Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Aj bez opôr s Nitrou iba tesná prehra

Basketbalistky UMB podali v extraligovom zápase s Nitrou veľmi dobrý výkon.

Držali s ňou krok, a nebyť nepresnej streľby, mohli vyhrať! V družstve hrali hráčky s virózou a dve s menšími zraneniami. Stále pauzujú opory tímu Orav– cová, Uhrová i Lalovičová.
Slávia UMB Banská Bystrica - INPEK UKF Nitra 57:63 (9:12, 16:16, 13:21, 19:14)
Slávia: Babaríková 9, Makková 18, Aleksanyanová 7, Šimová 14, Tetemondová 0 – Matulová 5, Kovalíková 4, Magušková 0
Najviac bodov Inpek: Šujanová 16, Kubatová 15, Kalafutová 13
TH: 13/10 - 9/8, fauly: 17 - 16, trojky: 3 - 3, rozhodovali: T. Lukáč a Hrabuvčin, 250 divákov

Slávia nastúpila v oklieštenej zostave, ale začala pomerne dobre. Z 0:3 otočili domáce basketbalistky na 7:3, a viedli aj 9:5. Potom sa šnúrou siedmich bodov dostala Nitra do vedenia 9:12 a tréner Žbirka siahol po oddychovom čase. Ten pomohol. Slávia do konca prvej štvrtiny neinkasovala, no nedokázala streliť kôš! Začal sa doslova festival nepremenených šancí a ten pokračoval aj v úvode druhej štvrtiny. Nakopili sa aj nepresné prihrávky, no napriek tomu Slávia vyrovnala stav na 16:16 a 18:18. Trojkou Kovalíkovej sme išli i do vedenia 21:18, neskôr 23:20. Záver polčasu však lepšie zvládli Nitranky a po zmene strán museli domáce hráčky doháňať trojbodové manko. Nedarilo sa to. Hosťujúce basketbalistky svoj náskok v tretej štvrtine zvyšovali, keď v jednej chvíli viedli už o jedenásť bodov 32:43! Do záverečnej desaťminútovky sa išlo za stavu 38:49. Banskobystričanky napriek oslabeniu bojovali. Zásluhou Makkovej, Babaríkovej a Šimovej sa podarilo skresať náskok súpera na rozdiel piatich bodov a v závere Nina Makková privodila svojimi úspešnými streleckými pokusmi dokonca aj drámu. Na ukazovateli svietil stav 53:54! Šujanová však dala trojku. Napriek tomu sa Slávistky nevzdávali. Šimová ešte znížila na rozdiel dvoch bodov (55:57), no na zvrat to nestačilo. Skúsenejšie hostky si napokon víťazstvo ustrážili.
Rozdiel v pohľade
Tréner Nitry Ľubomír Martinka mohol osláviť pod Urpínom iba tesné víťazstvo nad oslabenou Bystricou a dal to i patrične najavo: „V zápase bolo veľa nevynútených chýb. Prispeli k tomu aj rozhodcovia, hoci nepoškodili ani jednu stranu. Nebol to však pekný zápas. Skončil sa so šťastným koncom pre nás. Ťažko niekoho, či niečo vyzdvihnúť. Z mojich hráčok žiadna nepodala štandardný výkon. Rozhodlo to, že my sme spravili možno o jednu či dve chyby menej. Zápas bol síce vyrovnaný až do konca, ale rozhodlo šťastie a bol to bohužiaľ antibasketbal.“ Kormidelníkovi Nitry kontroval tréner UMB, Boris Žbirka: „Keby sme viac premieňali svoje príležitosti, tak neviem, čo by hovoril. Ja som pripravený na tvrdú hru. Kto vie rozdávať, musí vedieť aj prijímať. Ak to dievčatá z Nitry nevedia, je to ich problém. Statočne Nitranky rozdávajú a na to som moje dievčatá pripravoval. Mali sa sústrediť na hru, kombinácie a taktické veci. To bolo hlavné v tomto zápase. O víťazstvo sme sa pripravili vlastnými chybami. Keby sme iba z protiútokov v prvom polčase dali koše, tak sme mohli o dvadsať bodov viesť. Nuž ale mladosť – pochabosť. Nie vždy si trúfali moje zverenkyne na prienikovú hru a jedna na jednu. Hľadali ešte prihrávku, a zbytočne. Zdravá drzosť im ešte chýba, ale musím dodať, že pochvalu si zaslúžia za obranu. Bola celkom slušná. Vyskytli sa niektoré chybičky, ale tie už patria k basketbalu. Útočne potrebujeme byť drzejší a potom aj to premieňanie šancí priamo spod koša, či z krátkych vzdialeností bude úspešné. Veľa dievčat je po zranení, a preto musím tým, čo hrali, poďakovať. Za bojovnosť si zaslúžia pochvalu! Mrzí ma prehra o šesť bodov, lebo to mohlo dopadnúť aj opačne. Verím, že keď sa zranené a choré hráčky uzdravia, máme na to, aby sme aj Nitru porážali.“
Najlepšou strelkyňou zápasu bola Nina Makková. Strelecky sa jej darí, i keď ani ona sa nevyhla nepremeneným šanciam. „Zo začiatku sa mi nedarilo strelecky. Neskôr však prišli úspešné pokusy a začala som si viac veriť. V obrane je to z našej strany lepšie, sme tam dobre zohraté, ide nám to stopercentne. V útoku to hapruje, ale je to vecou chcenia, musíme to ešte natrénovať. Treba zlepšiť hru jedna na jedna, netreba sa báť a musíme ísť do toho kontaktu. Viac sa vidieť a dôležitý je aj spätný doskok, ak nedáme kôš.“

1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
  3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
  4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
  5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
  3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
  4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
  5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
  8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
  9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
  10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 660

Z Fiľakova hlásia 16 pozitívnych, v žiarskej osade je záujem o testovanie (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.