Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Laco Lučenič má album veľkosti XLL

HUDOBNÍK, PRODUCENT, člen hudobných skupín Fermata, Prúdy, Modus, Limit, Satisfactory a tiež jedna z neodmysliteľných súčastí SuperStar - Laco Lučenič.

Pár dní pred Vianocami vydal po siedmich rokoch svoj nový album, ktorý má názov XLL.
Je na ňom 12 pesničiek, 5 bonusových trackov a prvým 500 majiteľom albumu venuje ojedinelý darček. O tajomstvách nového albumu, ale aj o jeho starších dielach či SuperStar otvorene porozprávali týždenníku MY Banskobystrické noviny Laco Lučenič s manželkou Gabikou, ktorá je zároveň jeho manažérkou a vydavateľkou.
Prečo sa album volá XLL?
- Keď niečo vymyslím, tak úplne posledná vec je, aby som vedel niekomu vysvetliť, prečo som to vymyslel a čo tomu predchádzalo. Spomínaný názov má svoju drobnú históriu. Pred rokom som ho chcel použiť pri inom projekte – jeho realizáciu sme odlozili a pustil som to z hlavy. Vlado Slivka, najzastúpenejší textár albumu XLL, prišiel úplne nezáväzne s týmto istým názvom, a vtedy som si naň spomenul aj ja. A povedal som si - prečo nie? Gabika to vysvetlila úplne jednoducho a výstižne – je to môj špeciálny rozmer hudby a jej vnímania. To už nepotrebuje žiadny komentár.
Kto Vám napísal texty na novom albume?
- Textári sú štyria. Najhlavnejší, Vlado Slivka, je prírastkom medzi mojimi spolupracovníkmi. Človek, ktorý mi prišiel do života úplne zrazu, z ničoho nič. Je oveľa mladší ako ja, prišiel a ponúkol mi texty. Oslovili ma, aj keď pracovať so mnou ako textár je dosť ťažké, lebo ja mám špeciálne videnie a hlavne počutie. Som aj dosť ovplyvnený anglo-americkou hudbou a textami a veľmi pociťujem slovenské špecifikum, ktoré je úplne iné. Niektoré slová sa jednoducho nedajú spievať, naťahovať, nedajú sa z nich vyrábať melódie... Je veľmi komplikované písať texty v slovenčine. Vladove videnie, slovník a filozofia okolo robenia textov ma veľmi oslovili. Nie náhodou som povedal, že so mnou je to veľmi ťažké, takže vôbec sa nestalo to, že by som vyskočil meter dvadsať do výšky, zobral si jeho texty a začal ich zhudobňovať. Zhodli sme sa však na tom, áno, toto je cesta, toto je dobré, na tomto ideme pracovať. Postupovali sme dvomi najbežnejšími spôsobmi - človek robí text na hudbu, ktorá je už hotová – väčšinou je to ten bežnejší spôsob pre hudobníkov; alebo zhudobňuje sa hotový text. Vyskúšali sme si obidva a s výsledkom som úplne spokojný, vydarilo sa nám to. Vlado napísal 75-80 percent textov na albume XLL, 2 sú od Maroša Brezániho, v 1 prípade spolupracuje s Mirom Juríkom, ostatné percento vypĺňam ja. Tiež som na tomto albume výhradným autorom hudby.
Ktorý zo spôsobov používate radšej? Tvorenie textu k hudbe alebo hudby k textu?
Častá otázka. Zaujímavé je to obidvomi spôsobmi. Každý preferuje iný z týchto spôsobov. No zároveň ho ten, ktorý má obľúbený, automaticky zavedie iným smerom, dostane sa do iného sveta, takže podvedome rozmýšľa aj o tom druhom spôsobe. Pretože keď vymyslíte hudbu, paralelne s tým rozmýšľate nad textom. Keď niekto spraví text, tak muzikant si zvykne pozerať texty, či majú nejaký rytmus, či to bude nejako melodicky spracovateľné. Keď je text nepravidelný, väčšinou je to veľmi ťažké, ale dá sa aj to. A keď človek nájde taký text, na ktorom vidí na prvý pohľad, že toto má svoju ideu, svoju tvár, má to aj rytmus, bude sa to dať ohýbať, niekam to povedie, tak to je ideálny stav. A keďže tento moment s Vladom nastal, robil som piesne obidvomi spôsobmi.
Chystáte koncertné turné s novým albumom?
- Určite. Plánujeme turné asi po prázdninách, začiatkom jesene, v septembri – októbri. Bude zamerané na tento album, to bude jeho hlavná filozofia. Už počas posledného turné, ktoré sme mali so skupinou Satisfactory, malo veľmi veľa ľudí záujem o moju vlastnú tvorbu so slovami: „Toto je fajn, ale kedy už vydáš niečo vlastné?“ Chýbali im aj moje staršie veci, lebo som dlho nekoncertoval. Súčasťou tracklistu na turné nebudú len nové pesničky, ale bude to „prierez tvorbou umelca“.
