Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Dvaja kohúti na primalé smetisko

STALO SA TO začiatkom deväťdesiatych rokov, v čase, keď hádam v každom slovenskom mestečku sa našli muži, ktorí si mysleli, že ich moc je neobmedzená.

Až kým...
Primalé mesto pre dvoch silných mužov
Boli dvaja. Jozef a Vlastimil. Žili v neveľkom mestečku. O oboch sa vedelo, že nosia zbrane. Ich podnikanie bolo v podstate kamuflážou. Čo bolo ich hlavnou obživou, o tom súdny spis nehovoril. Vlastne - to ani nebolo účelom trestného konania. Tým bol skutok. Trestný čin. V mestečku ich považovali za silných mužov. Bolo údajne len otázkou času, kým dôjde k stretu. Jeden to neprežil. Smetisko pre dvoch kohútov bolo primalé. Dopredu upozorňujeme, že napriek odstupu času sme všetky mená zmenili.
Čo tomu predchádzalo
V neveľkom bare poriadny hurviak. Diskotekár žhavil aparát, hudba ručala. Do nej sucho praskol výstrel z pištole.
Jozef mal vtedy štyridsať rokov. Vlastimil o šesť menej. Poznali sa už roky. Asi pred piatimi rokmi medzi nimi vznikol spor. Vyriešili ho bitkou. Víťaza v podstate nebolo, aj keď možno povedať, že Jozef získal v meste na rešpekte. Odvtedy sa stretávali iba občas. Zazerali po sebe, ale nič viac. Nastalo akési ozbrojené prímerie. V ten deň si Jozef vyšiel popoludní do kaviarničky, kde si so známymi doprial tri fernety s tonikom. Posedel s nimi, podebatoval a vybral sa do svojho baru. V skutočnosti to nebol jeho bar, no bol tam stálym hosťom. Možno povedať, že tam mal čosi ako domovské právo. Poznal ho majiteľ a samozrejme, aj celý personál.
Vlastimila videli večer v meste v spoločnosti dvoch mladých mužov. Opísali ich ako atleticky stavaných, so zamračeným pohľadom. Tí, ktorí ich videli, si vraj okamžite uvedomili - takto nejako musia vyzerať osobní strážcovia, gorily!
Asi o deviatej večer sa Jozef po dohode stretol pred barom so svojím známym, Petrom. Bol vyplašený, bledý od strachu. Petrovi vzrušene oznámil: “Vlastimil ma sleduje! Zaskočil som si do susedného mesta a prilepil sa mi za auto. Išiel za mnou po celý čas. Prosím ťa, buď chvíľu so mnou! Mám strach! Neviem, naozaj neviem, čo z neho môže vystáť!“
Peter ho chlácholil: „Žiadne obavy! Je nás dosť takých, ktorí sú schopní postaviť sa za teba, na tvoju obranu!“
Práve vtedy okolo nich prešlo auto. Za volantom sedel Vlastimil. Rozlúčili sa. Jozef sa vrátil do baru.
Po jedenástej večer sa v bare rozleteli dvere. Dnu vošiel Vlastimil. Sprevádzali ho dvaja mladí, vyšportovaní, zamračení muži. Bolo to, ako keby pchali nos do osieho hniezda. Vlastimil musel dobre vedieť, že „domovské“ právo na bar má Jozef. Že je tam denným hosťom. Ak to poženieme do krajnosti, jeho krok bolo možné chápať nielen ako provokáciu, ale priam porušenie prímeria.
Trojica išla rovno k barovému pultu, pri ktorom sedel aj Jozef popíjajúci vodku. Všetci traja si dali naliať pravú škótsku.
