Novodobá ľudová slovesnosť tvrdí: "Keď zasadá parlament, občania sú v ohrození." Ale môžeme si pomôcť aj citátom od Winstona Churchila: "Parlamentná demokracia je veľmi nedokonalá. Ale zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel..."
Teoreticky by sme tieto citáty mohli preniesť aj na systém samosprávy. Veď aj tu si občania volia zástupcov. Hoci ide o menšie územné celky. Iné je, ako funguje kontakt medzi volenými a voličmi. Akú šancu ma občan obrátiť sa so svojimi problémami, tými, s ktorými sa stretáva vo svojom najbližšom okolí, v dennom živote, na svojich volených zástupcov? Kde môžu zájsť po radu? Funguje to systémom poslanci versus občania, alebo poslanci pre občanov?
Je viacero spôsobov, ako si poslanci môžu vypočuť názor občanov. Jedným z nich je Občianska poradňa, ktorú zriadila šestica poslancov, Klub nezávislých poslancov Mestského zastupiteľstva v B. Bystrici, Banskobystrická alternatíva.
Občianska poradňa vznikla približne pred rokom, keď skupina poslancov požiadala primátora o miestnosť na mestskom úrade, ktorá by mohla slúžiť na stretávanie s občanmi.
"Keď sme zakladali spoločný klub" - vysvetľuje jeden zo skupiny Milan Lichý - "rozhodli sme sa orientovať najmä na občanov. Snažíme sa vyjsť občanom, obyvateľom Banskej Bystrice, v ústrety. Prijímame ich podnety, návrhy. A to je zmysel občianskej poradne. "
Činnosť sa vraj rozbieha pozvoľna. Niekedy tam však majú doslova nátresk. Nedávno privítali už stú návštevu.