Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Susedskú hádku "vyriešil" nožom

TENTO PRÍPAD SA ODOHRAL v roku 1994 a jeho aktér už mohol byť na slobode, hoci ho odsúdili za jeden z najzávažnejších zločinov.

Za vraždu. Na slobode aj bol. Teraz je opäť za mrežami. Za lúpež. A čaká ho ďalší súd a ďalší trest. Možno by sa znovu do basy nedostal. Možno by stačilo, keby splnil to, čo sľúbil pred štrnástim rokmi: "Už nikdy v živote nebudem piť alkohol!"
Niekedy môže mať aj na pohľad úplne banálny konflikt tie najtragickejšie následky. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Vtedy už nepomôže: Je mi to veľmi ľúto. Keby sa to tak dalo vrátiť späť...
Žiaľ, už sa vrátiť nedá. Čas vrátiť nemožno. Aspoň zatiaľ nie. A nemožno ani oživiť mŕtveho človeka. Ladislavov príbeh je i receptom na to, ako spackať život. Sebe, aj iným.
Toluénové sny
Vyzerá to tak, že Ladislav je trošku zvláštnou postavičkou. Keď mal asi štrnásť, dal sa na fetovanie. Z plastikového vrecka čuchal organické riedidlá, lepidlá. Rád sa oddával toluénovým snom. „Snívalo sa mi napríklad“ - zaspomínal si pri výsluchu - „že som bol na nejakej inej planéte, chytali sme s kamarátmi ryby na mori, že sme našli zlato, že som sa rozprával s majstrom karate Bruceom Leeom, že som filmoval nahé ženy. Bol som taký ľahký, ako prevtelený do iného človeka. Ale keď to vyprchalo, bolo mi špatne a nechutilo mi jesť...“
V osemnástich vraj s tým prestal. „Zamenil som to za alkohol, ale občas som si aj tak zafetoval.“
Neskôr sa oženil. Možno by si nežil až tak zle. V okrese, kde o prácu bola vyslovene núdza, prácu mal. Mal aj mladučkú ženu, dvojizbový byt, dve deti, jedno ani nie dvojročné, druhému chýbali do polroka dva mesiace. Potom ho vyhodili z práce. Kvôli častým absenciám.
Stalo sa to 21. mája. Ladislav mal o necelý mesiac osláviť svoje dvadsiate prvé narodeniny. Hoci sa ukazovalo krásne ráno, Ladislav vstával so zlou náladou.
Víno, pivo, borovička
“Vstal som o ôsmej ráno“ - vypovedal. „Deň predtým som bol veľmi opitý a potreboval som sa vyliečiť z opice. Ani som nič nejedol, lebo mi bolo zle. Išiel som teda do vinárne, kde som stretol kamarátov, že sa trošku popravím.“
Liečenie po opici zobral v skutku vážne a s plným nasadením. Lebo po chvíli mali na stole sedem litrov vína. Pili ich z trojdecových pohárov. On pripustil, že takýchto pohárov vypil asi dvanásť až štrnásť. Možno aj viac. Celkom dobre si na to nepamätal. Vie len, že podvečer sa ocitol v pivárni, kde, ako tvrdil, vypil už len asi štyri pivá, dvanástky a štyri borovičky. Fľaškové pivo si kúpil aj domov.
“Z pivárne som išiel k susedovi Lacovi, ktorý býva v tom istom dome, len vo vedľajšom vchode. Bola tam už aj moja žena s deťmi. Spolu sme vypili kúpené pivo a išli sme k nám. Viem, že jedno moje dieťa niesla moja žena, druhé neviem kto, lebo Laco mi musel pomáhať, aby som nespadol. Veľmi ma motalo zo strany na stranu. A tam ma odrazu, z ničoho nič, napadol. Pred našim bytom na mňa odzadu zaútočil sused Ivan. Bil ma päsťami, kopal do mňa. Ja som sa ani nebránil, len som sa schúlil do klbka. Ešte aj moja žena na neho kričala, aby ma nebil, že som opitý, neviem sa brániť! Mne sa podarilo ujsť k nám. Viem, že v kuchyni som si zobral malý nožík a dal som si ho do vrecka. Čo bolo ďalej, si nepamätám. Len viem, že som sa najedol zemiakového paprikášu, hneď na to prišli policajti a zobrali ma...“
Susedský konflikt
Už je to tak - ináč sa na skutok po čine pozerá obžalovaný, ináč svedkovia a úplne ináč poškodení. Čím je čin závažnejší, tým môžu byť väčšie rozdiely. Je celkom bežné, že páchateľ sa snaží všetko zľahčovať, presúvať mieru zavinenia na iných. Tak nejako to bolo aj v tomto prípade.
Podľa svedkov si Ladislav z vinárne párkrát odskočil domov. Mal vyslovene mrcha náladu. Takú zlú, že vykrikoval na celý vchod a doma sa od zlosti pustil rozbíjať okná. Samozrejme, že sa to susedom nepáčilo. Preto si na neho jeden zo susedov, o tri roky starší Ivan, večer počkal. Keď sa vracal aj s manželkou a deťmi, v sprievode susedov z vedľajšieho vchodu, rozhodol sa mu dohovoriť. Poprosil ho, aby nabudúce nerobil taký bordel. To, čo sa dialo popoludní bolo vraj také strašné, že sa mu vyľakali deti a pustili sa do plaču.
To asi nemal robiť, lebo Ladislav ho odbil prúdom nadávok. Čo sa nepáčilo Ivanovi a došlo k namykávačke. Odtrhli ich od seba manželky. Ivan išiel domov. Domov utekal aj Ladislav. No zo zásuvky kredenca vytiahol kuchynský nôž.
