S akými možnými a nemožnými patentmi sa stretávajú v Úrade priemyslového vlastníctva SR (ÚPV SR) v Banskej Bystrici? Nájdu sa tam aj také návrhy, nad ktorými sa dá iba ak pousmiať? O tom nám porozprával hovorca ÚPV SR Július Šípoš.
- Samozrejme, patentové úrady na celom svete evidujú aj rozličné nápady, ktoré na tvárach expertov, ktorí skúmajú prihlášku, vyvolávajú aj úsmev. Paleta vynálezov a riešení je aj u nás na Slovensku pestrá, avšak nad niektorými zostáva rozum stáť, iné zasa vyvolávajú minimálne zmiešané pocity. Napríklad liečenie lepry ožarovaním šesťdesiat wattovou žiarovkou. V tomto prípade (bolo to ešte za čias federácie) nešlo o patentovú prihlášku alebo prihlášku úžitkového vzoru, ale dotyčný pán sa v predstihu veľmi „vážne“ zaujímal o to, či by mu úrad mohol podať pomocnú ruku…
Stáva sa, že dostaneme i prihlášku na perpetuum mobile, na riešenie, resp. vynález, ktorý odporuje všeobecne platným prírodným záko– nom…
Všeobecne ale u nás v úrade dominujú prihlášky užitočných vecí a vecičiek, a najradšej by sme boli, keby išlo stále viac a viac o prihlášky realizovateľných vynálezov, ktoré by znamenali podstatný ekonomický prínos pre Slovensko. A potom aj prihlášky, ktoré majú dajme tomu vtipný názov, sú využiteľné v praxi. Ako príklad môžem uviesť samozapínaciu obuv. Pôvodcom tohto riešenia je Peter Pekár. V jeho samozapínacej obuvi je odklápací mechanizmus, a tým, že pri obúvaní naň stúpime, dôjde k uzatvoreniu obuvi, čiže nemusíme sa trápiť napríklad so zaväzovaním šnúrok. No a pri vyzúvaní stačí zadnú časť topánky vyzúvanej nohy podoprieť druhou, pätu odľahčiť a nohu pritiahnuť dozadu. Tým sa znovu odklopí odklápacia časť, a obuv sa otvorí. Pôvodca už vyrobil zopár prototypov a teraz zháňa výrobcu, verí, že ho nájde a obuv bude mať aj svojich zákazníkov, že napríklad siahnu po nej najmä starší ľudia.