Majster sveta a Európy v slalome na divokej vode, singlista, si zopakoval víťazstvo z minulého roku. Najvyššie bol ohodnotený aj v roku 2002, keď Dukla oslavovala 35. výročie vzniku. Tentoraz sa dočkal triumfu aj pri príležitosti štyridsiatky Dukly.
Michal Martikán je predstaviteľom jedného z najmladších športov (oficiálne majstrovské súťaže vo vodnom slalome sa konajú len od roku 1947) a pre Slovensko jedného z najúspešnejších. Pochádza z Liptovského Mikuláša, najväčšej liahne vodných slalomárov u nás, z klubu s najdlhšou tradíciou a najzanietenejšími trénermi a funkcionármi, čoho dôkazom okrem výsledkov je vyše päťdesiat ročníkov Medzinárodného tatranského slalomu.
Slalomársku kariéru má za sebou aj Jozef Martikán. Otcovou zásluhou sa syn Michal ocitol na kanoe v prúdoch domáceho vodáckeho areálu už ako 9-ročný. Ešte skôr síce začal s hokejom, ale napokon dostal prednosť vodný slalom. Už ako 15-ročný sa stal v USA juniorským majstrom sveta v roku 1994 a odvtedy neprišiel zo žiadneho vrcholného podujatia bez medaily. To je dôkazom nielen jeho talentu, tréningu, ale aj trénerského kumštu jeho otca. K tomu iste patria i manažérske schopnosti Richarda Galoviča pri vytváraní podmienok. Prispieva k tomu aj spojenie liptovského KTK s banskobystrickým VŠC Dukla.
Najväčším prekvapením slalomárskych súťaží OH 1996 na vlnách indiánskej rieky Ocoee v národnom parku Cherokee bol práve Michal Martikán. Stal sa vo veku 17 rokov víťazom súťaže kanoistov, najmladším z víťazov a prvým „zlatým“ olympionikom samostatnej slovenskej štátnosti.
V sobotu 27. júla 1996 o 14 stotín sekundy predstihol Čecha Lukáša Pollerta (víťaza OH 1992) a takmer o 2 sekundy Francúza Patricea Estangueta. Na ďalších OH v Sydney sa „postriebril“. V areáli v Penrithe bol od neho rýchlejší iba Francúz Tony Estanguet. Spoločnosť na piedestále mu robili s ďalším Slovákom Jurajom Minčíkom. Aj do tretice bol Michal Martikán najlepší, ale olympijským víťazom sa nestal. Vo finálovej jazde na vodáckom štadióne v Helliniko bol najrýchlejší, ale údajný dotyk na siedmej bránke ho odsunul na 2. miesto za Tonyho Estangueta. Oficiálne protesty vedenia výpravy neuznala ani jury, ani ICF, ani MOV, a chyba rozhodcov tak poškodila slalom na OH.
Aj v ďalších sezónach tento vynikajúci krotiteľ divokých vĺn na kanoe pokračoval v úspešnom ťažení, či už individuálne alebo v hliadkach. Svedčí o tom už 11 medailí z majstrovstiev sveta – z nich 6 zla-tých a 9 medailí z majstrovstiev Európy – z nich 6 zlatých, tiež ďalšie úspechy v pretekoch Svetového pohára. Vzhľadom na vek i majstrovstvo Michal Martikán ešte nepovedal posledné slovo ...
Aj ďalší úspešní...
Ďalší kandidáti na športovca roka v Dukle boli:
Jozef GÖNCI, 33 -ročný pretekár, reprezentant SR v športovej streľbe. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto, ME Granada (Špan.), LM 3x40, 2. miesto HME Deauville (Fr.) 3xVzPu 60.
Štefan GREGA / Ján ŠUTEK / Peter ŠOŠKA, 34/34/31-roční pretekári, reprezentanti SR v zjazde na divokej vode v kategórii C2. Najlepší výsledok v roku 2007: 2. miesto ME Bihač (Srb.), šprint 3xC2 a 2. miesto zjazd 3xC2.
Marián JUNG, 33-ročný pretekár, reprezentant SR vo vodnom motorizme v kategórii 250 a 350 ccm. Najlepší výsledok v roku 2007: 3. miesto, MS Znin (Poľ.), 350 ccm, 3. miesto ME Bitterfeld (Deu), 250 ccm.
Elena KALISKÁ, 35-ročná pretekárka, reprezentantka SR vo vodnom slalome v kategórii K1. Najlepší výsledok v roku 2007: 2. miesto MS Foz do Iguassu (Brz)K1 a 2. miesto ME Liptovský Mikuláš, hliadky 3xK1.