Keď manželka zbadala nôž, pokúšala sa ho odzbrojiť, no bol vraj ako nepríčetný. Nôž si nechcel dať vziať. Sused Laco aj s manželkou radšej vzali nohy na plecia a ušli. Nohy na plecia zobrala aj Ladislavova manželka, akonáhle zistila, že si s ním neporadí. Bežala na mestskú políciu, nech idú riešiť situáciu.
Ladislav s nožom v ruke vybehol na chodbu a vykrikoval pred dverami susedovho bytu: „Poď von! Poď von, teraz ukáž, že sa nebojíš, keď mám v ruke nôž!“
Sused vyšiel. Bolo to pre neho osudné vykročenie.
Jedno bodnutie
Bolo to len jedno jediné bodnutie. Hrot kuchynského noža zasiahol presne medzi prsné bradavky. Vnikol rovno do srdca. Takéto zranenie nebýva zlúčiteľné so životom. Mladý muž, otec malých detí, bol namieste mŕtvy.
Až teraz sa spamätala Ivanova manželka. Vrhla sa na Ladislava. Kvákala ho za vlasy, škriabala nechtami. Ale už bolo neskoro. Ladislav ušiel pred rozzúrenou ženou do svojho bytu. Ivanova manželka vybehla s krikom na ulicu. Na chodbe zostal len mŕtvy.
Ladislav si sadol ku kuchynskému stolu a pustil sa do zemiakového paprikáša. O chvíľu tam bola polícia. Mestská aj štátna. Policajti našli Ladislava čupieť skrytého vo vstavanej skrini v chodbe jeho bytu. Museli ho odtiaľ vytiahnuť.
Trest za vraždu
Pri výsluchu tvrdil, že mu je všetkého ľúto: „Je mi veľmi ľúto toho, čo som spravil. Už nikdy v živote nebudem piť alkohol. Chcem sa liečiť. A čím skôr. Hneď od začiatku mojej väzby!“
Vyšetrovanie mohlo rýchle napredovať. Páchateľ bol známy, hoci sa priamo nepriznával, usvedčovali ho svedkovia, ale aj ďalšie dôkazy (až tak celkom jednoduché to nebolo - z istej strany tu dokonca bola snaha ako do prípadu zamotať aj Ladislavovho suseda z vedľajšieho vchodu, Laca, aby mohli vinu trošku „prerozdeliť“).
Súd zasadal už desať mesiacov po čine. Ladislav využil svoje právo a odmietol vypovedať. Súdni znalci zistili, že hoci bol obžalovaný v čase činu v stave ťažkej opitosti (mal v sebe asi 2,2 promile alkoholu), išlo o jednoduchú opitosť, ktorá odbrzdila kontrolný mechanizmus správania sa (na druhej strane - je trošku ťažké predstaviť si človeka, ktorý si hneď potom ako zavraždí človeka sadne k stolu, začne sa napchávať zemiakmi a potom sa pred policajtmi skrýva v skrini).
Rozsudok napokon znel: Iného úmyselne usmrtil, teda spáchal trestný čin vraždy. Za to sa odsudzuje na jedenásť a pol roka straty slobody v tretej nápravnovýchovnej skupine!
Príbeh pokračuje
Tu by sa to mohlo končiť. Od vraždy prešli roky a každý má po odpykaní si svojho trestu právo začať odznova. Má právo dokázať, že dokáže svoje činy, nech sú hocijako osudové pre iných, aspoň nejakým spôsobom odčiniť.
Ladislav pravdepodobne sekal za mrežami dobrotu, lebo sa dostal na slobodu na podmienku v júni 2003. Teda o takmer dva a pol roka skôr. Ako ešte stále mladý človek, ale už skúsený tridsiatnik, dostal šancu začať odznova. Stačí ak bude po päť rokov plniť to, čo mu ukladá podmienka. Dlho nevydržal. Aj keď to vyzerá tak, že sa jeho manželka rozhodla, že si radšej užije mladých rokov a na manžela, kým ho vypustia z basy, čakať nebude. Ladislav sa tak stal bezdomovcom.
Je to nepríjemný hendikep, ale pokiaľ je človek mladý, ešte stále sa dá aj z čohosi takého vybŕdnuť. Lenže Ladislav sa ani prinajmenšom nesnažil plniť to, čo sľuboval pred viac ako desiatimi rokmi: „Ja už v živote nikdy viac nebudem piť alkohol!“
S kamarátom sa pri vínečku tak nacengali, že im nenapadlo nič lepšie ako zmlátiť istého muža a obrať ho o všetko, čo mal pri sebe - štyristo korún a krabičku cigariet s piatimi cigaretami. A to je lúpež!
Okresný súd tentoraz Ladislavovi vymeral tri roky a pretože bol ešte v podmienke, vyzeralo to tak, že mu premenia aj zvyšok trestu za vraždu, ktorý mu odpustili. Odvolal sa. Tvrdil, že je nevinný. Ale odvolal sa aj prokurátor. Žiadal prísnejší trest. Veď na Ladislava už treba prihliadať ako na recidivistu!
Krajský súd súhlasil s prokurátorom. Trest určil na osem a pol roka. Tým sa to ale ešte nekončí. Ladislava už čoskoro čaká ďalšie súdne pojednávanie. Medzitým ho totiž stihli obžalovať zo sexuálneho obťažovania, marenia spravodlivosti, nebezpečného vyhrážania sa a obmedzovania osobnej slobody (údajne ani pri týchto činoch nebol triezvy). Teoreticky mu môžu uložiť trest až na desať ďalších rokov. Uvidíme...

