zápas v nitre sa bude možno opakovať

CEWL - 6. kolo, e sk.

UMB Banská Bystrica - Sparta Praha 94:67 (25:9, 11:22, 25:19, 33:17)
n Najviac bodov Banskej Bystrice: Oravcová 29 (7 trojok), Lalovičová 18, Tetemondová 15
Banskobystričania začali s veľkým elánom. V prvej štvrtine jasne dominovali a pekné akcie zabávali aj divákov. V druhej sa však Sparťanky vzchopili a začali byť viac než vyrovnaným súperom. Až v záverečnej štvrtine sa domáce basketbalistky dostali do svojej typickej hry a nikoho nenechali na pochybách, že víťazstvo zostane doma. „Prvá štvrtina nám vyšla, no v druhej sme sa trápili. Prestriedal som však veľa hráčok, aby sa dostali do zápasu. V druhom polčase to už bolo iné a aj Aďa Oravcová chytila slinu. Neskutočne sa trápila po prehre s Kosit Košice. No vie dať do hry všetko. Keď sama seba trýzni, tak to nie je dobré. Tento zápas ju dostal do pohody a verím, že to už bude v poriadku. Aj družstvo jej pomohlo, lebo jej verí. Veľký kus roboty urobila Lalovičová a spokojný som i s Tetemondovou. Som rád, že sme vyhrali,“ povedal po zápase tréner Boris Žbirka.
Sparta Praha prehrala v rakúskom Welse. V českom družstve majú zranené niektoré basketbalistky, trápia Spartu aj choroby. Situácia však nie je ružová ani v našom tíme. Výkonnostne by však mala ísť Slávia hore. „Skúsenosti zo Stredoeurópskej ligy by mali dievčatá zúročiť hlavne v záverečnej fáze extraligy,“ dodal Žbirka.
Hrdinkou zápasu bola kapitánka Slávie UMB Andrea Oravcová: „V prvom polčase to ešte nepadalo, no v druhom som sa rozstrieľala. Sedem trojok som ešte v živote nedala, pamätám si na päť, no sedem ešte nie. Celý zápas bránili súperky zónu a do nej sa lepšie strieľa. Bolo to v tej obrane. Druhá štvrtina bola iba slabšia, pokazila sa aj nám obrana a celkovo ťažko sa vnikalo pod koš. Boli tam vysoké pivotky, no z diaľky bolo na streľbu veľa priestoru. Z posledných troch, štyroch zápasov to bol najlepší výkon.“ Oravcová vyzdvihla i dobrý kolektív, ktorý prekonal sklamanie po vysokej prehre s favorizovaným Kositom Košice v extralige. „Neskutočne sa Aďa trápila. Ťahala doteraz všetky zápasy. Je to mladé dievča a mladý organizmus. Zápasy streda – sobota dajú zabrať a záťažová krivka tu funguje. Tento zápas jej môže psychicky pomôcť. Dnes sa rozbehla a bola to už ona. Navyše si verila,“ vyjadril sa na margo Oravcovej tréner Slávie UMB B. Žbirka. V záverečnej štvrtine zaujala aj ďalšia legionárka Zahuriová. „Nebola kondične dobre pripravená, no veľa chce. Je to v hre a vo vyhratosti. Čím viac bude hrať, tým lepšie pre ňu. V záverečnej fáze stretnutia ma síce uspokojila, ale musí ešte veľa pridať,“ prezradil Žbirka.

extraliga
Inpek UKF Nitra - Banská Bystrica 71:66 (17:15, 18:23, 19:18, 17:10).
n Najviac bodov: Šujanová 24, Chlebovcová 15, Mračnová 9 - Oravcová 23, Lalovičová 16, Babaríková 11 TH: 25/21 - 13/9, fauly: 21 - 20, trojky: 4 - 3, rozhodovali: Šramko a Margala, 300 divákov
V mimoriadne vyrovnanom stretnutí sa oba kolektívy striedali vo vedení. Po prvom polčase bol stav 35:38, dramatický záver však zvládli lepšie domáce basketbalistky. V napínavej koncovke posadila Nitru na koňa pár sekúnd pred koncom Šujanová (67:66), následne hostia pokazili prihrávku a po dvoch technických chybách lavičky bolo „vymaľované“.
„Bol to boj od samého začiatku. A to o každú jednu loptu. Išlo aj o chyby. My sme sa svedomito na zápas pripravovali, robili sme si aj rozbor na videu. I po taktickej stránke sme sa prichystali a všetko v tomto smere fungovalo. Zápas bol však dosť nervózny. Mali sme ho napriek tomu v rukách a mohli ho aj vyhrať,“ rozhovoril sa tréner Slávie UMB Boris Žbirka a pokračoval: „Striedali sme sa s Nitrou vo vedení. Kopili sa však aj chyby, a to hlavne v rozohrávkach. Veľa krokov nám bolo odpískaných, čo nebýva zvykom. Takže sme niekedy strácali ľahké lopty. No stále sme držali so súperom krok. Vyústilo to všetko až do koncovky, v ktorej sme prehrávali o bod. Musím povedať, že na Lalovičovú v druhom polčase akoby platili iné zákony. V závere išla do koša, no bola veľmi nešetrne atakovaná. Napriek tomu dokázala poslať loptu na kôš. Otočila sa však na obruči a vypadla von. Nebol odpískaný na ňu ani faul a nepadol ani žiadny kôš. Nitranky potom doskočili a držali loptu 24 sekúnd. Dosť nepochopiteľne im dovolili moje dievčatá rozohrávať. No zaznel klaksón a všetci si mysleli, že je koniec. Na ukazovateli ale svietilo sedem stotín sekundy. Zobral som si preto oddychový čas a vysvetlil hráčkam, akú kombináciu majú zahrať. Lopta mala ísť na Oravcovú a ako sa hovorí, z voleja vo výskoku mala zakončiť. Žiaľ, prihrávka nebola presná, no na údiv všetkých sa časomiera pohla, aj keď sa lopty nikto nedotkol. Tam vznikla ošemetná situácia. Už predtým sme avizovali, že stolík s časomierou nieje vždy v poriadku. Musel som dokonca počas zápasu zastaviť hru a upozorniť rozhodcu, že nám neboli pripísané tri body. Až na dohovor išli k stolíku a dali to do poriadku. Čas bol viackrát púšťaný aj vtedy, keď mal dávno stáť. Záver ľudia za stolíkom nezvládli. Žiadali sme nápravu a rozhodcovia nám dali dve technické chyby. Za sedem stotín sekúnd sme tak dostali štyri body z trestných hodov. Je to diskutabilné. Vyžiadam si videozáznam. Urobili sme dosť chýb, ktoré by sa nemali stávať, no mali sme to v rukách a mohli sme zápas vyhrať. Žiaľ, atmosféra, ktorá tam vládla, nenapomohla tomu zápasu.“

1. Kosit Košice 11 11 0 1098:602 22
2. Ružomberok 11 9 2 918:621 20
3. Viktoria 11 8 3 805:664 19
4. B. Bystrica 11 6 5 787:720 17
5. Inpek Nitra 11 6 5 753:794 17
6. Rožňava 11 6 5 742:860 17
7. Poprad 11 4 7 758:862 15
8. Cassovia 11 3 8 697:836 14