Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal Krajskému súdu v B. Bystrici návrh na povolenie obnovy konania proti Mikulášovi Černákovi. Ide o prípad únosu a vraždy poľského podnikateľa G. Szymaneka. Černáka v tejto kauze oslobodil aj Najvyšší súd.
Po správe, podľa ktorej prešovský Okresný súd nepredĺžil údajnému šéfovi stredoslovenského podsvetia väzbu, a tak, ak do konca januára na neho nepodá prokuratúra obžalobu, môže sa dostať na slobodu, prišla ďalšia novinka. Minulý týždeň podala Generálna prokuratúra SR Krajskému súdu v Banskej Bystrici návrh na obnovu konania proti Mikulášovi Černákovi v prípade únosu a vraždy poľského podnikateľa Gregorza Szymaneka. V tejto kauze ho však oslobodil nielen krajský, ale aj Najvyšší súd.
V decembri 1997 vyhlásili celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Černákovi, ktorý krátko predtým v Banskej Bystrici veľkolepo, s ohňostrojom, oslavoval svoje narodeniny. Po niekoľkých dňoch, 19. decembra, prišiel na políciu sám.
Podľa obžaloby, ktorú po skončení vyšetrovania vypracovala Krajská prokuratúra v Trenčíne, mal Mikuláš Černák v septembri 1997 zastreliť za chatou neďaleko Polomky pištoľou vo vopred vykopanej jame Gregorza Szymaneka, ktorého hľadal aj Interpol. Zastrelil ho napriek tomu, že Szymanek opätovne sľúbil, že ako výkupné za svoj život zaobstará osem miliónov korún. Okrem toho mal spáchať vydieranie, colné delikty a mal tiež skrátiť daň.
Bol to dovtedy na Slovensku nevídaný "monsterproces". Súd pojednával priamo v ústave pre výkon väzby a pred senátom tiež vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski, ktorý na žiadosť Alexandry Szymanekovej vyšetroval zmiznutie jej manžela.
Začiatkom roku 2000 uznal banskobystrický Krajský súd Černáka za vinného z vraždy aj vydierania a uložil mu trest pätnásť rokov v najprísnejšom režime. Oslobodil ho však spod obžaloby dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných prepisov o obehu tovaru. Černák sa odvolal.
Najvyšší súd prípad vrátil na kraj. Nové pojednávanie sa v Banskej Bystrici začalo v lete 2001. V októbri ho senát krajského súdu oslobodil spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Pod oslobodzujúci rozsudok sa podpísalo i svedectvo chráneného svedka Alexandra H., ktorý Černáka najprv usvedčoval, neskôr však hovoril o niečom inom. Černák si tak mal odpykať len osem a pol roka za vydieranie a ďalšie trestné činy. Oslobodzujúci rozsudok v časti týkajúcej sa vraždy a brania rukojemníka potvrdil aj Najvyšší súd.
Koncom novembra 2002 potvrdil Krajský súd v Trenčíne Černákovo podmienečné prepustenie. Dlho si však na slobode nepobudol. V marci 2003 Najvyšší súd zrušil rozhodnutie krajského súdu o Černákovom podmienčnom prepustení na slobodu, pretože si ešte neodpykal dve tretiny trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov. Černáka zatkli na medzinárodný zatykač v Prahe. Odvety sa spoza mreží dostal len na pár sekún, kým ho po prepustení na slobodu hneď pred bránou väznice opäť nezadržali a neobvinili z ďalších vrážd. Podľa polície má mať na svedomí tak deväť vrážd.
Súd môže obnoviť súdne konanie právoplatne skončeného prípadu len vtedy, ak vyjdú najavo také nové skutočnosti, ktoré neboli známe v čase vyhlásenia rozsudku. Či prokuratúra takéto nové skutočnosti získala, a aké skutočnosti to sú, sa dozvieme až na verejnom zasadnutí Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý posúdi, či obnovu konania povolí. To zatiaľ nie je vytýčené.