Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Laco Lučenič má album veľkosti XLL

HUDOBNÍK, PRODUCENT, člen hudobných skupín Fermata, Prúdy, Modus, Limit, Satisfactory a tiež jedna z neodmysliteľných súčastí SuperStar - Laco Lučenič.

Pár dní pred Vianocami vydal po siedmich rokoch svoj nový album, ktorý má názov XLL.
Je na ňom 12 pesničiek, 5 bonusových trackov a prvým 500 majiteľom albumu venuje ojedinelý darček. O tajomstvách nového albumu, ale aj o jeho starších dielach či SuperStar otvorene porozprávali týždenníku MY Banskobystrické noviny Laco Lučenič s manželkou Gabikou, ktorá je zároveň jeho manažérkou a vydavateľkou.
Prečo sa album volá XLL?
- Keď niečo vymyslím, tak úplne posledná vec je, aby som vedel niekomu vysvetliť, prečo som to vymyslel a čo tomu predchádzalo. Spomínaný názov má svoju drobnú históriu. Pred rokom som ho chcel použiť pri inom projekte – jeho realizáciu sme odlozili a pustil som to z hlavy. Vlado Slivka, najzastúpenejší textár albumu XLL, prišiel úplne nezáväzne s týmto istým názvom, a vtedy som si naň spomenul aj ja. A povedal som si - prečo nie? Gabika to vysvetlila úplne jednoducho a výstižne – je to môj špeciálny rozmer hudby a jej vnímania. To už nepotrebuje žiadny komentár.
Kto Vám napísal texty na novom albume?
- Textári sú štyria. Najhlavnejší, Vlado Slivka, je prírastkom medzi mojimi spolupracovníkmi. Človek, ktorý mi prišiel do života úplne zrazu, z ničoho nič. Je oveľa mladší ako ja, prišiel a ponúkol mi texty. Oslovili ma, aj keď pracovať so mnou ako textár je dosť ťažké, lebo ja mám špeciálne videnie a hlavne počutie. Som aj dosť ovplyvnený anglo-americkou hudbou a textami a veľmi pociťujem slovenské špecifikum, ktoré je úplne iné. Niektoré slová sa jednoducho nedajú spievať, naťahovať, nedajú sa z nich vyrábať melódie... Je veľmi komplikované písať texty v slovenčine. Vladove videnie, slovník a filozofia okolo robenia textov ma veľmi oslovili. Nie náhodou som povedal, že so mnou je to veľmi ťažké, takže vôbec sa nestalo to, že by som vyskočil meter dvadsať do výšky, zobral si jeho texty a začal ich zhudobňovať. Zhodli sme sa však na tom, áno, toto je cesta, toto je dobré, na tomto ideme pracovať. Postupovali sme dvomi najbežnejšími spôsobmi - človek robí text na hudbu, ktorá je už hotová – väčšinou je to ten bežnejší spôsob pre hudobníkov; alebo zhudobňuje sa hotový text. Vyskúšali sme si obidva a s výsledkom som úplne spokojný, vydarilo sa nám to. Vlado napísal 75-80 percent textov na albume XLL, 2 sú od Maroša Brezániho, v 1 prípade spolupracuje s Mirom Juríkom, ostatné percento vypĺňam ja. Tiež som na tomto albume výhradným autorom hudby.
Ktorý zo spôsobov používate radšej? Tvorenie textu k hudbe alebo hudby k textu?
Častá otázka. Zaujímavé je to obidvomi spôsobmi. Každý preferuje iný z týchto spôsobov. No zároveň ho ten, ktorý má obľúbený, automaticky zavedie iným smerom, dostane sa do iného sveta, takže podvedome rozmýšľa aj o tom druhom spôsobe. Pretože keď vymyslíte hudbu, paralelne s tým rozmýšľate nad textom. Keď niekto spraví text, tak muzikant si zvykne pozerať texty, či majú nejaký rytmus, či to bude nejako melodicky spracovateľné. Keď je text nepravidelný, väčšinou je to veľmi ťažké, ale dá sa aj to. A keď človek nájde taký text, na ktorom vidí na prvý pohľad, že toto má svoju ideu, svoju tvár, má to aj rytmus, bude sa to dať ohýbať, niekam to povedie, tak to je ideálny stav. A keďže tento moment s Vladom nastal, robil som piesne obidvomi spôsobmi.
Chystáte koncertné turné s novým albumom?
- Určite. Plánujeme turné asi po prázdninách, začiatkom jesene, v septembri – októbri. Bude zamerané na tento album, to bude jeho hlavná filozofia. Už počas posledného turné, ktoré sme mali so skupinou Satisfactory, malo veľmi veľa ľudí záujem o moju vlastnú tvorbu so slovami: „Toto je fajn, ale kedy už vydáš niečo vlastné?“ Chýbali im aj moje staršie veci, lebo som dlho nekoncertoval. Súčasťou tracklistu na turné nebudú len nové pesničky, ale bude to „prierez tvorbou umelca“.
Počula som Vašu pesničku v silvestrovskom programe. Vaša hudba je iná ako hudba produkovaná na Slovensku. Kde beriete inšpiráciu?
- Vždy som sa akosi odlišoval – tým som charakteristický. Súvisí to asi s tým, ako vnímam okolitý svet, ako sa tie vplyvy vo mne spracovávajú.