Čo videli a počuli svedkovia
Za barovým pultom stála čašníčka Vierka: „Vlasto prišiel k Jožovi a volal ho von, že sa idú biť. Jožo hovoril, že to nemá zmysel. Aby prestal. Vlasto však prišiel k nemu a dal mu hlavičku. Udrel ho čelom, ako futbalista do lopty. Rovno do nosa! Joža odhodilo k policiam. Ale vstal a postavil sa Vlastovi. Bolo mi jasné, že sa budú biť, preto som radšej ušla do skladu. Hneď na to tresol výstrel. Začula som, ako Vlasto hovorí: Zastrelil ma, zavolajte sanitku! Umieram! Vybehla som. Z Joža tiekla krv. Išiel sa umyť. Objednal si jednu vodku a exol ju. Potom odišiel.“
Druhá čašníčka, Zdenka, videla a počula o čosi viac: „Asi o pol jedenástej prišiel Vlasto s dvoma cudzími chlapíkmi. Jeden z nich volal Joža von a pýtal sa, či má železo (v slovníku podsvetia pojem „železo“ označuje pištoľ.) Jožo sa tváril, akoby sa nič nedialo. Išla som obsluhovať k zad– ným stolom, a vtedy čosi treslo. Obzrela som sa. Jožo stál pri barovom pulte, z nosa mu čúrala krv, v ruke držal pištoľ. Vlasto padal na zem a držal sa za brucho.“
Martina si prišla s kamarátkou trošku vyhodiť z kopýtka. Pri tanci si všimla Vlasta (v mestečku ho poznal takmer každý, ako aj Joža), ako pri barovom pulte stojí s dvoma mužmi, ktorí sa tam zvlášť vynímali. Vlasto si zobliekol bundu a udrel Joža. Jožo hovoril niečo také, aby sa na to vykašľal, prestal sa biť. Potom padol výstrel.
Diskotéku robil Mišo. Čosi videl aj on. Pri výsluchoch sa priznal, že niektoré „detaily“ v prvých výpovediach nespomenul. Mal vraj strach. A chcel mať pokoj: „Uletel mi tam pohľad. Vlasto s Jožom sa o niečom bavili. Vlasto zrazu prišiel k Jožovi a zaútočil. Bral som to ako bežnú bitku, ktorých tu je... ajájáj! Jožo spadol na zem. Púšťal som ďalšie cédečko, keď tresol výstrel.“
Na hlavnom pojednávaní sa poopravil: „Vlasto prišiel s dvoma čudnými pánmi. Asi jeho gorily... Jeden stál pri barovom pulte, druhý sa stavil ku dverám. Vlasto si vyzliekol bundu a zahlavičkoval Joža do nosa. Bili sa aj za pultom. Potom padol výstrel.“
Predseda senátu svedka pri výsluchu trošku pritlačil k múru. Mišo sa priznal: „Mám strach. A mám ho aj teraz, tu, na súde...“
Nastupuje falošný svedok
Súdu by pri dokazovaní viny, miery zavinenia, či dokonca neviny, veľmi prospelo, keby sa podarilo pozháňať aspoň jednu z Vlastových goríl. Tie sa však hneď po výstrele spakovali a zmizli kade ľahšie. Orgány činné v trestnom konaní, operatívci aj kriminalisti, ktorí pátrali nadarmo, našli oporu tam, kde ju vôbec nečakali. V súkromnej detektívnej službe (asi len zhodou okolností jej šéfa trestne stíhali, a na tom istom súde!). Súkromná detektívna služba sa pochlapila. Senátu predstavila istého muža, akéhosi pána Miroslava, ktorý mal byť jednou z goríl, a je ochotný svedčiť.
Miroslav na pojednávaní v podstate dokazoval len to, že pri barovom pulte nebol, nič po celý čas nepil a vlastne ani nič nevidel. Po výstrele radšej ušiel z baru.
Súd po jeho výpovedi skonštatoval, že Miroslavovo svedectvo sa v istých skutočnostiach natoľko líši od ostatných výpovedí, že na mieste činu jednoducho nemohol byť (napokon, právna prax údajne v apokryfoch tvrdí: Zle naučený svedok, zlý svedok!)
Vypovedá obžalovaný
Jozef sa na istý čas stratil. Skryl sa v zahraničí. Veľmi sa mu čudovať nemožno. Bál sa pomsty. A zdá sa, že pomstiteľov by sa našlo dosť.
Len v prípravnom konaní ho vypočuli sedemkrát. Pripustil, že mal kvôli obrane načierno pištoľ. Devinu.
Devina, teda pištoľ kalibru deväť milimetrov, robí poriadne diery. Znalci z odboru balistiky tomu hovoria zastavovacia schopnosť zbrane. Šokový účinok deväťmilimetrového projektilu je veľmi silný. V tomto prípade pretrhal črevá. To by lekári ešte pri včasnom odbornom zásahu dokázali zvládnuť. No strela pretrhala aj bedrovú tepnu a žilu. To už je bez šancí. Vlastimil bol vlastne mŕtvym okamžite, ako ho strela zasiahla. Nastalo nutné vykrvácanie a exitus.