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 7. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 16 212
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 368
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 007
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 5 244
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 693
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 043
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 663
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 379
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 746
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 650

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 2. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 3. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 4. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 5. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 6. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 7. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 8. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 086
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 926
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 218
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 472
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 859
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 283
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 113
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 3 943
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Celkom osem cyklovýletov v ôsmich regiónoch Banskobystrického samosprávneho kraja a k tomu deväť cien,


TASR 3 h
Klopačka v Banskej Štiavnici.

Do Banskej Štiavnice sa po ročnej prestávke opäť vracia podujatie Dušičky z Nového zámku


TASR 3 h
Na doživotie odsúdený Miroslav Kavický počas pojednávania na Najvyššom súde v roku 2019.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol návrh odsúdeného Miroslava Kavického


SITA 3 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Hoci činnosť vakcinačného centraje pre verejnosť dočasne pozastavená, zabezpečuje očkovanie zdravotníkov banskobystrických


TASR 3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladý muž prekročil rýchlosť medzi obcami až o 67 kilometrov za hodinu.


21. okt

Židovskú školu postavili medzi vojnami. Bola aj súčasťou geta.


21. okt

Páchatelia použili nový spôsob - išli zozadu, cez sklad potravín.


8 h

Organizačná štruktúra štátneho podniku Lesy SR sa má zmeniť v januári budúceho roka.


13 h

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 2. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 3. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 4. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 5. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 6. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 7. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 8. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 086
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 12 926
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 218
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 472
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 859
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 283
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 113
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 3 943
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu