Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Reistetter skompletizoval zbierku zlatých

Na Majstrovstvách Európy psích záprahov na Donovaloch konečne získal titul na domácich tratiach.

Tradičné preteky psích záprahov na Donovaloch boli počas víkendu 11. majstrovstvami Európy čistokrvných severských plemien v šprinte. Na Donovaloch bojovalo počas troch dní o desať titulov vyše 150 mašérov s približne 600 psami zo štrnástich krajín.
Najúspešnejšou sa stalo Slovensko, ktorého reprezentanti získali deväť medailí, z toho päť zlatých. Európskymi šampiónmi sa stali Roman Reistetter v skijoringu, Maroš Litvaj v A1, Lukáš Dučák v C1, Peter Marcin v C2 a Jaroslav Bánoci v D2. Ďalšie medaily pripojili strieborný v B2 Ján Keruľ, bronzový v skijoringu atlét Marcel Matanin, v B1 Pavol Mlynár a v D1 Lukáš Ragaly.
V záverečný deň na tvrdých primrznutých tratiach sa už poradia na vedúcich miestach nemenili, o tých sa rozhodlo už v prvých dvoch etapách. Najdramatickejšia bola situácia v skijoringu, keďže Banskobystričan Roman Reistetter mal len osem sekúnd k dobru. Výborným výkonom však uštedril Čechovi Jiřímu Krkoškovi minútu. ,,Až v cieli som si mohol byť istý, že som zvíťazil. Po dobehu som čakal, kým nepríde Krkoška, lebo na rovinkách je so svojím psom veľmi rýchly. Preteky boli veľmi náročné, lebo donovalské trate sú známe kopcovitým profilom. Niekde sú až neskutočne dlhé a strmé kopce, teraz dokonca jeden vzadu pridali. Posledný deň už som všetko cítil. Našťastie trate boli veľmi dobre pripravené. Dokonca tesne pred štartom sa dva ratraky vrátili z trate,“ pochvaľoval si Roman.
Skijoring je disciplína pre pretekára na bežkách a jeho psíka, čo vyžaduje od obidvoch veľmi dobrú kondíciu. ,,Musím poďakovať bežeckému trénerovi Radovi Zimovi z Bystrice, ktorý mi pomáha v príprave aj pri mazaní lyží,“ dodal Roman.
Roman má trojročnú sučku severského huskyho Nikitu, ktorá má tiež niekedy horší deň. ,,V sobotu mi šla pomalšie, ale v nedeľu už veľmi dobre a pomohla mi veľmi k titulu.“ Reisteter patrí niekoľko rokov medzi svetovú špičku. Vlastní dva tituly majstra sveta a tri európskeho šampióna. ,,Potešilo ma, že som európsku zbierku zavŕšil do hetriku. Každý titul veľmi poteší, zvlášť tento, lebo na Donovaloch som získal vôbec prvý na domácich tratiach. Všetky ostatné v zahraničí,“ vyznal sa Roman Reistetter.
V celkovej medailovej bilancii krajín zvíťazilo Slovensko 5-1-3 pred Nemeckom 3-2-1, Francúzskom 2-1-1, Rakúskom 0-3-0, Českom a Holandskom – obe 0-1-2, Švajčiarskom 0-1-0 a Talianskom 0-0-1.

Konečné výsledky:
skijoring na 15 km: 1. Roman Reistetter (SR) 1:43:06,73, 2. Jiří Krkoška (ČR) 1:44:11,70, 3. Marcel Matanin (SR) 1:47:56,44. SH na 15 km: 1. Ludwig Kreuzer (Nem.) 1:38:15,95, 2. Klaus Bäumel (Rak.) 2:03:24,75, 3. Berit Weisscher (Hol.) 2:11:17,24. O na 20 km: 1. Patrick Logeais 2:25:34,05, 2. Jean Combasard (obaja Fr.) 2:27:50,72, 3. Frans Weisscher (Hol.) 2:33:01,93. A1 na 18 km: 1. Maroš Litvaj (SR) 2:09:13,06, 2. Roderick Glastra (Hol.) 2:11:20,76, 3. Jurgen Stolz (Nem.) 2:11:23,34. B1 na 15 km: 1. Georg Patsch 1:24:48,83, 2. Ludwig Kreuzer (obaja Nem.) 1:28:32,53, 3. Pavol Mlynár (SR) 1:29:03,14. B2 na 15 km: 1. Bernd Sauerh”fer (Nem.) 1:52:04,59, 2. Ján Keruľ (SR) 2:20:03,55, 3. Láďa Trinkl (ČR) 2:28:5,9,20. C1 na 10 km: 1. Lukáš Dučák (SR) 1:21:17,67, 2. Alex Serdjukov (Rak.) 1:23:31,06, 3. Martini Massimo (Tal.) 1:23:42,10. C2 na 10 km: 1. Peter Marcin (SR) 1:44:36,43, 2. Horst Klang (Nem.) 1:52:52,84, 3. Jean Paul Caillibot (Fr.) 2:07:17,97. D1 na 10 km: 1. Jean Labouré jun. (Fr.) 1:38:29,56, 2. Tobias Hager (Rak.) 1:40:30,62, 3. Lukáš Ragaly (SR) 1:47:11,61. D2 na 10 km: 1. Jaroslav Bánoci (SR) 1:58:58,73, 2. Florian Thevoz (Švajč.) 1:59:49,77, 3. Peter Hubka (ČR) 2:10:32,05.