Podľa Jozefa Vlasto hneď po príchode na jednu zo svojich goríl zakričal: „Mám tomuto chlapovi rozbiť hubu?“ Gorila odpovedala: „Áno! Treba mu rozbiť hubu!“
Vlasto prišiel bližšie a opýtal sa: „Tešíš sa zo života, tešíš? Máš recht, o chvíľu to nebude pravda! Máš pri sebe železo?“
Jozef vraj odpovedal, že pištoľ má. Oni, všetci traja, naznačili, že „železá“ majú tiež. Ba, Vlasto si šiahal k pásu, akoby chcel pištoľ vytiahnuť. Zrazu si zhodil bundu, priskočil a zasadil mu čelom hlavičku rovno do nosa.
Jozef vraj cítil, ako sa mu v nose zlomili kosti. Bol omráčený. Zalievala ho krv. Nechápal, čo sa okolo neho deje. Stále mal však na zreteli Vlasta a jeho gorily. Cítil aj údery. Kričal, aby ho prestali biť. Neprestali. Vytiahol pištoľ. Vystrelil. Nevie kam, nevie, či niekoho zasiahol.
Pokus o malý sumár
Pokúsme sa pár slovami zhrnúť, čo sa stalo. Napätie viditeľne existovalo. Do krčmy, kde mal domovské právo jeden zo silných mužov mestečka, vtrhol druhý silný muž, v sprievode dvoch goríl. Provokoval. Zaútočil.
„Železo“ však pri ňom nenašli. Gorily sa rozutekali, teda nevedno, či mali pištole. Niektorí svedkovia v niektorých výpovediach (smola je, že takmer ani jedna výpoveď sa nezhoduje s predchádzajúcou) tvrdili, že dvaja páni mali vyduté bundy, akoby pod nimi mali zbrane. Iní to popierali.
Jozef sa predtým priateľovi Petrovi sťažoval, že je v ohrození. Vlasto vraj ide po ňom. Skúsme si predstaviť, čo urobí muž (ktorý sa v meste cíti byť silným mužom), ktorého vo „vlastnej“ krčme bijú. Predtým ho varovali, že sa asi niečo chystá a má strach. Ako bude takýto muž reagovať? Nešlo v jeho prípade o nutnú obranu? Veď si v ohrození chránil zdravie a vlastne aj život!
Žiadna o gombičky
Jozef pred súdom tvrdil, že Vlastove gorily mali rozšírené zreničky a mútny pohľad. Vyzerali vraj ako pod vplyvom drogy. Človek nikdy nevie, čo môže vystáť od zdrogovaných ľudí. Gorilám sa vydúvali bundy. Určite mali zbrane. Strieľal preto, lebo sa bál o svoj život. Konal teda v nutnej obrane! Nech ho teda súd oslobodí!
Háčik je v tom, že náš zákon síce pripúšťa nutnú obranu, no nutná obrana nesmie byť zjavne neprimeraná.
Tento výrok znie šalamúnsky, no možno z neho vykľučkovať. V žiadnom prípade „zjavne neprimeraná“ neznamená to, že keď niekto na vás útočí povedzme sekerou, vy sa smiete brániť tak isto len sekerou. Pokiaľ je jasné, že je ohrozený ľudský život, môžete na jeho záchranu použiť prostriedky, aké máte naporúdzi. Ak vidíte, že niekto ide rozčesnúť sekerou hlavu bezbrannému človeku, pred súdom by ste mali v pohode obstáť, aj keby ste vytiahli pištoľ a vystrelili. Aj vtedy, keby ste, dajme tomu v rozrušení, nezasiahli nohu alebo ruku, ale hlavu...
Lenže, tu išlo o niečo iné. Predseda senátu to v rozsudku zdôvodnil odborne, právnickou rečou, no v súkromí, po pojednávaní, prehlásil: „Ľudia dobrí, strieľať z pištole je iné, ako hra o gombičky. Ak by sme mali tasiť pištoľ pri každej bitke, asi by sme sa tu na Slovensku všetci vystrieľali! Bola to jasná vražda!
Jozefovi, vzhľadom na okolnosti, vymerali trest na samej dolnej hranici trestnej sadzby. Dostal desať rokov. S rozsudkom súhlasil aj Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 302
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 634
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 019
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 733
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 685
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 585
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 541
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 864

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 3. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 4. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 5. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 6. Jozef Stasík: EU v mobile
 7. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 8. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 26 388
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 826
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 991
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 933
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 633
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 099
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 831
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 3. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 4. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 5. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 6. Jozef Stasík: EU v mobile
 7. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 8. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 26 388
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 826
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 991
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 4 933
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 633
 6. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 099
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 831
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu