Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Slávii UMB sa splnil sen

BASKETBALISTKY VYHRALI FINAL FOUR

Banskobystrické basketbalistky túžili vyhrať finálový turnaj štyroch najlepších družstiev Stredoeurópskej ligy, ktorý samé organizovali. Po víťazstve v slovenskom semifinále porazili Nitru a vo finále si poradili aj s českým tímom Lokomotiva Karlove Vary.
Banskobystričanky sa ujali vedenia 2:0, no potom chybami v obrane posadili súpera na koňa a skóre sa menilo v ich neprospech 3:8. Oravcová s Tetemondovou však dokázali vyrovnať na 8:8 a dokonca sme išli aj do vedenia 10:8. V závere prvej desaťminútovky Češky trestali stratu lopty nášho družstva v útoku úspešnými brejkmi a po prvej štvrtine bol stav 14:22. V druhej sa Banskobystričanky chytili strelecky a vyrovnali na 22:22, potom trojkou Makkovej išli aj do vedenia 25:24. Záver polčasu im však znovu nevyšiel. Vodrážková dvoma košmi rozhodla o tom, že do kabíny išli Karlove Vary so štvorbodovým náskokom.
Ten po polčase zásluhou kapitánky Andrey Oravcovej Slávia nielenže stiahla, ale aj otočila skóre na 38:35. Lalovičová potom pridala ďalší kôš a tréner Jiří Bárta si zobral oddychový čas. Po ňom však Bystričanky išli do sedembodového vedenia, ktorý v poslednej minúte tretej štvrtiny ešte zvýšili. V domácom drese sa strelecky chytila aj Beáta Šimová. Do záverečnej desaťminútovky sa išlo za stavu 53:42. Slávia svoj náskok zvýšila na 15 bodov. Ľahkovážne však oň prišla v poslednej minúte. Tridsať sekúnd pred koncom bolo už iba 67:63 Rozumnou hrou v záverečných sekundách si napokon domáce hráčky historický triumf vziať nedali.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasy po zápase
Kapitánka Slávie UMB Andrea Oravcová:
,,Je to skvelý pocit. Diváci nás výborne povzbudzovali celý zápas a sme šťastné, že sme dokázali túto súťaž vyhrať aj vďaka nim. Rozhodlo sa v tretej štvrtine, ktorú sme vyhrali 24:9. Na začiatku sme boli nervóznejšie, nešlo nám to v prvom polčase ani v obrane, ani v útoku. Až v druhom sme sa rozohrali, hlavne v tretej štvrtine. Počas posledných troch minút sme si to však trošku pokazili a urobili z toho zápasu menšiu drámu. Som rada, že dnes mi to tam viackrát padlo a vyhrali sme.“

Krídelníčka Slávie UMB Beata Šimová:
,,Chceli sme vyhrať a som veľmi rada, že sa nám to podarilo. Bojovali sme a rozhodovalo sa v obrane. Cvičili sme ju celý týždeň a ukázalo sa to napokon aj v zápase. V závere sme cítili väčšiu zodpovednosť, preto sme prišli o veľký náskok. Napokon to však dobre dopadlo a veľmi sa teším, že sme vyhrali.“
Tréner Slávie UMB Boris Žbirka:
,,Zdupľoval som pred zápasom dievčatám, že nehráme dobre začiatok druhého polčasu. Tentoraz sa však práve v tretej časti hry rozbehli a vytvorili si rozhodujúci náskok. Ten sme si dlho udržiavali, hoci sme sa nevyhli nevynúteným chybám. Neuvážene sme dali hlavne v poslednej štvrtine súperovi loptu a ten napokon znížil v závere zápasu na rozdiel štyroch bodov. Koncovku sme napokon zvládli po taktickej stránke a zaslúžene sme vyhrali. Nedarilo sa nám v streľbe z väčších vzdialeností, no nahradili sme to bojovnosťou. V obrane sme urobili krok dopredu a aj to rozhodlo o našom víťazstve.“

Tréner K. Varov Jiří Bárta:
,,Bol to pekný zápas pre divákov. My sme v tretej štvrtine mentálne vypadli v obrannej fáze a to sa ukázalo ako rozhodujúce. Sťahovať potom 13–bodový náskok v banskobystrickom prostredí bolo ťažké. Domáce hľadisko bolo skvelé, Slávia mala v ňom akoby šiestu hráčku. Zápasy Final four nám prinesú ďalšie poznatky a pomôže nám to v bojoch v českej lige.“
Slávia UMB Banská Bystrica – Lokomotiva Karlove Vary 67:63 (14:22, 15: 11, 24:9, 14:21)
Slávia: Babaríková 8, Oravcová 15, Lalovičová 9, Mehmedičová 12, Tetemondová 7 – Makková 5, Šimová 11.
Najviac bodov K. Vary: Vodrážková 15, Kučerová 13. Rozhodovali: Brziak (SR), Dolínek (ČR), TH: 10/7 – 14/9, Trojky: 4 – 2, Fauly: 11 – 14, 700 divákov.