Aj môj najnovší album je poznačený inakosťou, je jednoducho iný ako tie, ktoré sa hrajú v slovenských rádiách. Je síce poznačený dnešnou dobou, ale má zvláštnu filozofiu. Možno aj tým, že sme si ho vydali sami. Pesnička, ktorá odznela na Silvestra – Hádanky tiel - patrí k mojej skoršej tvorbe. Okrem samotných 12 skladieb, ktoré XLL tvoria, obsahuje album ešte 5 bonustrackov. Sú to hlavne remixy od dobrých remixérov ako B-komplex a Isobutane. Keďže album sa do tohto momentu predáva len cez internet, tak prvých 500 vlastníkov albumu dostane vstup do zvláštnej bonusovej sekcie na mojej stránke. Čaká ich tam ďalších 5 bonusov. Dohromady teda album obsahuje až 22 piesní.
Kedy sa album dostane do obchodov?
Gabika: Album bude samozrejme distribuovaný v týchto dňoch aj do obchodov. Vyšiel pred sviatkami, tak sme ako darček pre tých, ktorí sa naň nesmierne tešili, pripravili predaj cez internet spolu s bonusmi. Stále sa dá kúpiť na našej stránke. A nielen tento, ale aj ostatné albumy sú tu za výhodnejšie ceny. Zaujímavé na Lacovej hudbe je, že predbieha dobu. Myslím si, že je minimálne 5 rokov popredu v rámci toho, čo sa na Slovensku deje. O tom svedčí i fakt, že teraz takmer 8 rokov po vydaní je veľká zhánka po jeho remixovo-elektronickom albume Proudy – Tribute to Prudy z roku 2000. Teraz ho mnohí hľadajú, ale ten bohužiaľ neexistuje. Je vypredaný a reedíciu má v rukách vydavateľstvo.
Laco: Vydal ho český vydavateľ a všetko sa tam zmenilo. Budeme sa však snažiť presvedčiť terajšie vedenie. Impulzov bolo dosť na to, aby ich to presvedčilo, že by mohli spraviť reedíciu.
Kedy budete album krstiť a čím?
Laco: Zaujímavé je, že súčasťou albumu v našich podmienkach je krst, aj keď sa to v zahraničí vysvetľuje niekedy dosť ťažko. Nikde sa albumy nekrstia, to nie je nejaký medzinárodný zvyk. Keď poviete Nemcovi o krste, opýta sa: „Načo krst? Album treba predávať, nie krstiť!“ Krst bude 5. februára v Bratislave.
Gabika: Krst je vlastne mediálna záležitosť, kde sa stretnú novinári, hudobníci a ľudia zaoberajúci sa touto sférou. Ďalšou aktivitou súvisiacou s novým albumom bude natáčanie videoklipu.
A čím budeme krstiť? XLL -- už ten samotný názov hovorí o nejakom rozmere, v tomto prípade o hudobnom. Rozhodli sme sa, že Laco bude krstiť svoj album zaujímavým rozmerom svojho druhu vo svojej triede. Každopádne kvalita sa bude snúbiť s kvalitou. Krstný otec albumu bude režisér klipu, ktorý kvôli tomu docestuje zo zahraničia. Mali by sa tam spojiť tri kvalitatívne rozmery – hudobný, výtvarný a estetický.
Myslíte si, že je ťažké presadiť sa na slovenskej populárnej scéne?
- Všade je ťažké presadiť sa. Technológie došli tak ďaleko, že nastal problém byť originálny. Ja sa od začiatku venujem elektronike v muzike, je to moje špecifikum. Všetci kupujú tie isté zvuky: kto má viac peňazí, dostane kvalitnejšie, kto má menej, tak menej kvalitné, ale tá uniformita stále hrozí. Veľa vecí znie rovnako. V slovenskej populárnej hudbe sú 2-3 štúdiové zostavy muzikantov, ktoré hrajú na všetkých albumoch. Je to dosť ťažké. Nedávno som rozoberal situáciu, že veci sa hýbu napríklad cez etnické videnie hudby. Už sa veľa etník presadilo v popmusic. V praxi to znamená, že bieloruská kapela hrá v londýnskom klube, funguje to cez etno-elektro-pop a iné aktuálne hudobné smery. Je to zaujímavé, lebo je to niečo iné. Aj oni sú už prejedení istého typu muziky. Zaujímavé je, a človek by nepovedal, ale my sme jedni z tých, ktorí majú deficit. Presadili sa Maďari, Rusi, Poliaci, Rumuni, dokonca aj Moldavci sú tam a my TAM nie sme.
A čo vy, nechcete sa presadiť v zahraničí? Napríklad s týmto novým albumom?
- Ja? Som ešte mladý, chvíľu si počkám a potom uvidím. Tento album je slovenské špecifikum, na moje pomery. Napriek zvuku aj ostatným atribútom. Problémy, ktoré sa na ňom istým spôsobom preberajú, presahujú hranice. Ale mám pocit, že by som mohol urobiť iný album, keby na to prišlo. Vyzeral by inak. Nazval by som to exportnou verziou.
Ale možno by zahraničie oslovil práve tento album.
- Neviem. V tomto štádiu nie som schopný posúdiť tento album, lebo som sa dlho venoval jeho vzniku. V podstate rok. Čiže ešte nemám nadhľad, ešte som nevyplával na povrch, aby som sa pozrel a povedal: Tak toto je dobré a toto je zlé. Možno neskôr.
A čo mladí, napríklad zo Superstar; myslíte, že majú možnosť presadiť sa v zahraničí?