Počula som Vašu pesničku v silvestrovskom programe. Vaša hudba je iná ako hudba produkovaná na Slovensku. Kde beriete inšpiráciu?
- Vždy som sa akosi odlišoval – tým som charakteristický. Súvisí to asi s tým, ako vnímam okolitý svet, ako sa tie vplyvy vo mne spracovávajú.
Aj môj najnovší album je poznačený inakosťou, je jednoducho iný ako tie, ktoré sa hrajú v slovenských rádiách. Je síce poznačený dnešnou dobou, ale má zvláštnu filozofiu. Možno aj tým, že sme si ho vydali sami. Pesnička, ktorá odznela na Silvestra – Hádanky tiel - patrí k mojej skoršej tvorbe. Okrem samotných 12 skladieb, ktoré XLL tvoria, obsahuje album ešte 5 bonustrackov. Sú to hlavne remixy od dobrých remixérov ako B-komplex a Isobutane. Keďže album sa do tohto momentu predáva len cez internet, tak prvých 500 vlastníkov albumu dostane vstup do zvláštnej bonusovej sekcie na mojej stránke. Čaká ich tam ďalších 5 bonusov. Dohromady teda album obsahuje až 22 piesní.
Kedy sa album dostane do obchodov?
Gabika: Album bude samozrejme distribuovaný v týchto dňoch aj do obchodov. Vyšiel pred sviatkami, tak sme ako darček pre tých, ktorí sa naň nesmierne tešili, pripravili predaj cez internet spolu s bonusmi. Stále sa dá kúpiť na našej stránke. A nielen tento, ale aj ostatné albumy sú tu za výhodnejšie ceny. Zaujímavé na Lacovej hudbe je, že predbieha dobu. Myslím si, že je minimálne 5 rokov popredu v rámci toho, čo sa na Slovensku deje. O tom svedčí i fakt, že teraz takmer 8 rokov po vydaní je veľká zhánka po jeho remixovo-elektronickom albume Proudy – Tribute to Prudy z roku 2000. Teraz ho mnohí hľadajú, ale ten bohužiaľ neexistuje. Je vypredaný a reedíciu má v rukách vydavateľstvo.
Laco: Vydal ho český vydavateľ a všetko sa tam zmenilo. Budeme sa však snažiť presvedčiť terajšie vedenie. Impulzov bolo dosť na to, aby ich to presvedčilo, že by mohli spraviť reedíciu.
Kedy budete album krstiť a čím?
Laco: Zaujímavé je, že súčasťou albumu v našich podmienkach je krst, aj keď sa to v zahraničí vysvetľuje niekedy dosť ťažko. Nikde sa albumy nekrstia, to nie je nejaký medzinárodný zvyk. Keď poviete Nemcovi o krste, opýta sa: „Načo krst? Album treba predávať, nie krstiť!“ Krst bude 5. februára v Bratislave.
Gabika: Krst je vlastne mediálna záležitosť, kde sa stretnú novinári, hudobníci a ľudia zaoberajúci sa touto sférou. Ďalšou aktivitou súvisiacou s novým albumom bude natáčanie videoklipu.
A čím budeme krstiť? XLL -- už ten samotný názov hovorí o nejakom rozmere, v tomto prípade o hudobnom. Rozhodli sme sa, že Laco bude krstiť svoj album zaujímavým rozmerom svojho druhu vo svojej triede. Každopádne kvalita sa bude snúbiť s kvalitou. Krstný otec albumu bude režisér klipu, ktorý kvôli tomu docestuje zo zahraničia. Mali by sa tam spojiť tri kvalitatívne rozmery – hudobný, výtvarný a estetický.
Myslíte si, že je ťažké presadiť sa na slovenskej populárnej scéne?
- Všade je ťažké presadiť sa. Technológie došli tak ďaleko, že nastal problém byť originálny. Ja sa od začiatku venujem elektronike v muzike, je to moje špecifikum. Všetci kupujú tie isté zvuky: kto má viac peňazí, dostane kvalitnejšie, kto má menej, tak menej kvalitné, ale tá uniformita stále hrozí. Veľa vecí znie rovnako. V slovenskej populárnej hudbe sú 2-3 štúdiové zostavy muzikantov, ktoré hrajú na všetkých albumoch. Je to dosť ťažké. Nedávno som rozoberal situáciu, že veci sa hýbu napríklad cez etnické videnie hudby. Už sa veľa etník presadilo v popmusic. V praxi to znamená, že bieloruská kapela hrá v londýnskom klube, funguje to cez etno-elektro-pop a iné aktuálne hudobné smery. Je to zaujímavé, lebo je to niečo iné. Aj oni sú už prejedení istého typu muziky. Zaujímavé je, a človek by nepovedal, ale my sme jedni z tých, ktorí majú deficit. Presadili sa Maďari, Rusi, Poliaci, Rumuni, dokonca aj Moldavci sú tam a my TAM nie sme.
A čo vy, nechcete sa presadiť v zahraničí? Napríklad s týmto novým albumom?
- Ja? Som ešte mladý, chvíľu si počkám a potom uvidím. Tento album je slovenské špecifikum, na moje pomery. Napriek zvuku aj ostatným atribútom. Problémy, ktoré sa na ňom istým spôsobom preberajú, presahujú hranice. Ale mám pocit, že by som mohol urobiť iný album, keby na to prišlo. Vyzeral by inak. Nazval by som to exportnou verziou.
