Na krátku správu z minulého čísla nášho týždenníka reagovala čitateľka, ktorá nás požiadala, aby sme nezverejňovali jej meno.
Čitateľka píše: „Nedá mi nezareagovať na článok „Žltačka už aj v Bystrici“, najmä na jeho záver: „Očkovanie kontaktov a ostatné epidemiologické opatrenia zdravotníci zabezpečili.“ Som totiž triednou učiteľkou rómskeho žiaka, ktorý ochorel. Do našej školy chodí aj jeho mladší brat. Chcem uviesť, aké opatrenia boli vykonané. Pani lekárka z regionálneho úradu verejného zdravotníctva prišla vo štvrtok do školy oznámiť podozrenie na hepatitídu typu A, ktoré sa popoludní potvrdilo. Chcela mená pediatrov, ku ktorým chodia žiaci z mojej triedy, a povedala, že budú očkovaní. Keď som sa pýtala na opatrenia, resp. očkovanie nás dospelých, ktorí sme boli v priamom kontakte s chorým ešte v utorok, povedala, že sa to nás netýka.
Riaditeľstvo školy hneď zabezpečilo dezinfekciu a hygienické opatrenia, ktoré sa snažíme čo najstriktnejšie aj dodržiavať. Spolužiaci z triedy boli zaočkovaní až v pondelok, 10. marca, a 11. marca už prišiel do školy brat chorého. Iste si viete predstaviť, aká bola naša reakcia. Myslím, že je pochopiteľné, že každý človek by mal obavy - všetci máme rodinu, deti, atď...
Ak toto majú byť tie „ostatné epidemiologické opatrenia“, tak sa pýtam - v akej dobe to žijeme?! Učiteľ, resp. zamestnanec školy je povinný riskovať a len dúfať - snáď neochoriem?!
Preto sa na vašu redakciu obraciam s prosbou, aby ste nám pomohli zistiť, či boli takéto opatrenia dostatočné, a ako sa má postupovať pri takýchto situáciách. Privítali by sme aj reakciu zainteresovaných z oblasti legislatívy a v prvom rade zo zdravotníctva, z hygieny.
Odpoveď kompetentnej
Na list čitateľky odpovedá MUDr. Viera Morihladková, vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica: „Žltačka, resp. vírusová hepatitída typu A (VHA), je alimentárne ochorenie, ktoré sa prenáša fekálno-orálnou cestou, čiže vírus, ktorý ochorenie spôsobuje, sa vylučuje stolicou a do organizmu vstupuje ústami prostredníctvom kontaminovanej potravy, vody či kontaminovanými rukami. Preto sa jej právom hovorí choroba špinavých rúk. Známe sú prípady prenosu ochorení na VHA aj slinami, pri úzkom styku v rodinách a detských kolektívoch sa ochorenie môže preniesť aj predmetmi - oblizovanie hračiek atď. Ochorenie sa šíri v komunitách a prostredí, kde nie sú vypestované základné hygienické návyky (umývanie rúk pred prípravou jedla, pred konzumáciou jedla, po použití WC...)
V zmysle zásad na vykonávanie protiepidemických opatrení v ohniskách výskytu vírusových hepatitíd uvedených vo vestníku Ministerstva zdravotníctva SR, čiastka 55-60 zo dňa 28. decembra 2004, sa osobám, ktoré boli v kontakte s chorým – podozrivým z nákazy, nariaďuje lekársky dohľad. Lekársky dohľad vykonáva lekár prvého kontaktu (všeobecný lekár) pre dospelých alebo deti a dorast, s ktorým má podozrivý z nákazy zmluvu. Lekársky dohľad zahŕňa anamnestické a klinické vyšetrenie osôb podozrivých z nákazy v 7-10 dňových intervaloch a v prípade zistenia akýchkoľvek príznakov z ochorenia sa vykoná odber krvi na biochemické a sérologické vyšetrenie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykoná epidemiologické vyšetrenie v ohnisku nákazy, určí osoby podozrivé z nákazy, pričom sa opiera o údaje poskytnuté chorým alebo jeho zákonným zástupcom. Týmto osobám rozhodnutím nariadi lekársky dohľad a očkovanie (aktívnu aj pasívnu imunizáciu), určí spôsob a rozsah ohniskovej dezinfekcie a poučí osoby o spôsobe prenosu ochorenia a vykonávaní účinnej dezinfekcie.
V prípade výskytu ochorenia na VHA v inkriminovanej špeciálnej základnej škole postupovali pracovníci odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica v zmysle citovaných zásad. Pri epidemiologickom vyšetrovaní a zabezpečovaní opatrení v škole bolo zistené, že WC pre deti a personál je oddelené, pedagogickí pracovníci sa v triedach nestriedajú (pani učiteľka v konkrétnej triede vyučuje všetky predmety) a vyučovací proces prebieha v tých istých priestoroch. Chorý žiak na stravovanie v školskom zariadení nechodil.
Predpokladáme, že výchovný a pedagogický personál má dostatočne vypestované hygienické návyky. Pani riaditeľka i triedna učiteľka, kde sa ochorenie vyskytlo, boli poučené o spôsobe prenosu ochorenia a spôsobe vykonávania dezinfekcie. Navyše triedna učiteľka v anamnéze uviedla údaj o prekonaní ochorenia VHA v minulosti. Na záver uvádzam, že v roku 2007 bolo v okrese Brezno zaznamenaných 62 prípadov ochorení na VHA, z toho 27 v kolektívnych zariadeniach, vrátane špeciálnych základných škôl, ani v jednom prípade nebol pedagogický personál profylakticky proti VHA očkovaný, a ani v jednom prípade sa ochorenie u personálu nevyskytlo.“
Toľko z odpovede doktorky Viery Morihladkovej.