Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Karol Duchoň doma neobsedel, chcel opustiť aj Slovensko

Karol Duchoň doma neobsedel,chcel opustiť aj Slovensko

HOVORILI MU „slovenský Tom Jones“.Aj keď po anglicky vedel len pár slovíčok. Priatelil sa alebo spolupracoval s ľuďmi, ktorých mená dlho vynikali a ešte vynikajú na scéne česko-slovenskej hudby. Karol Duchoň síce odišiel pred viac ako dvadsiatimi rokmi, prespievanou pesničkou V dolinách sa však vrátil do éteru rádií.
Pieseň pre Elenu
Karola Duchoňa si každoročne pripomínajú v jeho rodnej Galante speváckou súťažou. Rozprávať by o ňom vedeli Helena Vondráčková, Eva Máziková, Marcela Laiferová, Pavol Hammel, Miroslav Žbirka a mnohí ďalší. V roku 2006 udelili Duchoňovi in memoriam aj Aurela za celoživotný prínos do hudobnej kultúry. Cenu hudobných kritikov vtedy preberala Elena Duchoňová, ktorej naspieval pieseň.
„Neviem, čo vám budem o ňom rozprávať. Viete, bolo to pred 22 rokmi,“ povedala Elena Duchoňová, keď sme si s ňou telefonicky dohadovali stretnutie. Cesta k spomienkam na človeka, ktorý s ňou strávil polovicu svojho krátkeho života, sa otvorila až u nej doma pri fotogra-fiách. Na mnohých z nich bol jej milovaný muž s dievčatami, ktoré pani Elena nepozná. Aj keď bol Karol Duchoň žiarlivý, ona na jeho pekné obdivovateľky vraj nežiarlila. Nemala dôvod, veď len pre ňu naspieval pesničku Elena, ty si život môj. A len ona dostávala na narodeniny od speváka kyticu, v ktorej bolo toľko ruží, koľko mala rokov. „Dostával veľa listov, na ktoré som ja v jeho mene odpovedala. On to len podpisoval,“ zaspomínala si s úsmevom pani Elena, matka jediného potomka Karola Duchoňa. Dcéra Danka sa narodila pred 35 rokmi, dnes je šťastne vydatá a má dvoch synov – Petra a Damiána.
Brali sa v autokempingu v Jelenci, svadbu neplánovali
„Spoznali sme sa na internáte v Bratislave na Bernoláku, kde on hrával a kam som ja chodila tancovať. Vtedy ešte nebol populárny, zapôsobil na mňa svojou bezprostrednosťou, spontánnosťou a tým, že bol večne usmiaty a veselý,“ opisuje prvé stretnutie s Karolom Duchoňom pani Elena. Nemala ešte ani dvadsať rokov, keď ju pozval do kina. Bolo to pred Vianocami v roku 1969. V marci naspieval jej vyvolený pesničku Uber pary, ktorá bodovala v hitparádach. Začal sa hrávať v rádiách, objavovať v televízii, stal sa obdivovaný a známy. Po niekoľkých mesiacoch odišiel na pol roka do Švédska. „Telefonovali sme si, písal listy. Vo Švédsku spieval s Evou Mázikovou, tak mi po nej poslal aj oblečenie. Potešilo ma to. Aj neskôr, keď chodil spievať do zahraničia, vždy mi doniesol niečo, čo sme tu nemali. Neviem, ako to vyberal, ale vždy mi to sadlo ako uliate. Asi ma mal v oku,“ pochvaľovala si výber a vkus svojho bývalého manžela Elena Duchoňová.
Svadbu neplánovali. Mala sa však narodiť Danka, a tak sa rozhodli vziať. Termín sa niekoľkokrát posúval, najčastejšie pre Karolove koncerty a cesty do zahraničia. A keď sa potom termín našiel, svadba sa musela znovu odložiť. Bolo obdobie pôstu a na ňom si Karolova mama, ktorá má korene pri Novom Sade v Juhoslávii, zakladala. Elena bola už v piatom mesiaci, keď si nakoniec 8. apríla 1972 povedali svoje áno. Obaja mali 22 rokov.
Svadba bola v autokempingu v Jelenci pri Nitre, kde bola Karolova mama vedúcou a kde mali neskôr mladí manželia Duchoňovci druhý domov. „Neviem, čím to bolo, ale vždy sme sa tam cítili dobre. Pracovala tam kuchárka Katka, ktorá nám vždy navarila, čo sme chceli.
