Obžalovaní Igor Š., Július B. a Juraj Č. zostávajú vo väzbe. Také bolo rozhodnutie krajského súdu z minulého týždňa. Všetkých troch obžalovali z úverových podvodov a sprenevery za milióny korún. Obžalobe s nimi čelí aj Dagmar G.
"Môj druh Július B. mi povedal, aby som to podpísala, že je to všetko v poriadku, ničoho sa nemusím báť, on bude splátky splácať, preto som papiere o úvere na auto podpísala" - to je časť z výpovede 31-ročnej Dagmar G. Tak sa stalo, že Dagmar s potvrdením od firmy, v ktorej už dávno nepracovala, že tam zarába mesačne viac ako osemnásť tisíc korún (o takých peniazoch ako čašníčka ani nechyrovala), sa stala na lízing majiteľkou auta Jaguar XJ8 4,0 V8 Executive.
Samozrejme, že lízing nemal kto splácať. A tak-tak, že nezískala aj ďalší úver na 610 000 korún. V banke si však všimli, že potvrdenie o výške príjmu je sfalšované. Úver nedostala. Ale aj to už je pokus o úverový podvod a pokus je rovnako trestne postihnuteľný ako čin dokonaný. Dagmar však podľa počtu skutkov či spôsobenej škody nesiaha ostatným trom spoluobžalovaným ani po členky. Aj preto ju zatiaľ stíhajú na slobode.
Podľa obžaloby mal 45-ročný rodák z Brezna Igor Š. spôsobiť celkovú škodu za takmer sedem miliónov. O rok mladší Július B. za čosi vyše sedem miliónov a 26-ročný Juraj Č. za viac ako šesť miliónov korún.
Začalo sa to tým, že Igor Š. ešte v roku 2004 na sfalšované potvrdenie firmy, ktorej nebol zamestnancom, ale podľa ktorého mal príjem viac ako dvadsaťsedemtisíc korún, si zobral na lízing auto Peugeot 206. Pretože plátky nesplácal, došlo k mimoriadnemu ukončeniu lízingovej zmluvy. Poškodená strana, lízingová spoločnosť, si uplatnila škodu 325 000 korún.
O rok sa opakovalo niečo podobné, len s VW Golf vo športovej úprave za takmer 800 000 korún. V tom istom roku si zobral na lízing ďalšie auto VW Passat, ale na manželku (bez toho, aby o tom vedela) a opäť na sfalšované doklady. Do apríla 2006 takto u rôznych lízingových spoločností prevzal ďalšie štyri autá. Zaujímavý je aj skutok, ktorý mal spáchať v januári 2006. Ako konateľ firmy si prenajal na dva mesiace rýpadlo- nakladač za viac ako dva milióny korún. Už ho však nevrátil.
Obžaloba tvrdí aj to, že Igor Š. vystavil Júliusovi B. sfalšovanú pracovnú zmluvu, podľa ktorej je zamestnancom firmy, v ktorej pôsobil Igor Š., s platom viac ako 27 000 korún. S ním získal takmer tristotisícový úver. Pokúsil sa získať aj ďalší šesťstotisícový úver, ale v spoločnosti si všimli, že potvrdenie je sfalšované. Július B. sa takto pokúšal získať ešte dva úvery, jeden šesťsto, druhý sedemstotisícový, oba na sfalšované doklady. Neuspel.
Do ďalších skutkov je zapletený najmladší z obžalovaných Juraj Č. Ten si ako konateľ firmy so sídlom v Banskej Bystrici vzal na lízing úžitkové auto za vyše milión a následne ho predal Júlilusovi B., ktorý sa ho veľmi rýchle zbavil. Niečo takmer podobné sa stalo s mercedesom za jeden a pol milióna, ten však po dvoch mesiacoch vrátila lízingovej firme tretia osoba. A ako bonbónik - Juraj Č. a Július B. uzavreli lízingovú zmluvu na dve nákladné autá Iveco za viac ako štyri milióny korún. Juraj od nich kľúče prenechal Júliusovi. Autá údajne ihneď putovali do Hamburgu, kde ich predali.
Obžalovaní sa snažia vinu popierať, aj keď v niektorých častiach pripúšťajú, že sa čosi z toho naozaj tak, ako je to v obžalobe, odohralo. Július B. sa napríklad ku kamiónom vyvezeným do Nemecka vyjadril v zmysle: "No a čo? Veď sa vlastne nič nestalo!"
Len za zločin úverového podvodu so značnou škodou hrozí až dvanásť rokov straty slobody. Im ale dávajú za vinu aj iné činy. Prípadom štvorice obžalovaných sa bude zaoberať okresný súd.