V jeho prostredí vzniklo, prípadne sa k nemu viaže vznik mnohých diel a udalostí, súvisiacich s literárnym dianím. Vďaka tomu sa mesto zapísalo do celoslovenského literárneho kontextu.
Brezno sa môže popýšiť tým, že na tamojšej evanjelickej fare pôsobila „veľká breznianska trojka“ významných mužov národa – Karol Kuzmány, Ján Chalupka a Martin Rázus. V roku 2006 odhalili v tomto meste bronzovú sochu najvýznamnejšej osobnosti medzi dvoma vojnami Martinovi Rázusovi. Aj pri tejto príležitosti sa niekoľko nadšencov rozhodlo zriadiť Rázusovi pamätnú izbu. K prvým aktérom možno zaradiť matičiara Ota Baldovského i čiernobalockého rodáka, žijúceho už 19 rokov v Kanade Pavla Datka. Rázus by však v tejto izbe nebol sám, pretože v Brezne žili a pracovali tiež Ján Chalupka, Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský či Karol Kuzmány. Nápadu sa ujali Miestny odbor Matice slovenskej, evanjelický farský úrad, Horehronské múzeum s pričinením mestského úradu a Klubu Martina Rázusa Maroško. Termín slávnostného otvorenia stanovili na október tohto roka, keď si pripomenieme 120. výročie narodenia Martina Rázusa.
Významnú iniciatívu pri realizácii tohto zámeru zohral aj Klub Maroško pri MO MS, ktorý začal svoju činnosť začiatkom februára minulého roka. Jeho cieľom je uchovávať a propagovať odkaz života a diela Martina Rázusa a ďalších kultúrnych dejateľov.
Klub Martina Rázusa Maroško – dali mu názov podľa autorových autobiografických próz – si práve v tomto období pripomína 1. výročie svojho vzniku. Za toto obdobie spolu s MO MS pripravil pre svojich členov veľa zaujímavých podujatí – spomienkové stretnutia o významných osobnostiach v oblasti kultúry, kvízové súťaže, výstavy, výlety na pamätné miesta. Klub má toho času 56 členov, z toho 18 z Kanady a USA, ktorí už na zriadenie pamätnej izby M. Rázusa najmä zásluhou kanadského Slováka Pavla Datka prispeli sumou 3000 kanadských dolárov.