Aká je to premlčacia a prekluzívna lehota?
Viem, že v práve existuje premlčacia lehota. Ale počula som aj o lehote prekluzívnej . Aký je medzi nimi rozdiel?“ - pýta sa čitateľka z Brezna.
- V právnej praxi má veľký význam plynutie času alebo lehoty, v dôsledku ktorých sa mení obsah právneho vzťahu (tzv. premlčacia lehota) alebo v dôsledku ktorých zaniká právny vzťah (tzv. prekluzívna lehota). Premlčanie a preklúzia sú ako právne udalosti objektívne právne skutočnosti nezávislé od vôle subjektu, s ktorými právna norma spája právne následky, t. j. vznik, zmenu alebo zánik právnych vzťahov.
Premlčanie predpokladá uplynutie stanovenej lehoty na uplatnenie práva, v dôsledku čoho právo nezaniká, len sa oslabuje, a až uplatnením námietky premlčania dochádza k zániku nároku, t.j. k zániku autoritatívnej vynutiteľnosti práva. V prípade, ak dlžník vnesie námietku premlčania, súd konanie zastaví. To znamená, že je už len na vôli dlžníka, či svoj záväzok splní alebo nie, donútiť ho cestou súdu už nie je možné. Ako príklad premlčacej lehoty možno uviesť všeobecnú trojročnú premlčaciu lehotu v občianskom práve, všeobecnú štvorročnú premlčaciu lehotu v obchodnom práve.
Preklúzia predpokladá uplynutie stanovenej lehoty na uplatnenie práva, v dôsledku čoho dochádza k zániku práva neuplatneného v stanovenej lehote. Súd prihliada na preklúziu z úradnej moci, resp. povinne skúma, či bolo právo prekludované. Po uplynutí prekluzívnej lehoty už nemôže dôjsť k plneniu, pretože kto by splnil prekludovaný dlh, plnil by ho bez právneho dôvodu. Ako príklad možno uviesť reklamačné lehoty, jednomesačnú lehotu na odmietnutie dedičstva atď.
Odkazy redakcie:
Čitateľke D. F. z Banskej Bystrice: Naši spolupracovníci z advokátskych kancelárií nám prispievajú bez nároku na akýkoľvek honorár v snahe pomôcť základnými radami. Vaše otázky sú už takého chrakteru, že si vyžadujú priamu konzultáciu s advokátom. Pokiaľ máte záujem, môžeme vám kontakt na niektorú advokátsku kanceláriu poskytnúť.