Som zamestnaná ako čiastočne invalidná osoba a chcela by som vedieť, kedy mám v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa nárok na odstupné. Mám v každom prípade nárok na výpovednú lehotu? - pýta sa čitateľka z Banskej Bystrice.
- Pri posudzovaní otázky, či má zamestnanec nárok na odstupné, je podstatný výpovedný dôvod, na základe ktorého zamestnávateľ pracovný pomer so zamestnancom ukončuje. Všeobecne možno povedať, že podľa paragrafu 76 zákona č. 311/2001 Z. z., Zákonníka práce, zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z toho dôvodu, že: 1. sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, 2. sa zamestnanec stane nadbytočný 3. zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné. Výška odstupného závisí od počtu odpracovaných rokov u zamestnávateľa.
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak trval kratšie, jedná sa o dvojnásobok priemerného mesačného zárobku. Zároveň platí, že ak je daná výpoveď, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby. Dĺžka výpovednej doby sa počíta rovnako ako odstupné, v závislosti na odpracovaných rokoch u zamestnávateľa. V prípade, ak máte pochybnosti o dodržaní ustanovení týkajúcich sa výpovedného procesu, odporúčam sa poradiť s advokátom a vyhnúť sa zbytočným prieťahom.
Autor: vrb