Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Martina Halinárová znovu bodovala

Vo Svetovom pohári biatlonistov sa slovenským mužom nedarilo, skončili už prvý deň, a mohli oddychovať.

Svetový pohár v biatlone pokračoval v ruskom stredisku Chanty-Mansijsk predposledným 8. kolom. V rýchlostných pretekoch triumfovali v piatok Nór Ole Einar Björndalen, ktorý dosiahol už jubilejné sté víťazstvo v pretekoch SP, a Nemka Magdalena Neunerová. Slovenskí reprezentanti na bodované priečky nedosiahli, najbližšie k nim bola Martina Halinárová, ktorá obsadila 32. miesto, za bodom zaostala o 3,7 s. Spolu s Jankou Gerekovou sa kvalifikovali do sobotných stíhacích pretekov. To sa nepodarilo ani jednému z dvojice mužov.
Marek Matiaško zlyhal bežecky. Jedinú streleckú chybu urobil na druhej položke v stoji. Aj tak však obsadil v 84-člennom štartovom poli až 76. miesto, keď za víťazom zaostal o takmer tri a pol minúty. Pavol Hurajt preteky veľmi dobre rozbehol. Na prvom medzičase bol dokonca rýchlejší ako Björndalen, ale jeho nádeje zhasli na prvej streľbe v ľahu, kde z piatich terčov trafil iba dva. Na druhej položke v stoji nechal stáť ďalšie dva terče, a s piatimi trestnými okruhmi nakoniec skončil na 78. priečke. Znamená to, že sa do sobotných stíhacích pretekov nekvalifikovali, a 8. kolo SP v Chanty-Mansijsku sa pre nich predčasne skončilo. Hurajt klesol v celkovej klasifikácii už na 55. miesto, a 50. priečka, ktorá by zaistila možnosť štartu ďalšieho Slováka v pretekoch SP, sa mu vzďaľuje.
V sobotňajších stíhacích pretekoch si prvenstvá vybojovali v kategórii mužov na 12,5 km Nór Emil Hegle Svendsen, a medzi ženami na 10 km Nemka Kathrin Hitzerová. Slovensko malo zastúpenie iba v kategórii žien. Martina Halinárová obsadila 30., teda poslednú bodovanú priečku. Až po poslednú streleckú položku mala šancu na dobré umiestnenie. Pohybovala sa v druhej desiatke štartového poľa. Ani ona však nezvládla záverečnú streľbu v stoji, musela po nej absolvovať tri trestné okruhy, napokon skončila na 30. mieste. Do hodnotenia SP si tak pripísala jeden bod a udržala si 44. pozíciu. Druhá Slovenka v 56-člennom štartovom poli Janka Gereková obsadila 49. priečku.
Výsledky - rýchlostné preteky: muži: 1. Björndalen (Nór.) 25:24,9 min (0 trestných okruhov), ... 76. Marek Matiaško +3:26,1 (1), 78. Pavol Hurajt (obaja SR) +4:02,9 (5). Ženy: 1. Neunerová (Nem.) 21:46,5 min (1), ... 32. Martina Halinárová +2:05,1 (1), 52. Janka Gereková (obe SR) +2:54,3 (3).
Stíhacie preteky: muži: 1. Svendsen (Nór.) 35:50,4 min (2), 2. Sikora (Poľ.) +16,8 s (0), 3. Makovejev (Rus.) +23,1 (3). Ženy: 1. Hitzerová (Nem.) 33:51,6 min (1), ... 30. Martina Halinárová +3:51,3 (4), 49. Janka Gereková (obe SR) +6:31,1 (6).
Poradie vo SP - muži: 1. Björndalen (Nór.) 817 bodov, 2. Jarošenko (Rus.) 654, 3. Svendsen (Nór.) 591, ... 55. Hurajt 44, 72. Matiaško 16, 84. Kazár (všetci SR) 8. Ženy: 1. Baillyová (Fr.) 730 bodov, 2. Henkelová (Nem.) 707, 3. Neunerová (Nem.) 695, ... 44. Halinárová 71, 74. Slezáková 2, 76. Gereková (všetky SR) 1.