O názor na odpredaje banskobystrických mestských nehnuteľností, ktoré odsúhlasila väčšina mestského zastupiteľstva, sme požiadali dvoch nezávislých poslancov z Klubu „Banskobystrická alternatíva“, Pavla Katreniaka a Vladimíra Pirošíka.
"Nevidíme problém v predaji majetku, pokiaľ sa robí transparentne, prípadne ak ide o nepotrebné nehnuteľnosti. Vadí nám však, keď sa namiesto odpredaja robí výpredaj,“ hovorí Vladimír Pirošík. "Za najproblémovejšie predaje považujeme tie z decembra. Boli uskutočnené podozrivo rýchlo, za nízku cenu, a domnievame sa, že v niektorých prípadoch nastrčeným osobám. Je pravda, že tým zrejme nedošlo k porušeniu zákona. Zákon o majetku obcí je však taký vágny, že umožňuje predať pol mesta hoci aj za korunu. V susednom Česku, ale aj v mnohých slovenských mestách sa namiesto priamych zadaní využíva oveľa viac obchodná verejná súťaž. To chceme presadiť aj my. V súťaži víťazia obidve strany - mesto aj nový vlastník. Keď sme pred nedávnom ako mesto predávali v súťaži dvojizbový byt v Kráľovej, vyvolávacia cena bola 200-tisíc, no víťaz ho nakoniec získal za 640-tisíc. Prostriedky, ktoré by mesto takto získalo, by sa mohli investovať do verejných záujmov. Na zeleň, kultúru, detské ihriská..."
Nezávislý poslanec mal výhrady aj k minulotýždňovému predaju stavby na Rudohorskej ulici: "V materiáli vedenia mesta nebol uvedený nadobúdateľ a ani konkrétna cena. Bol to vlastne taký bianko šek. My však nemôžeme schvaľovať biankošeky. To by bolo protizákonné."
Pripomenieme, že k decembrovým predajom si nezávislí poslanci nechali vypracovať stanovisko troch realitných kancelárií. Podľa stanoviska jednej z nich, Kings reality, je trhová hodnoty ôsmich vybratých pozemkov a stavieb, ktoré mesto predalo za 93 miliónov korún, 230 miliónov korún. "Poznáme už aj stanovisko druhej a tretej realitnej kancelárie. Ich odhad je o niečo nižší, ale stále ďaleko vyšší ako predajná cena.“
"Nesúhlasím s trendom, podľa ktorého mesto vo veľkom rozpredáva zelené plochy intravilánu na zástavbu" - dopĺňa Pavol Katreniak. "A keď už k takémuto kroku pristupuje, nech záujemca platí. Cena 745 korún za meter štvorcový, ako to bolo v prípade predaja 4 291 metrov štvorcových zelene oproti kostolu na Okružnej ulici, je veľmi nízka. Alebo iný prípad - na Hurbanovej ulici, pozemok po 850 korún. To je na prvý obvod, teda na širšie centrum, až podozrivo málo. Je pravda, že navrhnuté sumy korešpondovali s cenovou mapou mesta. Mapa bola urobená dobre, ale má viac ako desať rokov! Seriózna verejná súťaž chýbala. Urobil som si teda vlastný prieskum a vyšli mi ceny oveľa vyššie. Preto som v štyroch prípadoch žiadal zvýšiť hodnoty z navrhnutých 745 až 850 korún za meter štvorcový na 1 000 až 1 200 korún. Aj to som sa miernil, aby to v zastupiteľstve prešlo. Do rozpočtu Banskej Bystrice by to znamenalo plus asi 2,4 milióna korún. Žiaľ, väčšina poslancov odhlasovala pôvodné, nižšie sumy..."