Starostka obce Selce Božena Zázrivcová sa k tejto téme nechcela vyjadriť. „Nemôžem sa vyjadrovať k niečomu, čo nemám preštudované,“ povedala. Obec dostala len vyrozumenie o prieskume výskytu uránu v katastri ich obce.
S otázkou, prečo neprizvali na rokovanie obec Selce, ktorej sa prieskum najviac týka, sme sa teda obrátili na Ministerstvo životného prostredia, ktoré vydalo licenciu na prieskum.
„Povolenie na prieskum sa udeľuje po tom, ako žiadateľ splní isté zákonom stanovené podmienky - predloží projekt prieskumu, zaplatí poplatky a dokáže odbornú spôsobilosť. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky následne vydá povolenie na prieskum. Preto v takýchto prípadoch nie je nik prizvaný na rokovanie,“ odpovedal hovorca Ministerstva životného prostredia Ing. Peter Višváder. „Na druhej strane sa musí investor dohodnúť s majiteľom územia, kde chce robiť prieskum - či je to obec alebo súkromná osoba - na tom, akú ujmu musí vyplatiť za to, že mu zaberie toto územie. Ak sa nedohodnú, rozhodne o výške náhrady súd. Prieskum sa končí záverečnou správou o zásobách.“
Podľa Petra Višvádera udelenie povolenia na prieskum ešte neznamená, že bude povolená samotná ťažba. Povolenie na ťažbu vydáva banský úrad, ktorý spadá pod Ministerstvo hospodárstva.
Oslovili sme aj organizáciu Greenpeace, ktorá pozorne sleduje dianie okolo plánovanej ťažby uránu v lokalite Selce.
Aj podľa nich povolenie na prieskum ešte neznamená povolenie na ťažbu. Organizácia Greenpeace chce preto využiť čas na informovanie verejnosti o rizikách, ktoré so sebou ťažba uránu prináša, a chce apelovať na kompetentných, aby ťažba potrebné povolenia nedostala.