Keď bola Danka malá, chodila tam k babke na prázdniny. Bolo to niečo iné, ako keby chodila do práce za niekým, kto pracuje v kancelárii. Aj keď svokra sa jej nemohla celý čas naplno venovať, vždy sa našiel niekto, s kým bola,“ zaspomínala si pani Elena.
Doma hostili Krajíčka aj Dočolomanského
Spoločná domácnosť so svokrovcami v Bratislave, u ktorých Karol býval ešte pred svadbou, sa spevákovi nepozdávala. Mladá rodinka sa tak sťahovala do jednoizbového bytu bez kúpelne v bytovke len pár ulíc od Slovenského rozhlasu. Do veľkého štvorizbového bytu, ktorý sa uvolnil po Velčovských, sa z kamrlíku presťahovali až po piatich rokoch. „Karolovi bolo jedno, že tam bolo málo miesta. Vždy si tam pozýval kamarátov a nevadilo mu, ako ten kamrlík máme zariadený. Ja som s ním na koncerty a akcie nezvykla chodiť. Bývali do noci a ja som potrebovala ráno vstávať do práce. Asi chcel, aby som aj ja spoznala jeho kamarátov a známych, tak ich k nám vodil,“ zauvažovala pani Elena. Spomína si na konkrétne mená ľudí, ktorých „pohostili“ v malom byte, napríklad Michal Dočolomanský, Gustáv Brom, Ivan Krajíček a samozrejme Grúňovci. Dušan Grúň bol Karolovým priateľom a speváckym vzorom.
Po piatich rokoch nastala výmena bytov medzi muzikantmi – Duchoňovcom uvoľnili štvorizbový byt Velčovskí.
Spevák, ktorý nepoznal noty a prišiel o prvú gitaru
Karolova spevácka cesta bola určená už od mlada, aj keď nevedel čítať noty a pesničky sa učil z nahrávok na páskach. Pre hudbu nedokončil priemyslovku v Partizánskom, čo sa nepáčilo hlavne jeho otcovi. „Mama ho v speve podporovala a čo si pamätám z Karolovho rozprávania, tak otec nie. Pokiaľ viem, tak mu dokonca rozbil prvú gitaru, lebo vedel, že pri hudbe pôjde učenie bokom. Na priemyslovke sa neučil, tak ho dal otec na učilište v Nitre. Neviem, ako to bolo s jeho vzdelaním, ale viem, že pre neho bola vždy prednejšia hudba ako čokoľvek iné. Keď mal osemnásť, odišiel do zahraničia bez toho, aby to rodičom povedal,“ opísala Duchoňove spomienky pani Elena. Ako tínedžer s kapelou Ľadoví muži hrával v Zlatých Moravciach, kde sa organizovala spevácka súťaž Vločka Calexu.
„Karol nebýval často doma, hudba, koncerty a kamaráti boli jeho život. Bolo však obdobie, keď som sa vrátila z práce a on ma už čakal so zamiešanými kartami na žolíka,“ povedala s úsmevom Elena Duchoňová. Ona ani jej dcéra nikdy nebrali vážne, že v rodine majú známeho speváka. „Nebol exhibicionista, aj keď vedel spoločnosť veľmi dobre zabávať. Trémista však bol. Keď sme išli po ulici, mal sklonenú hlavu, aby ho nikto nespoznal a aby na neho nikto nemal pripomienky. Akoby sa bál hodnotenia a kritiky. Myslím si, že ľudia na neho nemohli nič zlé povedať, lebo bol dobrý spevák, mal priateľskú povahu a bol skromný,“ opísala povahu Karola Duchoňa pani Elena.
Frázu, že jej prekážalo, že sa častejšie zdržoval v spoločnosti muzikantov ako doma, v rozhovore ani raz nepoužila. Po trinástich rokoch manželstva sa však rozviedli. Bol za tým aj alkohol, ten však k spoločnosti, v ktorej sa jej manžel pohyboval, patril. „Posledný rok nášho manželstva sme išli na dovolenku do Juhoslávie. Karol sa odtiaľ na Slovensko už nechcel vrátiť. Chcel odísť do Kanady. Neviem, či to bola jeho vysnívaná krajina alebo či chcel jednoducho odísť. Ja som na to nemala odvahu,“ opísala poslednú dovolenku s manželom pani Elena. Dôvodov na to, aby manžela v jeho plánoch nepodporila bolo viacero. „Ani ja a ani on sme neovládali reč a mali sme dvanásťročnú dcéru. Nebola som pripravená na to, aby som opustila Slovensko.“
