Puzrla, Zdeněk Dohnal, Anton Tkáč, Vendelín Kvetan a tandem Radek Valenta – Pavel Martínek, džudisti Ján Gregor a Jiří Hubálovský, lyžiari – skokani Karel Kodejška, Jozef Rusko, Ján Jelenský, Ladislav Dluhoš, Peter Číž a zjazdár Bohumír Zeman, rýchlostný kanoista Ladislav Nagy, športoví strelci Ivan Némethy (pištoľ), Adolf Jakeš (puška), vzpierač Dušan Poliačik, zápasníci Miroslav Janota, Vladislav Bojko, Dušan Masár, Tibor Jankovics a Petr Stehel (všetci gréckorímsky štýl).
V súťažiach CISM „pozlátili“ svoje výkony takí športovci, ako atléti Róbert Štefko (kros), Igor Kováč (110 m cez prekážky), Milan Haborák (guľa) a Miloslav Konopka (kladivo), cyklista Matej Jurčo, džudisti Marek Matuszek a Zoltán Pálkovács, plavec Ľuboš Križko (znak), vzpierač Martin Tešovič a zápasník Attila Bátky (gréckorímsky štýl).
Michal Martikán
„jednotkou“ súčasnosti
Obdivuhodný krotiteľ divokých vĺn Michal Martikán sa stal pýchou športovej Dukly už od počiatku svojej pretekárskej dráhy. Stalo sa tak aj vďaka zastrešeniu Kanoe Tatra Klubu v Liptovskom Mikuláši v jeho kritickom období pod AŠK Dukla v roku 1994. Odvtedy je KTK Dukla značkou najvyššej svetovej kvality.
Singlkanoista Michal Martikán pod trénerskym vedením otca Jozefa rozvíja svoj talent skutočne majstrovsky a cieľavedome. Stal sa najúspešnejším športovcom VŠC Dukla súčasnosti. V zbierke má 29 medailí, z ktorých sú 3 z olympijských hier (z nich 1 zlatá), 11 medailí z majstrovstiev sveta (7 zlatých), 3 medaily z MS juniorov (1 zlatá), 9 medailí z majstrovstiev Európy (6 zlatých) a 3 medaily z ME juniorov (3 zlaté).
Naviac sa stal trikrát celkovým víťazom seriálov Svetového pohára.
Jedinečná symbióza banskobystrického Vojenského športového centra Dukla s liptovskou liahňou vodného slalomu prináša žiarivé plody spolupráce v podobe úspechov do klenotnice slovenského športu.
Majster jednolistého pádla v slalome divokými vlnami pomedzi bránky, akým je Michal Martikán, predstavuje najsilnejší argument. Ešte viac dokazujú uvedené tvrdenie výsledky viacerých ďalších vodných slalomárov s veľkou perspektívou.