Pošmykli ste sa na zľadovatenom chodníku a stal sa vám úraz? Ako takúto situáciu riešiť? Môžete žiadať o satisfakciu? A keď, tak ako? O tom sme sa porozprávali s advokátom Róbertom Vagvölgyim.
Toto ročné obdobie je už také - zvykne počas neho mrznúť a občas padá aj sneh. Deti a zimní športovci majú z neho radosť, viacerí sa pokocháme zasneženou krajinou, ale na cestách a chodníkoch, je sneh na obtiaž. Napriek tomu niektoré chodníky sú krásne vyčistené, priechodné, iné nie. Čo ak sa na ľade niekto pošmykne a stane sa mu úraz? S touto otázkou sme sa obrátili na nášho spolupracovníka, advokáta Róberta Vagvölgyho.
"Je samozrejmé, že v prvom rade je pri úraze potrebné volať záchrannú službu. Z právneho hľadiska však nesmieme, hlav-ne ak sa postihnutý bude chcieť domáhať odškodného, zabudnúť na zdokumentovanie prípadu." Najlepšie je zavolať mestskú políciu, postarať sa o svedkov ochotných vypovedať, odfotiť si, hoci aj mobilným telefónom, stav chodníka.
Za stav chodníka je zodpovedný ten, ku ktorému objekt prislúcha. Napríklad majiteľ budovy či spávca objektu. On sa musí o schodnosť chodníka postarať. Ale ako je to na chodníkoch pred bytovými domami? Má postihnutý hľadať človeka, ktorý mal práve v tom čase v dome "službu" a domáhať sa odškodnenia od neho?
"Určite nie!" - vysvetľuje Vagvölgy. "V takomto prípade je potrebné obrátiť sa na príslušné spoločenstvo vlastníkov bytov. To zodpovedá za stav chodníkov prislúchajúcich objektu. Je potom len na spoločenstve, ako si vymôže vzniknutú škodu od osoby, ktorá mala údržbu chodníka na starosti a nesplnila si ju."
Ale čo ďalej? Osoba, ktorá utrpela úraz, je práceneschopná, nedostáva plnú výšku mzdy, nie nepodstatné je aj bolestné. Treba sa s náhradou škody obrátiť na súd?
"V takomto prípade je lepšie pokúsiť sa najprv o mimosúdne vyrovnanie" - vysvetľuje Vagvölgy. "Až keď mimosúdne vyrovnanie nie je možné, odporúčam obrátiť sa so žalobou na príslušný súd."