Michal MARTIKÁN, víťaz ankety, 28-ročný pretekár, reprezentant SR vo vodnom slalome v kategórii C1. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto MS Foz do Iguassu, (Braz) C1, 1. miesto ME Liptovský Mikuláš, C1 a 1. miesto hliadky 3xC1.
Marek MATIAŠKO, 30-ročný pretekár, reprezentant SR v biatlone. Najlepší výsledok v roku 2007: 2. miesto Letné MS Otepää (Est.), rýchlostné preteky na 4 km.
Zoltán PÁLKOVÁCS, 26-ročný pretekár, reprezentant SR v džude v kategórii do 100 kg. Najlepší výsledok v roku 2007: 2. miesto, SVH Hyderabad (Ind)do 100 kg.
Ľuboš KRIŽKO, 28-ročný pretekár, reprezentant SR v plávaní. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto, SVH Hyderabad (Ind.), 50 m znak a 1. miesto SVH Hyderabad (Ind.) 100 m znak. Úspechy spred troch dní na ME v krátkom bazéne z Budapešti mapujeme na strane 17.
Klaudio FARMADÍN, 28-ročný pretekár, reprezentant SR v karate v kategórii do 75 kg. Najlepší výsledok v roku 2007: 2. miesto ME Bratislava, absolutka.
Jana PURDJAKOVÁ, 31-ročná pretekárka, reprezentantka SR v kulturistike. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto MS Santa Suzana (Esp.) do 55 kg a 1. miesto MS Las Vegas (USA) tlak na lavičke.
Matej TÓTH, 24-ročný pretekár, reprezentant SR v chôdzi. Najlepší výsledok v roku 2007: 3. miesto SVH Hyderabad (Ind.) 20 km chôdza.
Martin TEŠOVIČ, 33-ročný pretekár, reprezentant SR vo vzpieraní. Najlepší výsledok v roku 2007: 3. miesto MS Čiang Mai (Thaj.) do 150 kg, 1. miesto ME Strasburg (Fr.) trh do 150 kg, 1. miesto nadhod do 150 kg a 1. miesto dvojboj do 150 kg.
Tomáš KUČERA / Ján BÁTIK, 22/21-roční pretekári, reprezentanti SR vo vodnom slalome v kategórii C2. Najlepší výsledok v roku 2007: 3. miesto MS Foz do Iguassu (Braz.) hliadky 3xC2.
Mikuláš KONOPKA, 28-ročný pretekár, reprezentant SR vo vrhu guľou. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto HME Birmingham (GBR) guľa.
Ján ŠAJBIDOR, 25-ročný pretekár, reprezentant SR vo vodnom slalome v kategórii K1. Najlepší výsledok v roku 2007: 1. miesto ME Liptovský Mikuláš, K1.
Peter GELLE, 23-ročný pretekár, reprezentant SR v rýchlostnej kanoistike v kategórii K1. Najlepší výsledok v roku 2007: 3. miesto MEJ Belehrad (Srb.), K1 500.
V súčasnosti patria do pôsobnosti VŠC Dukla dva kluby. VŠK Dukla Banská Bystrica zastrešuje atletiku, biatlon, džudo, moderný päťboj, parašutizmus, športovú streľbu, vodný slalom a družstvo tzv. rôzne (karate, kulturistika, plávanie, vodný motorizmus, alpské lyžovanie, zjazd na divokej vode), vo VŠK Dukla Trenčín sú oddiely zápasenia, vzpierania, rýchlostnej kanoistiky, dráhovej a cestnej cyklistiky.
Riaditeľ Dukly spokojný
Rok 2007 bol vo Vojenskom športovom centre Dukla Banská Bystrica najúspešnejším rokom v jeho doterajšej histórii. „Vyšiel fantasticky. Získali sme za celú 40-ročnú históriu existencie Dukly najväčšie úspechy. Ide o päť titulov majstrov Európy a dva tituly majstrov sveta. To tu ešte nebolo,“ povedal na margo úspechov riaditeľ Dukly Ľubomír Roško.
Michal Martikán získal podľa šéfa armádneho klubu v tejto sezóne všetko, čo získať mohol. Viac sa už nedalo. Preto sa stal právom najlepším športovcom Dukly v roku 2007. Patrí mu absolutórium. Aj ostatní športovci dosiahli významné úspechy. Preto im riaditeľ Dukly želá hlavne pokojné vianočné sviatky a pridal i želanie do nového olympijského roku 2008: „Nech sa športovcom vyplnia všetky sny smerom k Olympiáde. Nech donesú medaily, s ktorými neskromne počítame. Bol by som veľmi sklamaný, ak by sa tak nestalo. Nerád by som hovoril o počte medailí, ale už to, že som nepovedal medailu, ale medaily, dosť naznačuje.