Domov sa teda vrátila s Dankou sama. Karol v Juhoslávii zostal a plánoval odchod za oceán. „Telefonoval nám a svokra mi dohovárala, aby som mu povedala, aby neodchádzal. Že na mňa dá. Tak som ho prehovorila, on sa vrátil a myslím si, že to prispelo k tomu, že sme sa rok na to rozviedli. Zostali sme však kamaráti,“ spomenula si na posledné chvíle spoločného manželstva pani Elena. Deň, keď sa s Dankou odsťahovali, považuje za najväčší zlom spoločného života s Karolom Duchoňom. Ten za znova oženil. So svojou druhou manželkou však bol len niekoľko mesiacov. Dlhoročné zdravotné problémy a nesprávna životospráva si vzali tú najvyššiu daň a víťaz Bratislavskej lýry 5. novembra 1985 zomrel na cirhózu pečene. Mal 35 rokov.
Zomrel mladý, z éteru rádií sa nevytratil
Ani po odchode do hudobného neba sa na jeho pesničky nezabudlo. Pesničky Elena, S úsmevom, Smútok krásnych dievčat či Vzdialená sa hrávajú dodnes. Skladba V dolinách, ktorú prespieval nitriansky Desmod, sa vrátila do hitparád. Aj keď pani Elena tvrdí, že nikto už tú pieseň neodspieva tak dobre, ako Karol Duchoň, potešila sa jej obľúbenosti.
Prínos Karola Duchoňa pre slovenskú hudbu si ocenili v roku 2006 aj hudobní znalci, ktorý mu in memoriam udelili Aurela. Za človeka, o ktorého sa v manželstve delila s jeho fanúšikmi, cenu prebrala práve Elena Duchoňová. „Pôvodne tam mala ísť Danka, tá však mala 3-mesačné dieťa, o ktoré sa musela starať. Keby som sa počas generálky na to psychicky nepripravila, asi by som tam nič nepovedala,“ zaspomínala si Elena Duchoňová. V ruke drží knihu o Karolovi Duchoňovi od Romana Slušného. Ešte ju neprečítala celú – cez deň nemá kedy a večer ju rozruší tak, že nemôže zaspať. „Samozrejme, že v našom manželstve boli veci dobré aj zlé, ale prežili sme ich. Ľúbila som ho, len ku koncu tá láska medzi nami veľmi bolela,“ povedala Elena Duchoňová. Po rozvode s Karolom Duchoňom sa už nikdy nevydala.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 988
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 21 662
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 141
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 002
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 824
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 855
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 703
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 118
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 946
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 605
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Na Uhlisku vznikne zariadenie pre seniorov s 31 lôžkami

V Banskej Bystrici pribudne viac ako 30 lôžok pre seniorov vyžadujúcich dlhodobú starostlivosť.

V breznianskej nemocnici vytvorili oddelenie pre pacientov s COVID - 19

V budove bývalej transfúznej stanice časom zriadia aj mobilné odberové miesto testovania.

Ramsay ostáva, k reprezentácii aj Handzuš

Na pozícii druhého asistenta budú rovnako ako v minulosti rotovať viacerí slovenskí tréneri.

Michal Handzuš bude asistentom reprezentačného trénera.

Útočník Šimun sa vrátil pod Urpín

Odchovanec topoľčianskeho hokeja sa dohodol na zmluve do konca sezóny 2020/2021.

Eduard Šimun ešte v michalovskom drese.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?