Stretávajú sa tam každý štvrtok popoludní od pol štvrtej do piatej. Vtedy sú dvere kancelárie na prízemí Mestského úradu v Banskej Bystrici otvorené každému občanovi, ktorý príde s problémom v občianskom živote. Hovoríme o Občianskej poradni.
Každý štvrtok tam majú službu dvaja poslanci zo šestice Banskobystrickej alternatívy, no zvyčajne je ich tam viac. Minulý týždeň tam mali službu Ľudmila Priehodová a Vladimír Pirošík. No zastihli sme ich tam štyroch, v živej debate so skupinou mladých ľudí, ktorá sa zaujímala o mestskú hromadnú dopravu v meste pod Urpínom s hlavnou otázkou: Ako to, že po niektorých linkách jazdia autobusy vyznačené s "x" s cestovným za päť korún a zároveň trolejbusy s cestovným po štrnásť korún?
Keďže Občianska poradňa má dvere otvorené už takmer rok, zaujímalo nás, s akými problémami do nej Banskobystričania chodia.
Podľa Ľudmily Priehodovej sú okruhy problémov občanov široké - rozkopávky ulíc, sťažnosti na znečistené okolie, bezpečnostná situácia v niektorých mestských častiach, zahusťovanie zelených plôch. Väčšinou ide o drobné problémy z najbližšieho okolia. S osobnými či susedskými spormi sa ani príliš často nestretávajú.
"Snažíme sa venovať každému občanovi približne pol hodiny" - hovorí Ľudmila Priehodová - "teda aby sme vybavili za jeden štvrtok tri záležitosti. Niekedy sa to však do piatej jednoducho stihnúť nedá. Zvlášť keď ide o rozsiahlejší problém."
O stretnutiach si vedú záznamy aj s tým, ako problém riešili. Pozreli sme sa do nich. Napríklad predchádzajúci štvrtok prišla najprv pani z Karlova s presne rozpísaným zoznamom - kde chýba lavička, kde je poničená autobusová zastávka, kde viaznu s odpratávaním snehu. Problémy s ňou spísali a predostreli vedúcemu príslušného odboru mestského úradu.
Druhý kontakt - člen občianskeho združenia Via Orbis, ktoré sa zameriava na prácu s ľuďmi pripútanými na invalidné vozíky. Išlo mu o odbúravanie bariér v meste pre vozíčkarov.
A tretí kontakt - zástupcovia mestských častí Uľanka a Rudlová. Protestovali proti novému členeniu obvodov, o čom sa dozvedeli iba krátko pred tým, ako k členeniu došlo. "Tvrdili, že týmto členením budú Uľanka a Rudlová znevýhodnené" - vraví Milan Lichý. "Chceli, aby rozdelenie volebných obvodov bolo organickejšie. Aby sme pozmeňujúcimi návrhmi dosiahli, žeby Uľanka, Nový Svet, Karlovo, Kostiviarska aj so starou Rudlovou tvorili jeden obvod, alebo aby boli prepojení so Sásovou. Nie s Podlavicami. Ich problém sa nám videl racionálny, ale nezískal podporu v mestskom zastupiteľstve, volebné obvody boli schválené tak, ako boli navrhnuté predtým."
Podobných problémov by sme našli viac. Obyvatelia domov na začiatku Ulice ČSA sa obávajú výstavby na plochách, ktoré odkúpili od mesta súkromní majitelia, iní boli zvedaví, prečo je pribrzdená výstavba na Pršianskej terase, keď sú tam vybudované inžinierske siete na oveľa vyššou kapacitu.
"Nie je to pre nás len kritika, ale aj inšpirácia. Chodia sem ľudia, ktorí o dianí v našom meste rozmýšľajú. Chodia sa pýtať, prečo je to takto a prečo ste práve takto postupovali vy. Kritizujú nás, ale často aj povzbudia" - uzavrel Milan Lichý.