Ale možno by zahraničie oslovil práve tento album.
- Neviem. V tomto štádiu nie som schopný posúdiť tento album, lebo som sa dlho venoval jeho vzniku. V podstate rok. Čiže ešte nemám nadhľad, ešte som nevyplával na povrch, aby som sa pozrel a povedal: Tak toto je dobré a toto je zlé. Možno neskôr.
A čo mladí, napríklad zo Superstar; myslíte, že majú možnosť presadiť sa v zahraničí?
- Veľmi ťažko. Lebo aj v samotnej Superstar je to problém. Zopár jedincov sa presadilo medzinárodne. Keď sa to vezme tak medzinárodne, vlastne sa nepresadili ani tí z amerických Pop Idol (americká Superstar), lebo zostali americkým špecifikom. Oni všetci výborne spievajú. Keď má človek talent, nie je to problém. Každému sa zdá, že tí v Superstar to majú ľahké.
Dokonca nemusia byť ani Superstar, môžu byť na 3., 4. mieste a všetky dvere sa im otvoria. Keď sa skončí Superstar a všetko je inak, všetky dvere sa zatvoria. Jasné, že sú zmluvy, má sa nahrať album, ale všetko je inak. Dovtedy dostali možnosť užiť si nevídané-neslýchané – v istom zmysle manipulovali masami... ale jedného dňa sa to skončilo a tie obrovské dvere sa jednoducho zatvorili.
Ale pre tých, ktorí si za tým idú, sa to neskončí.
- No veď to, ale čo všetko to obsahuje, že si za tým idú. Striehne na nich milión úskalí. Samozrejme, hovorím o nás, ale pochybujem, že v iných krajinách je to inak. Skončí sa Superstar, všetci babráci, ktorí si doteraz do ničoho nepichli v rámci textov či pesničiek..., to pocítia ako neuveriteľnú príležitosť dohnať ten svoj deficit a všetci sa na nich navešajú. Keď si odmyslím Cmoríka, ktorý je špecifický prípad, jediný kto uspel, bola Zdenka Predná. To je presne výnimka potvrdzujúca pravidlo. Ona prešla určitú cestu. Vyzerá dobre, spieva dobre..., je triezva a bezúhonná.
Treba povedať, že Superstar nie je vôbec nejaká negatívna záležitosť. Ja mám úplne opačný názor, je pozitívna v slovenských intenciách. Premiešala všeličo a pohla. Nechcem si ani predstaviť, ako by to tu vyzeralo teraz, keby nebola Superstar. Dinosauri by boli ešte väčší, mali by ešte väčšie huby, krky, a ostatní by boli zas menší. Toto Superstar pohla, čo je dobrý moment a netreba k tomu už nič iné dodať.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 2. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 6. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 900
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 650
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 989
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 246
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 072
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 335
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 164
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 971
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 913
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 813
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pohľad z banskobystrickej Šikmej veže.

Výsledky vyplynuli z prieskumu nadácie.


TASR 8 h
Minister školstva Branislav Gröhling dnes navštívil zvolenské gymnázium, sprevádza ho podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Očkovať ich budú priamo na školách.


TASR 16 h

Aké typy vložiek do bežeckých a športových topánok poznáme a v čom je rozdiel? Aj o tom nám povie viac odborník na behanie a bežecké doplnky Rastislav Magna z Intersportu.


21 h
Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici.

Projekt pomoci považujú jeho iniciátori za doteraz najvýznamnejší.


MOJ 16. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Do akcie sa zapojili stovky ľudí.


16. sep

Z hospitalizovaných pacientov má potvrdené ochorenie 275 ľudí.


SITA 16 h

Paradoxom je, že Poltár, ktorý patrí medzi okresy s najnižšou zaočkovanosťou, zostáva v najlepšom štvorlístku.


SITA 16. sep

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred dažďom.


16. sep

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu