Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Laco Lučenič má album veľkosti XLL

HUDOBNÍK, PRODUCENT, člen hudobných skupín Fermata, Prúdy, Modus, Limit, Satisfactory a tiež jedna z neodmysliteľných súčastí SuperStar - Laco Lučenič.

Pár dní pred Vianocami vydal po siedmich rokoch svoj nový album, ktorý má názov XLL.
Je na ňom 12 pesničiek, 5 bonusových trackov a prvým 500 majiteľom albumu venuje ojedinelý darček. O tajomstvách nového albumu, ale aj o jeho starších dielach či SuperStar otvorene porozprávali týždenníku MY Banskobystrické noviny Laco Lučenič s manželkou Gabikou, ktorá je zároveň jeho manažérkou a vydavateľkou.
Prečo sa album volá XLL?
- Keď niečo vymyslím, tak úplne posledná vec je, aby som vedel niekomu vysvetliť, prečo som to vymyslel a čo tomu predchádzalo. Spomínaný názov má svoju drobnú históriu. Pred rokom som ho chcel použiť pri inom projekte – jeho realizáciu sme odlozili a pustil som to z hlavy. Vlado Slivka, najzastúpenejší textár albumu XLL, prišiel úplne nezáväzne s týmto istým názvom, a vtedy som si naň spomenul aj ja. A povedal som si - prečo nie? Gabika to vysvetlila úplne jednoducho a výstižne – je to môj špeciálny rozmer hudby a jej vnímania. To už nepotrebuje žiadny komentár.
Kto Vám napísal texty na novom albume?
- Textári sú štyria. Najhlavnejší, Vlado Slivka, je prírastkom medzi mojimi spolupracovníkmi. Človek, ktorý mi prišiel do života úplne zrazu, z ničoho nič. Je oveľa mladší ako ja, prišiel a ponúkol mi texty. Oslovili ma, aj keď pracovať so mnou ako textár je dosť ťažké, lebo ja mám špeciálne videnie a hlavne počutie. Som aj dosť ovplyvnený anglo-americkou hudbou a textami a veľmi pociťujem slovenské špecifikum, ktoré je úplne iné. Niektoré slová sa jednoducho nedajú spievať, naťahovať, nedajú sa z nich vyrábať melódie... Je veľmi komplikované písať texty v slovenčine. Vladove videnie, slovník a filozofia okolo robenia textov ma veľmi oslovili. Nie náhodou som povedal, že so mnou je to veľmi ťažké, takže vôbec sa nestalo to, že by som vyskočil meter dvadsať do výšky, zobral si jeho texty a začal ich zhudobňovať. Zhodli sme sa však na tom, áno, toto je cesta, toto je dobré, na tomto ideme pracovať. Postupovali sme dvomi najbežnejšími spôsobmi - človek robí text na hudbu, ktorá je už hotová – väčšinou je to ten bežnejší spôsob pre hudobníkov; alebo zhudobňuje sa hotový text. Vyskúšali sme si obidva a s výsledkom som úplne spokojný, vydarilo sa nám to. Vlado napísal 75-80 percent textov na albume XLL, 2 sú od Maroša Brezániho, v 1 prípade spolupracuje s Mirom Juríkom, ostatné percento vypĺňam ja. Tiež som na tomto albume výhradným autorom hudby.
Ktorý zo spôsobov používate radšej? Tvorenie textu k hudbe alebo hudby k textu?
Častá otázka. Zaujímavé je to obidvomi spôsobmi. Každý preferuje iný z týchto spôsobov. No zároveň ho ten, ktorý má obľúbený, automaticky zavedie iným smerom, dostane sa do iného sveta, takže podvedome rozmýšľa aj o tom druhom spôsobe. Pretože keď vymyslíte hudbu, paralelne s tým rozmýšľate nad textom. Keď niekto spraví text, tak muzikant si zvykne pozerať texty, či majú nejaký rytmus, či to bude nejako melodicky spracovateľné. Keď je text nepravidelný, väčšinou je to veľmi ťažké, ale dá sa aj to. A keď človek nájde taký text, na ktorom vidí na prvý pohľad, že toto má svoju ideu, svoju tvár, má to aj rytmus, bude sa to dať ohýbať, niekam to povedie, tak to je ideálny stav. A keďže tento moment s Vladom nastal, robil som piesne obidvomi spôsobmi.
Chystáte koncertné turné s novým albumom?
- Určite. Plánujeme turné asi po prázdninách, začiatkom jesene, v septembri – októbri. Bude zamerané na tento album, to bude jeho hlavná filozofia. Už počas posledného turné, ktoré sme mali so skupinou Satisfactory, malo veľmi veľa ľudí záujem o moju vlastnú tvorbu so slovami: „Toto je fajn, ale kedy už vydáš niečo vlastné?“ Chýbali im aj moje staršie veci, lebo som dlho nekoncertoval. Súčasťou tracklistu na turné nebudú len nové pesničky, ale bude to „prierez tvorbou umelca“.
Počula som Vašu pesničku v silvestrovskom programe. Vaša hudba je iná ako hudba produkovaná na Slovensku. Kde beriete inšpiráciu?
- Vždy som sa akosi odlišoval – tým som charakteristický. Súvisí to asi s tým, ako vnímam okolitý svet, ako sa tie vplyvy vo mne spracovávajú.
Aj môj najnovší album je poznačený inakosťou, je jednoducho iný ako tie, ktoré sa hrajú v slovenských rádiách. Je síce poznačený dnešnou dobou, ale má zvláštnu filozofiu. Možno aj tým, že sme si ho vydali sami. Pesnička, ktorá odznela na Silvestra – Hádanky tiel - patrí k mojej skoršej tvorbe. Okrem samotných 12 skladieb, ktoré XLL tvoria, obsahuje album ešte 5 bonustrackov. Sú to hlavne remixy od dobrých remixérov ako B-komplex a Isobutane. Keďže album sa do tohto momentu predáva len cez internet, tak prvých 500 vlastníkov albumu dostane vstup do zvláštnej bonusovej sekcie na mojej stránke. Čaká ich tam ďalších 5 bonusov. Dohromady teda album obsahuje až 22 piesní.
Kedy sa album dostane do obchodov?
Gabika: Album bude samozrejme distribuovaný v týchto dňoch aj do obchodov. Vyšiel pred sviatkami, tak sme ako darček pre tých, ktorí sa naň nesmierne tešili, pripravili predaj cez internet spolu s bonusmi. Stále sa dá kúpiť na našej stránke. A nielen tento, ale aj ostatné albumy sú tu za výhodnejšie ceny. Zaujímavé na Lacovej hudbe je, že predbieha dobu. Myslím si, že je minimálne 5 rokov popredu v rámci toho, čo sa na Slovensku deje. O tom svedčí i fakt, že teraz takmer 8 rokov po vydaní je veľká zhánka po jeho remixovo-elektronickom albume Proudy – Tribute to Prudy z roku 2000. Teraz ho mnohí hľadajú, ale ten bohužiaľ neexistuje. Je vypredaný a reedíciu má v rukách vydavateľstvo.
Laco: Vydal ho český vydavateľ a všetko sa tam zmenilo. Budeme sa však snažiť presvedčiť terajšie vedenie. Impulzov bolo dosť na to, aby ich to presvedčilo, že by mohli spraviť reedíciu.
Kedy budete album krstiť a čím?
Laco: Zaujímavé je, že súčasťou albumu v našich podmienkach je krst, aj keď sa to v zahraničí vysvetľuje niekedy dosť ťažko. Nikde sa albumy nekrstia, to nie je nejaký medzinárodný zvyk. Keď poviete Nemcovi o krste, opýta sa: „Načo krst? Album treba predávať, nie krstiť!“ Krst bude 5. februára v Bratislave.
Gabika: Krst je vlastne mediálna záležitosť, kde sa stretnú novinári, hudobníci a ľudia zaoberajúci sa touto sférou. Ďalšou aktivitou súvisiacou s novým albumom bude natáčanie videoklipu.
A čím budeme krstiť? XLL -- už ten samotný názov hovorí o nejakom rozmere, v tomto prípade o hudobnom. Rozhodli sme sa, že Laco bude krstiť svoj album zaujímavým rozmerom svojho druhu vo svojej triede. Každopádne kvalita sa bude snúbiť s kvalitou. Krstný otec albumu bude režisér klipu, ktorý kvôli tomu docestuje zo zahraničia. Mali by sa tam spojiť tri kvalitatívne rozmery – hudobný, výtvarný a estetický.
Myslíte si, že je ťažké presadiť sa na slovenskej populárnej scéne?
- Všade je ťažké presadiť sa. Technológie došli tak ďaleko, že nastal problém byť originálny. Ja sa od začiatku venujem elektronike v muzike, je to moje špecifikum. Všetci kupujú tie isté zvuky: kto má viac peňazí, dostane kvalitnejšie, kto má menej, tak menej kvalitné, ale tá uniformita stále hrozí. Veľa vecí znie rovnako. V slovenskej populárnej hudbe sú 2-3 štúdiové zostavy muzikantov, ktoré hrajú na všetkých albumoch. Je to dosť ťažké. Nedávno som rozoberal situáciu, že veci sa hýbu napríklad cez etnické videnie hudby. Už sa veľa etník presadilo v popmusic. V praxi to znamená, že bieloruská kapela hrá v londýnskom klube, funguje to cez etno-elektro-pop a iné aktuálne hudobné smery. Je to zaujímavé, lebo je to niečo iné. Aj oni sú už prejedení istého typu muziky. Zaujímavé je, a človek by nepovedal, ale my sme jedni z tých, ktorí majú deficit. Presadili sa Maďari, Rusi, Poliaci, Rumuni, dokonca aj Moldavci sú tam a my TAM nie sme.
