Húf mládencov sa zastavil v parku pri Pamätníku SNP. "Tu si môžeme vyskúšať konga" - ozval sa jeden z nich. Kým by niekto stihol napočítať do troch, mládenec skokom preletel ponad betónovú skulptúru.
To bola ukážka jedného zo skokov parkouru, ktorú predviedli parkouristi na banskobystrickom stretnutí. Ale čo je to parkour?
"Tento šport" - vysvetľoval vysokoškolák Jakub Forgács - "vznikol pred asi dvadsiatimi rokmi vo Francúzsku. No už dávno predtým ho využívali vojaci. "
Samotný názov pochádza z francúzskeho slova "le parkour", čo voľne preložené znamená umenie pohybu. Zvyknú ho tiež nazývať l'art de Displacement, umenie presunu. Využíva maximálne efektívny a čo najpriamejší pohyb cez prekážky. Zjednodušene možno povedať, že parkourista sa snaží dostať z bodu A do bodu B čo najpriamejšou cestou, prekonávajúc všetko, čo má v ceste a čo sa dá prekonať. Ich heslom je: Kde iní vidia prekážku, my vidíme cestu!
Pred piatimi rokmi ich bolo na Slovensku len pár. Dnes stovky. Majú internetovú stránku a zakladajú občianske združenie. Najviac ich je v Bratislave, ale početne sú zastúpení aj v B. Bystrici. Vystačia si s minimom - športovou obuvou a oblečením.
„Parkúr nie je o tom, kto je lepší" - hovorí Michal Holéczy. "Nie je súťažným športom. Snažíme sa prekonať sami seba, svoju myseľ. Niekedy sa musíme aj dva - tri dni psychicky priravovať, kým spravíme skok, prekonáme prekážku."
V Banskej Bystrici sa vo štvrtok stretli približne tridsiati (najmladší mal deväť rokov), väčšinou Stredoslováci, ale mali aj hostí z Bratislavy. Išlo im o výmenu skúsenosti: "My, domáci, sme ich pozvali na ukážku miest, kde trénujeme. Zároveň sa chceme naučiť niečo od nich a oni od nás" - pokračoval Michal a dodal -"Najväčší problém parkouru je, že niektorí ľudia si myslia, že sme banda sprejerov, vagabundov, ktorí chcú zničiť okolie. Vyháňajú nás. Snažíme sa chodiť po nesúkromných pozemkoch, ale nie vždy je to možné."
Parkouristi využívajú aj gymnastické cviky, napríklad gymnastickú skrčku, ktorá má v ich terminológii názov King Kong, skrátene "kong". Ale stretávajú sa aj s klasickým parašutistickým kotúľom (pod názvom "PK roll") a ďalšími skokmi.
Tvrdia, že to nie je extrémny šport, aj keď sa občas nejakým odreninám nevyhnú. No je to šport, ktorý možno robiť skutočne masovo, s minimálnymi nákladmi. A to vlastne ide...