Priestory Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici sú zrekonštruované. Minulý týždeň ich slávnostne otvorili.
Profesor Svetozár Dluholucký vyzdvihol nadčasovosť nových priestorov, ktoré podľa neho budú kuracou polievkou na dušu malých pacientov. „Úspešnosť liečby detí s onkologickými ochoreniami je viac ako 76 percent, čo je porovnateľné so svetom,“ povedal profesor Dluholucký a dodal: „V detskej onkológii nie je najdôležitejšie to, ako zabiť nádor, ale to, ako nezabiť dieťa.“
Zrekonštruovanú Kliniku pediatrickej onkológie a hematológie otvorili riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ladislav Laho spolu s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom.
Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá sa začala v septembri 2007 a trvala do decembra 2007, stála 27 miliónov korún. 20 miliónov klinika dostala od ministerstva zdravotníctva a 7 miliónov od darcov. Detskí onkologickí pacienti boli dočasne presťahovaní do iných priestorov, stavebné práce prebiehali za úplnej prevádzky nemocnice.
Vzniklo 13 nadštandardne vybavených izieb s kapacitou 20 lôžok pre pacientov a 7 lôžok pre sprevádzajúce osoby, sú s vlastným sociálnym zariadením, chladničkou a s televízorom umiestneným na ružových stenách. V zariadení vytvorili aj nové priestory na stravovanie pacientov a vstupnú halu s čakárňou, ktorá je jedinečná svojou architektúrou. Celý objekt je vybavený novým zariadením a nábytkom. Je to priestor plný farieb a malieb.
„Chceme pacientom aj rodičom poskytovať komfort,“ hovorí riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ladislav Laho. „Cez Svetielko nádeje organizujeme dovoz pacientov, najmä zo sociálne slabších skupín a vzdialenejších lokalít. Dovoz je zadarmo, kúpili sme auto, zamestnali šoféra. Je to dôležité, pretože dieťa s onkologickým ochorením musí prísť na vyšetrenie alebo hospitalizáciu priemerne 38- krát do roka.“
V Banskej Bystrici ročne liečia 4600 hospitalizovaných detí, z toho okolo 300-350 s onkologickými ochoreniami, ktoré sú najdrahšie. „Je rozdiel vo filozofii liečby dospelých a detí. U dospelých je úspech, keď sa predĺži život o 3-4 roky, u dieťaťa to zmysel nemá. Detská onkológia je náročnejšia, agresívnejšia, má viac komplikácií, čo liečbu predražuje a poisťovne to konečne pochopili. Od tohto roka je všetko iné, o viac ako 100 percent sme zvýšili cenu hospitalizácie. Robiť onkológiu predtým bol problém, každý pacient bol strata,“ pokračuje ďalej riaditeľ Laho. Konečnú cenu hospitalizácie však prezradiť nechcel. „Teraz nám prvýkrát onkológia nerobí vrásky na čele, práve naopak, chceme poskytovať viac komfortu. Myslím si, že o takých 5 rokov pri tomto vývoji počtu obyvateľov a starnutí populácie, keď klesá absolútny počet detí, bude stačiť jedno onkocentrum. A mohlo by to byť práve centrum v Banskej Bystrici.“ Na klinike pracuje 6 lekárov a 13 sestier. Podľa slov riaditeľa je personál kvalitný, výkonný a aj dobre zaplatený.
Úspechy ich posúvajú ďalej a riaditeľ má ďalšie plány. „Centralizujeme všetky detské úrazy mozgu z celého stredného Slovenska. Chceme, aby tu vzniklo lôžkové oddelenie na včasnú rehabilitáciu detí po mozgových úrazoch s komplexnou starostlivosťou. Aby bolo kam umiestniť pacienta, ktorý je ešte v bezvedomí, ale mozog už nepuchne.“ Možno s týmto projektom začnú už tento rok, ak im – ako povedal riaditeľ Laho – „budú bohovia naklonení“ a získajú 40 – 50 miliónov, ktoré potrebujú.
Na slávnostnom otvorení sa okrem spomínaných zúčastnili aj evanjelický senior Ján Dubíny, Ján Gyulai z biskupského úradu aj primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor. Program pre nich pripravili žiaci zo ZUŠ Jána Cikkera.
Pavel Bician, primár Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Slovenskej zdravotníckej univerzity a zároveň predseda Občianskeho združenia Svetielko nádeje, ktoré bolo jedným z darcov finančných prostriedkov na vynovenie kliniky, zakončil slávnostné otvorenie slovami: „Prijímanie napĺňa ruky, dávanie srdce.“