A čo vy, nechcete sa presadiť v zahraničí? Napríklad s týmto novým albumom?
- Ja? Som ešte mladý, chvíľu si počkám a potom uvidím. Tento album je slovenské špecifikum, na moje pomery. Napriek zvuku aj ostatným atribútom. Problémy, ktoré sa na ňom istým spôsobom preberajú, presahujú hranice. Ale mám pocit, že by som mohol urobiť iný album, keby na to prišlo. Vyzeral by inak. Nazval by som to exportnou verziou.
Ale možno by zahraničie oslovil práve tento album.
- Neviem. V tomto štádiu nie som schopný posúdiť tento album, lebo som sa dlho venoval jeho vzniku. V podstate rok. Čiže ešte nemám nadhľad, ešte som nevyplával na povrch, aby som sa pozrel a povedal: Tak toto je dobré a toto je zlé. Možno neskôr.
A čo mladí, napríklad zo Superstar; myslíte, že majú možnosť presadiť sa v zahraničí?
- Veľmi ťažko. Lebo aj v samotnej Superstar je to problém. Zopár jedincov sa presadilo medzinárodne. Keď sa to vezme tak medzinárodne, vlastne sa nepresadili ani tí z amerických Pop Idol (americká Superstar), lebo zostali americkým špecifikom. Oni všetci výborne spievajú. Keď má človek talent, nie je to problém. Každému sa zdá, že tí v Superstar to majú ľahké.
Dokonca nemusia byť ani Superstar, môžu byť na 3., 4. mieste a všetky dvere sa im otvoria. Keď sa skončí Superstar a všetko je inak, všetky dvere sa zatvoria. Jasné, že sú zmluvy, má sa nahrať album, ale všetko je inak. Dovtedy dostali možnosť užiť si nevídané-neslýchané – v istom zmysle manipulovali masami... ale jedného dňa sa to skončilo a tie obrovské dvere sa jednoducho zatvorili.
Ale pre tých, ktorí si za tým idú, sa to neskončí.
- No veď to, ale čo všetko to obsahuje, že si za tým idú. Striehne na nich milión úskalí. Samozrejme, hovorím o nás, ale pochybujem, že v iných krajinách je to inak. Skončí sa Superstar, všetci babráci, ktorí si doteraz do ničoho nepichli v rámci textov či pesničiek..., to pocítia ako neuveriteľnú príležitosť dohnať ten svoj deficit a všetci sa na nich navešajú. Keď si odmyslím Cmoríka, ktorý je špecifický prípad, jediný kto uspel, bola Zdenka Predná. To je presne výnimka potvrdzujúca pravidlo. Ona prešla určitú cestu. Vyzerá dobre, spieva dobre..., je triezva a bezúhonná.
Treba povedať, že Superstar nie je vôbec nejaká negatívna záležitosť. Ja mám úplne opačný názor, je pozitívna v slovenských intenciách. Premiešala všeličo a pohla. Nechcem si ani predstaviť, ako by to tu vyzeralo teraz, keby nebola Superstar. Dinosauri by boli ešte väčší, mali by ešte väčšie huby, krky, a ostatní by boli zas menší. Toto Superstar pohla, čo je dobrý moment a netreba k tomu už nič iné dodať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 605
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 891
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 641
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 291
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 434
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 393
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 294
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 313
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Poklady sa vrátia

Vzácne archeologické artefakty by sa k nám mohli vrátiť. Ak nie ako originál, tak aspoň ako repliky.

Časť bronzového pokladu sa nachádza v Ždániciach

Do Banskej Bystrice mieria cez virtuálne brány internetu umelci z celého sveta

Projekt Mladí sú budúcnosť Online: Zatancuj si spolu s uznávanými tanečníkmi z krajín V4, Fínska, či USA.

Banskobystričania sa môžu otestovať na 66 odberných miestach

K dispozícii budú v meste pod Urpínom aj dve mobilné odberové jednotky.

Ilustračné foto.

Ako sa bude testovať v obciach na Horehroní?

Neustále sa meniace informácie nútia jednotlivé obce improvizovať. Testovať sa bude aj na tržnici, tenisových kurtoch, či v areáli biatlonu.

Slovensko sa pripravuje na celoplošné testovanie.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?