Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Karol Duchoň doma neobsedel, chcel opustiť aj Slovensko

Karol Duchoň doma neobsedel,chcel opustiť aj Slovensko

HOVORILI MU „slovenský Tom Jones“.Aj keď po anglicky vedel len pár slovíčok. Priatelil sa alebo spolupracoval s ľuďmi, ktorých mená dlho vynikali a ešte vynikajú na scéne česko-slovenskej hudby. Karol Duchoň síce odišiel pred viac ako dvadsiatimi rokmi, prespievanou pesničkou V dolinách sa však vrátil do éteru rádií.
Pieseň pre Elenu
Karola Duchoňa si každoročne pripomínajú v jeho rodnej Galante speváckou súťažou. Rozprávať by o ňom vedeli Helena Vondráčková, Eva Máziková, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Miroslav Žbirka a mnohí ďalší. V roku 2006 udelili Duchoňovi in memoriam aj Aurela za celoživotný prínos do hudobnej kultúry. Cenu hudobných kritikov vtedy preberala Elena Duchoňová, ktorej naspieval pieseň.
„Neviem, čo vám budem o ňom rozprávať. Viete, bolo to pred 22 rokmi,“ povedala Elena Duchoňová, keď sme si s ňou telefonicky dohadovali stretnutie. Cesta k spomienkam na človeka, ktorý s ňou strávil polovicu svojho krátkeho života, sa otvorila až u nej doma pri fotogra-fiách. Na mnohých z nich bol jej milovaný muž s dievčatami, ktoré pani Elena nepozná. Aj keď bol Karol Duchoň žiarlivý, ona na jeho pekné obdivovateľky vraj nežiarlila. Nemala dôvod, veď len pre ňu naspieval pesničku Elena, ty si život môj. A len ona dostávala na narodeniny od speváka kyticu, v ktorej bolo toľko ruží, koľko mala rokov. „Dostával veľa listov, na ktoré som ja v jeho mene odpovedala. On to len podpisoval,“ zaspomínala si s úsmevom pani Elena, matka jediného potomka Karola Duchoňa. Dcéra Danka sa narodila pred 35 rokmi, dnes je šťastne vydatá a má dvoch synov – Petra a Damiána.
Brali sa v autokempingu v Jelenci, svadbu neplánovali
„Spoznali sme sa na internáte v Bratislave na Bernoláku, kde on hrával a kam som ja chodila tancovať. Vtedy ešte nebol populárny, zapôsobil na mňa svojou bezprostrednosťou, spontánnosťou a tým, že bol večne usmiaty a veselý,“ opisuje prvé stretnutie s Karolom Duchoňom pani Elena. Nemala ešte ani dvadsať rokov, keď ju pozval do kina. Bolo to pred Vianocami v roku 1969. V marci naspieval jej vyvolený pesničku Uber pary, ktorá bodovala v hitparádach. Začal sa hrávať v rádiách, objavovať v televízii, stal sa obdivovaný a známy. Po niekoľkých mesiacoch odišiel na pol roka do Švédska. „Telefonovali sme si, písal listy. Vo Švédsku spieval s Evou Mázikovou, tak mi po nej poslal aj oblečenie. Potešilo ma to. Aj neskôr, keď chodil spievať do zahraničia, vždy mi doniesol niečo, čo sme tu nemali. Neviem, ako to vyberal, ale vždy mi to sadlo ako uliate. Asi ma mal v oku,“ pochvaľovala si výber a vkus svojho bývalého manžela Elena Duchoňová.
Svadbu neplánovali. Mala sa však narodiť Danka, a tak sa rozhodli vziať. Termín sa niekoľkokrát posúval, najčastejšie pre Karolove koncerty a cesty do zahraničia. A keď sa potom termín našiel, svadba sa musela znovu odložiť. Bolo obdobie pôstu a na ňom si Karolova mama, ktorá má korene pri Novom Sade v Juhoslávii, zakladala. Elena bola už v piatom mesiaci, keď si nakoniec 8. apríla 1972 povedali svoje áno. Obaja mali 22 rokov.
Svadba bola v autokempingu v Jelenci pri Nitre, kde bola Karolova mama vedúcou a kde mali neskôr mladí manželia Duchoňovci druhý domov. „Neviem, čím to bolo, ale vždy sme sa tam cítili dobre. Pracovala tam kuchárka Katka, ktorá nám vždy navarila, čo sme chceli.
Keď bola Danka malá, chodila tam k babke na prázdniny. Bolo to niečo iné, ako keby chodila do práce za niekým, kto pracuje v kancelárii. Aj keď svokra sa jej nemohla celý čas naplno venovať, vždy sa našiel niekto, s kým bola,“ zaspomínala si pani Elena.
Doma hostili Krajíčka aj Dočolomanského
Spoločná domácnosť so svokrovcami v Bratislave, u ktorých Karol býval ešte pred svadbou, sa spevákovi nepozdávala. Mladá rodinka sa tak sťahovala do jednoizbového bytu bez kúpelne v bytovke len pár ulíc od Slovenského rozhlasu. Do veľkého štvorizbového bytu, ktorý sa uvolnil po Velčovských, sa z kamrlíku presťahovali až po piatich rokoch. „Karolovi bolo jedno, že tam bolo málo miesta. Vždy si tam pozýval kamarátov a nevadilo mu, ako ten kamrlík máme zariadený. Ja som s ním na koncerty a akcie nezvykla chodiť. Bývali do noci a ja som potrebovala ráno vstávať do práce. Asi chcel, aby som aj ja spoznala jeho kamarátov a známych, tak ich k nám vodil,“ zauvažovala pani Elena. Spomína si na konkrétne mená ľudí, ktorých „pohostili“ v malom byte, napríklad Michal Dočolomanský, Gustáv Brom, Ivan Krajíček a samozrejme Grúňovci. Dušan Grúň bol Karolovým priateľom a speváckym vzorom.
Po piatich rokoch nastala výmena bytov medzi muzikantmi – Duchoňovcom uvoľnili štvorizbový byt Velčovskí.
Spevák, ktorý nepoznal noty a prišiel o prvú gitaru
Karolova spevácka cesta bola určená už od mlada, aj keď nevedel čítať noty a pesničky sa učil z nahrávok na páskach. Pre hudbu nedokončil priemyslovku v Partizánskom, čo sa nepáčilo hlavne jeho otcovi. „Mama ho v speve podporovala a čo si pamätám z Karolovho rozprávania, tak otec nie. Pokiaľ viem, tak mu dokonca rozbil prvú gitaru, lebo vedel, že pri hudbe pôjde učenie bokom. Na priemyslovke sa neučil, tak ho dal otec na učilište v Nitre. Neviem, ako to bolo s jeho vzdelaním, ale viem, že pre neho bola vždy prednejšia hudba ako čokoľvek iné. Keď mal osemnásť, odišiel do zahraničia bez toho, aby to rodičom povedal,“ opísala Duchoňove spomienky pani Elena. Ako tínedžer s kapelou Ľadoví muži hrával v Zlatých Moravciach, kde sa organizovala spevácka súťaž Vločka Calexu.
„Karol nebýval často doma, hudba, koncerty a kamaráti boli jeho život. Bolo však obdobie, keď som sa vrátila z práce a on ma už čakal so zamiešanými kartami na žolíka,“ povedala s úsmevom Elena Duchoňová. Ona ani jej dcéra nikdy nebrali vážne, že v rodine majú známeho speváka. „Nebol exhibicionista, aj keď vedel spoločnosť veľmi dobre zabávať. Trémista však bol. Keď sme išli po ulici, mal sklonenú hlavu, aby ho nikto nespoznal a aby na neho nikto nemal pripomienky. Akoby sa bál hodnotenia a kritiky. Myslím si, že ľudia na neho nemohli nič zlé povedať, lebo bol dobrý spevák, mal priateľskú povahu a bol skromný,“ opísala povahu Karola Duchoňa pani Elena.
Frázu, že jej prekážalo, že sa častejšie zdržoval v spoločnosti muzikantov ako doma, v rozhovore ani raz nepoužila. Po trinástich rokoch manželstva sa však rozviedli. Bol za tým aj alkohol, ten však k spoločnosti, v ktorej sa jej manžel pohyboval, patril. „Posledný rok nášho manželstva sme išli na dovolenku do Juhoslávie. Karol sa odtiaľ na Slovensko už nechcel vrátiť. Chcel odísť do Kanady. Neviem, či to bola jeho vysnívaná krajina alebo či chcel jednoducho odísť. Ja som na to nemala odvahu,“ opísala poslednú dovolenku s manželom pani Elena. Dôvodov na to, aby manžela v jeho plánoch nepodporila bolo viacero. „Ani ja a ani on sme neovládali reč a mali sme dvanásťročnú dcéru. Nebola som pripravená na to, aby som opustila Slovensko.“
Domov sa teda vrátila s Dankou sama. Karol v Juhoslávii zostal a plánoval odchod za oceán. „Telefonoval nám a svokra mi dohovárala, aby som mu povedala, aby neodchádzal. Že na mňa dá. Tak som ho prehovorila, on sa vrátil a myslím si, že to prispelo k tomu, že sme sa rok na to rozviedli. Zostali sme však kamaráti,“ spomenula si na posledné chvíle spoločného manželstva pani Elena. Deň, keď sa s Dankou odsťahovali, považuje za najväčší zlom spoločného života s Karolom Duchoňom. Ten za znova oženil. So svojou druhou manželkou však bol len niekoľko mesiacov. Dlhoročné zdravotné problémy a nesprávna životospráva si vzali tú najvyššiu daň a víťaz Bratislavskej lýry 5. novembra 1985 zomrel na cirhózu pečene. Mal 35 rokov.
Zomrel mladý, z éteru rádií sa nevytratil
Ani po odchode do hudobného neba sa na jeho pesničky nezabudlo. Pesničky Elena, S úsmevom, Smútok krásnych dievčat či Vzdialená sa hrávajú dodnes. Skladba V dolinách, ktorú prespieval nitriansky Desmod, sa vrátila do hitparád. Aj keď pani Elena tvrdí, že nikto už tú pieseň neodspieva tak dobre, ako Karol Duchoň, potešila sa jej obľúbenosti.
Prínos Karola Duchoňa pre slovenskú hudbu si ocenili v roku 2006 aj hudobní znalci, ktorý mu in memoriam udelili Aurela. Za človeka, o ktorého sa v manželstve delila s jeho fanúšikmi, cenu prebrala práve Elena Duchoňová. „Pôvodne tam mala ísť Danka, tá však mala 3-mesačné dieťa, o ktoré sa musela starať. Keby som sa počas generálky na to psychicky nepripravila, asi by som tam nič nepovedala,“ zaspomínala si Elena Duchoňová. V ruke drží knihu o Karolovi Duchoňovi od Romana Slušného. Ešte ju neprečítala celú – cez deň nemá kedy a večer ju rozruší tak, že nemôže zaspať. „Samozrejme, že v našom manželstve boli veci dobré aj zlé, ale prežili sme ich. Ľúbila som ho, len ku koncu tá láska medzi nami veľmi bolela,“ povedala Elena Duchoňová. Po rozvode s Karolom Duchoňom sa už nikdy nevydala.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 951
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 028
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 154
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 244
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 538
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 707
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 586
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 772
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 463
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 857
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Zvážnica z Králik na Skalku je rozbitá, pri zjazdoch hrozia nepríjemné úrazy.

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

47m
Preteky zrušili pre silný vietor a sneženie.

Výstrahu pre okresy Banská Bystrica a Brezno zvýšil Slovenský hydrometeorologický ústav na druhý stupeň.

3 h
Ilustračné foto.

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Brezne.

3 h

Správa Národného parku Nízke Tatry sa obrátila na návštevníkov prírody s výzvou.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

20. jan

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

22 h

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

19. jan

Už ste čítali?