Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Biatlonisti bez medaily

PO ÚSPECHU NA MS ČAKALI FANÚŠIKOVIA VIAC

Slovenskí biatlonisti minulý týždeň súťažili v Novom Meste na Morave na majstrovstvách Európy. Po svetovom šampionáte vo švédskom Ostersunde fanúšikovia očakávali, že na majstrovstvách starého kontinentu potvrdia formu a donesú nejakú medailu.
Zdá sa, že majstrovstvá sveta zobrali našim reprezentantom veľa síl a na Morave sa prejavila únava, keďže do Nového Mesta cestovali rovno zo Švédska a nemali dostatok priestoru na kvalitnejšiu regeneráciu. Dostali sa síce do prvej desiatky, ale pri neúčasti väčšiny najlepších Nórov, Švédov, Rusov a Nemcov zo svetového šampionátu sa čakalo od nich trochu viac. Medaila by potvrdila, že úspech v Ostersunde nebol náhodný. Do konca sezóny však ešte ostávajú preteky Svetového pohára a možno väčšia konkurencia ich vyburcuje k lepším výsledkom.
Európsky šampionát odštartoval vytrvalostnými pretekmi mužov na 20 km, v ktorých si titul vybojoval 34-ročný Poliak Tomasz Sikora, majster sveta z roku 1995. Výborný výkon predviedol aj Slovák Pavol Hurajt, ktorý sa neustále pohyboval medzi najlepšími, nakoniec skončil piaty. ,,Určite bude mrzieť ten jeden výstrel mimo terča, ale s dnešným výkonom po bežeckej aj streleckej stránke môžem byť spokojný. Mal som perfektne pripravené lyže, moje poďakovanie teda patrí aj technikom. Rozhodovali detaily, myslím, že piate miesto je super. Trochu som v závere cítil únavu. Myslím, že štart do majstrovstiev to bol dobrý, ten chybný výstrel však bude mrzieť,“ povedal Hurajt.
Najlepšou zo slovenského kvarteta žien bola Petra Slezáková, ktorá s tromi trestnými minútami za rovnaký počet nezostrelených terčíkov skončila šestnásta. Martina Halinárová s výborným bežeckým časom, ale so slabou streľbou (6 trestných minút) obsadila 23. miesto.
V dramatických rýchlostných pretekoch mužov na 10 km si titul vybojoval 25-ročný Rus Artem Gusev. Z kvarteta Slovákov v 84-člennom štartovom poli bol najlepší znovu Pavol Hurajt. Na prvej streleckej položke v ľahu síce nezostrelil dva terče a musel absolvovať rovnaký počet trestných kôl, ale streľbu v stoji potom zvládol bezchybne a nakoniec sa zaradil vo výsledkovej listine na 24. pozíciu.
Majsterkou Európy v rýchlostných pretekoch žien sa stala Ukrajinka Oksana Jakovlevová. Najlepšou Slovenkou v 59-člennom štartovom poli bola prekvapujúco Petra Slezáková. Na oboch streleckých položkách nechala stáť po jednom terči, ale aj napriek rovnakému počtu absolvovaných trestných 150 m dlhých okruhov sa dokázala prebojovať na konečnú 16. priečku. Martina Halinárová si k trati pridala až 450 m na troch trestných okruhoch a skončila dvadsiata prvá. Veľmi dobrý bežecký výkon predviedla Janka Gereková, ale desiatimi výstrelmi trafila iba päť terčov.
V stíhačke mužov sa najviac darilo Matejovi Kazárovi. Ani jednu streleckú položku síce nezvládol bezchybne, ale vďaka kvalitnému bežeckému výkonu sa postupne dostával dopredu. Z 31. priečky na štarte sa prepracoval až na konečné 15. miesto v cieli. Pavol Hurajt ešte pred záverečnou streľbou mal reálnu šancu dostať sa do elitnej desiatky, na nej však netrafil tri terče a prepadol sa v konečnej klasifikácii na 20. pozíciu.
Dobrá stíhačka žien
Veľmi dobre si v stíhačke žien počínali slovenské reprezentantky. Slezáková ešte po poslednej streleckej položke bola štvrtá, ale slabší beh ju napokon odsunul na konečnú 5. priečku. V desiatke najlepších skončili aj ďalšie dve Slovenky - Janka Gereková na 7. a Martina Halinárová na 9. mieste.
,,Je to supervýsledok. Priznám sa, ani ja som také čosi nečakal. Už sa ma tu domáci organizátori pýtajú, či doma nemáme sneh a prišli sme si do Nového Mesta urobiť majstrovstvá Slovenska. Bola veľmi náročná streľba, pretože fúkal nárazový vietor. Všetci sme šťastní,“ povedal tréner ženskej reprezentácie Milan Gašperčík.