- Veľmi ťažko. Lebo aj v samotnej Superstar je to problém. Zopár jedincov sa presadilo medzinárodne. Keď sa to vezme tak medzinárodne, vlastne sa nepresadili ani tí z amerických Pop Idol (americká Superstar), lebo zostali americkým špecifikom. Oni všetci výborne spievajú. Keď má človek talent, nie je to problém. Každému sa zdá, že tí v Superstar to majú ľahké.
Dokonca nemusia byť ani Superstar, môžu byť na 3., 4. mieste a všetky dvere sa im otvoria. Keď sa skončí Superstar a všetko je inak, všetky dvere sa zatvoria. Jasné, že sú zmluvy, má sa nahrať album, ale všetko je inak. Dovtedy dostali možnosť užiť si nevídané-neslýchané – v istom zmysle manipulovali masami... ale jedného dňa sa to skončilo a tie obrovské dvere sa jednoducho zatvorili.
Ale pre tých, ktorí si za tým idú, sa to neskončí.
- No veď to, ale čo všetko to obsahuje, že si za tým idú. Striehne na nich milión úskalí. Samozrejme, hovorím o nás, ale pochybujem, že v iných krajinách je to inak. Skončí sa Superstar, všetci babráci, ktorí si doteraz do ničoho nepichli v rámci textov či pesničiek..., to pocítia ako neuveriteľnú príležitosť dohnať ten svoj deficit a všetci sa na nich navešajú. Keď si odmyslím Cmoríka, ktorý je špecifický prípad, jediný kto uspel, bola Zdenka Predná. To je presne výnimka potvrdzujúca pravidlo. Ona prešla určitú cestu. Vyzerá dobre, spieva dobre..., je triezva a bezúhonná.
Treba povedať, že Superstar nie je vôbec nejaká negatívna záležitosť. Ja mám úplne opačný názor, je pozitívna v slovenských intenciách. Premiešala všeličo a pohla. Nechcem si ani predstaviť, ako by to tu vyzeralo teraz, keby nebola Superstar. Dinosauri by boli ešte väčší, mali by ešte väčšie huby, krky, a ostatní by boli zas menší. Toto Superstar pohla, čo je dobrý moment a netreba k tomu už nič iné dodať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 5 425
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 923
 3. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 2 759
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 346
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 760
 6. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 622
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 467
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 406

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Človek môže byť kréténom napriek tomu, že z Bilie mu trčia len topánky.
 2. Vladimír Hrach: Je tu stret síl Dobra a síl Zla?
 3. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (11): Záverečná – v luxuse Afriky (+ video)
 4. Irena Šimuneková: Kľak
 5. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 6. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 7. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 8. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 553
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 612
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 938
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 897
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 026
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 627
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 625
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 290
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Kanadský kouč Doug Shedden posunul "baranov" míľovými krokmi vpred.

Po príchode kanadského trénera stúpajú v tabuľke.


4 h
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


6 h
Ilustračná fotografia.

Na Slovensku patrí medzi špičku.


26. jan
ilustračné foto

Gólman treťoligistu ide do nižšej súťaže.


26. jan

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Človek môže byť kréténom napriek tomu, že z Bilie mu trčia len topánky.
 2. Vladimír Hrach: Je tu stret síl Dobra a síl Zla?
 3. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (11): Záverečná – v luxuse Afriky (+ video)
 4. Irena Šimuneková: Kľak
 5. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 6. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 7. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 8. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 553
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 612
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 938
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 897
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 026
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 627
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 625
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 290
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu