Výstavu pripravil Banskobystrický samosprávny kraj a Stredoslovenské múzeum v B. Bystrici v spolupráci s Vojtechom Majlingom.
Na tento, už piaty ročník výstavy, prispelo svojimi exponátmi približne dvadsať výrobcov kraslíc z celého Slovenska. Prekvapivo boli takmer v rovnakom počte zastúpené ženy aj muži. Zaujímavé je, že s kraslicami ako symbolom sa archeológovia stretávajú už asi tritisíc rokov a poznali ich aj v starom Egypte.
Slepačie vajíčko zohrávalo v obradovej kultúre Slovanov magickú úlohu. Predstavovalo symbol plodnosti. Ako materiál výtvarného prejavu slúži jeho povrch, škrupina. Tradične sa používala škrupina vajíčok domácej hydiny: sliepok, husí, kačíc, ale v súčasnosti sa stretneme už aj so pštrosími vajíčkami. Obdarovávanie maľovanými vajíčkami má dávne korene, a už v štrnástom storočí sa maľované vajíčka volali kraslicami.
Návštevníci výstavy môžu vidieť kraslice zdobené voskovaním, batikovaním, olepovaním slamou a rôznofarebnými niťami, kúskami textilu. Nechýbajú ani vyškrabované alebo madeirované, ktoré vyzerajú ako čipka. Uvidieť tam možno i kraslice odrôtované, či dokonca okované.
Výstava potrvá až do 30. marca a jej súčasťou je i aktívna prezentácia techník zdobenia kraslíc a tradičné tvorivé dielne.