V nedeľných pretekoch štafiet skončili ženy piate, muži nepresvedčili, v konkurencii 15 tímov obsadili až 11. miesto.
,,Ženy príjemne prekvapili, muži totálne sklamali. Čakali sme od nich útok na medailové priečky, nedokázali sa dostať ani do desiatky,“ vyjadril sa šéf zväzu Juraj Sanitra.
Výsledky
Vytrvalostné preteky - muži - 20 km: 1. Sikora (Poľ.) 50:29,5 min (1 tr. min.), ... 5. Hurajt (SR) +1:19,4 (1), 13. Mar. Matiaško +2:44,3 (2), 34. Kazár +5,43,0 (4), 46. Mir. Matiaško (všetci SR) +7:00,8 (4). Juniori - 15 km: 1. Šipulin (Rus.) 43:27,0 min (2), ... 35. Otčenáš +8:07,0 (7), 55. Hasilla +11:31,9 (7), 58. Gröne +12:08,3 (10), 60. Lepieš (všetci SR) +12:46,7 (10). Ženy: 1. Jakovlevová (Ukr.) 26:20,5 min (1), ... 16. Slezáková +1:42,9 (2), 21. Halinárová +2:06,9 (3), 24. Gereková +2:20,5 (5), 49. Kalinová (všetky SR) +4:08,5 (5).
Rýchlostné preteky - muži: 1. Gusev (Rus.) 26:33,3 min (1 tr. okruh), ... 24. Hurajt +1:58,5 (2), 31. Kazár + :10,7 (3), 45. Šimočko +3:10,4 (2), 50. Mar. Matiaško (všetci SR) +3:29,6 (4). Ženy: 1. Jakovlevová (Ukr.) 26:20,5 min (1), ... 16. Slezáková +1:42,9 (2), 21. Halinárová +2:06,9 (3), 24. Gereková +2:20,5 (5), 49. Kalinová (všetky SR) +4:08,5 (5). Juniorky: 1. Bollietová (Fr.) 26:46,2 min (0), ... 27. Chrapanová +3:50,3 min (2), 42. Poliaková +4:59,0 (3), 48. Schönová +5:14,0 (5), 51. Prekopová (všetky SR) +5:35,8 (4). Juniori: 1. Šipulin (Rus.) 27:25,2 min (1), ... 15. Otčenáš +2:48,1 (3), 38. Gröne +4:39,9 (5), 50. Lepieš +5:24,5 (5), 65. Hasilla (všetci SR) +6:21,6 6).
Stíhacie preteky - ženy: 1. Karasevičová 37:23,9 min (5), ... 5. Slezáková (SR) +2:32,5 (3), 7. Gereková (SR) +3:17,9 , 9. Halinárová (SR) +3:43,1 (6), ... 31. Kalinová (SR) +8:08,9 (10). Muži: 1. Konovalov 39:15,3 min (3), ... 15. Kazár +2:43,0 (5), 20. Hurajt +3:12,4 (4), 31. Šimočko +5:40,3 (6), 43. Mar. Matiaško (všetci SR) +7:25,4 (8). Juniori: 1. Šipulin (Rus.) 42:15,5 min (8), ... 19. Otčenáš +4:41,7 (9), 35. Lepieš +8:19,7 (7), 44. Gröne (všetci SR) +10:29,4 (12). Juniorky: 1. Bollietová (Fr.) 37:34,5 min (3),... 28. Chrapánová +9:14,3 (9), 34. Poliaková +10:35,3 (7), 37. Schönová +11:11,3 (9), 39. Prekopová (všetky SR) +11:50,1 (9).
Štafety - Muži: 1. Rusko 1:29:19,4 h (0 tr. okruhov + 10 dobíjaní),... 11. Slovensko (Hurajt, Kazár, Šimočko, Mar. Matiaško) +6:48,3 (2+18). Juniori: 1. Rusko 1:33:26,8 h (0+8), ... 10. Slovensko (Otčenáš, Lepieš, Hasilla, Gröne) +10:49,3 (8+20). Ženy: 1. Ukrajina 1:21:19,2 h (1+9), ... 5. Slovensko (Gereková, Halinárová, Slezáková, Kalinová) +5:15,1 (3+12). Juniorky: 1. Rusko 1:04:22,7 h (2+9), ... 6. Slovensko (Prekopová, Chrapánová, Poliaková) +5:14,5 (1+9).