Minister obrany František Kašický minulý utorok navštívil akademickú pôdu na Fakulte humanitných vied. Stretol sa s rektorkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Beátou Kosovou a s predstaviteľmi vysokej školy.
Diskutovali o spolupráci medzi rezortom obrany a vzdelávacou inštitúciou. Obaja partneri skonštatovali dobrú spoluprácu, pričom prejavili záujem o nadväzovanie ďalších kontaktov s cieľom rozšíriť rozsah vzájomnej spolupráce, napríklad v oblasti rozšírenia rozvojových programov.
Potom minister František Kašický prednášal študentom v Aule Beliana. Prezentoval im činnosť rezortu, jeho hlavné úlohy, smerovanie a plánovanie aktivít do budúcnosti. Pripravenou prezentáciou priblížil aj zapájanie Slovenska do misií. Priblížil aj Ústav špeciálneho zdravotníctva a výcviku na Lešti. „Máme tu optimálne predpoklady na výcvik vojakov,“ povedal minister Kašický.
Študenti sa ho pýtali rôzne veci. Zaujímala ich napríklad otázka o situácii v Kosove, ale tiež to, ako postupovať po rozhodnutí vstúpiť do ozbrojených síl.
Vysokoškoláci si vypočuli zážitky profesionálnych vojakov – psychológov z Iraku. Poručík Boris Demeter a poručík Radovan Kristl ozrejmili oblasti, v ktorých ako psychológovia pôsobia. Ich pomoc je potrebná pri výcviku, výbere do ozbrojených síl či v priamej účasti na misi-ách. So študentmi diskutovali o misii v Iraku, práci vojenských psychológov, o svojich skúsenostiach a zážitkoch. Pre veľký záujem niekoľkých študentov aj po uplynutí vyhradeného času pre psychológov v programe pokračoval rozhovor na chod– bách školy.
O práci Regrutačného strediska v Banskej Bystrici informovala kpt. Ing. Lenka Halásová. Študenti sa dozvedeli, čo všetko musí absolvovať človek predtým, ako sa stane profesionálnym vojakom. Priblížila aj niekoľko akcií, ktoré organizujú, napríklad Vojenským profesionálom na 24 hodín, kde si ktokoľvek mohol vyskúšať prácu vojaka. „Budúci rok by sme chceli organizovať Regrutačno – informačné kampane Ozbrojených síl pod názvom RIKOS,“ povedala.
Pred aulou, ktorú „strážili“ zamaskovaní vojaci, si každý mohol prezrieť ozajstné vojenské zbrane, protichemický odev Saragota, ochranné masky a dva prístroje. „Jeden sa používa na zisťovanie toxických látok, druhý je intenzimeter, ktorým sa meria rádioaktivita a expozičný príkon pri výbuchu jadrovej bomby,“ vysvetľoval rotný Marian Marčok. S ďalšími kolegami študentom pomenovali zbrane, ktoré mali vystavené.