Zo všetkých v roku 2007 vybrali 49 hlasovaní o otázkach verejného záujmu z hľadiska zapojenia občanov do rozhodovacieho procesu, podpory transparentnosti a ochrany životného prostredia.
„Patrí medzi ne napríklad hlasovanie o návrhu zverejňovať zápisnice z rokovaní komisií MsZ, návrh na internetovej stránke mesta zverejniť základné informácie o mestských firmách a dotácie z rozpočtu mesta a ďalšie,“ povedal Ivan Rončák z OI.
Na základe analýzy hlasovaní vystavili potom jednotlivým poslancom vysvedčenia. A tie nedopadli najlepšie – pätorky na nich mali až dve tretiny poslancov. “Za dobré hlasovanie dostal poslanec kladný, za zlé záporný bod. Poradie napokon určil súčet bodov. Najviac bodov získala Ľudmila Priehodová z klubu nezávislých poslancov, najmenej Milan Smädo z klubu Bystričan.
Ivan Rončák tvrdí: “Aj v súčasnosti sú v banskobystrickom zastupiteľstve takí zástupcovia občanov – voličov, ktorí sú proti zverejneniu svojich kontaktných údajov či proti zverejneniu poskytnutých dotácií z rozpočtu mesta“. Podľa neho sa pri hlasovaní prejavuje aj stranícka disciplína. „Mnohokrát je hlasovanie poslancov podmienené ich príslušnosťou k nejakej politickej strane. Identický návrh, ktorý na jednom zasadnutí predložil opozičný poslanec, bol zamietnutý, na ďalšom zasadnutí, keď ho predkladal člen mestskej koalície, bol ale schválený.“ Pripomenul, že problém zahlasovať za návrhy, ktoré iniciatíva Občania mestu považuje z hľadiska občianskej participácie a transparentnosti verejného života za dôležité, mali v roku 2007 najmä poslanci vládnucej koalície. Tá sa skladá z poslaneckého klubu Smer a SNS a poslaneckého klubu Bystričan.
Podobné analýzy hlasovaní poslancov zastupiteľstva plánujú robiť aktivisti OI aj v nasledujúcom období.