Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Aj bez opôr s Nitrou iba tesná prehra

Basketbalistky UMB podali v extraligovom zápase s Nitrou veľmi dobrý výkon.

Držali s ňou krok, a nebyť nepresnej streľby, mohli vyhrať! V družstve hrali hráčky s virózou a dve s menšími zraneniami. Stále pauzujú opory tímu Orav– cová, Uhrová i Lalovičová.
Slávia UMB Banská Bystrica - INPEK UKF Nitra 57:63 (9:12, 16:16, 13:21, 19:14)
Slávia: Babaríková 9, Makková 18, Aleksanyanová 7, Šimová 14, Tetemondová 0 – Matulová 5, Kovalíková 4, Magušková 0
Najviac bodov Inpek: Šujanová 16, Kubatová 15, Kalafutová 13
TH: 13/10 - 9/8, fauly: 17 - 16, trojky: 3 - 3, rozhodovali: T. Lukáč a Hrabuvčin, 250 divákov

Slávia nastúpila v oklieštenej zostave, ale začala pomerne dobre. Z 0:3 otočili domáce basketbalistky na 7:3, a viedli aj 9:5. Potom sa šnúrou siedmich bodov dostala Nitra do vedenia 9:12 a tréner Žbirka siahol po oddychovom čase. Ten pomohol. Slávia do konca prvej štvrtiny neinkasovala, no nedokázala streliť kôš! Začal sa doslova festival nepremenených šancí a ten pokračoval aj v úvode druhej štvrtiny. Nakopili sa aj nepresné prihrávky, no napriek tomu Slávia vyrovnala stav na 16:16 a 18:18. Trojkou Kovalíkovej sme išli i do vedenia 21:18, neskôr 23:20. Záver polčasu však lepšie zvládli Nitranky a po zmene strán museli domáce hráčky doháňať trojbodové manko. Nedarilo sa to. Hosťujúce basketbalistky svoj náskok v tretej štvrtine zvyšovali, keď v jednej chvíli viedli už o jedenásť bodov 32:43! Do záverečnej desaťminútovky sa išlo za stavu 38:49. Banskobystričanky napriek oslabeniu bojovali. Zásluhou Makkovej, Babaríkovej a Šimovej sa podarilo skresať náskok súpera na rozdiel piatich bodov a v závere Nina Makková privodila svojimi úspešnými streleckými pokusmi dokonca aj drámu. Na ukazovateli svietil stav 53:54! Šujanová však dala trojku. Napriek tomu sa Slávistky nevzdávali. Šimová ešte znížila na rozdiel dvoch bodov (55:57), no na zvrat to nestačilo. Skúsenejšie hostky si napokon víťazstvo ustrážili.
Rozdiel v pohľade
Tréner Nitry Ľubomír Martinka mohol osláviť pod Urpínom iba tesné víťazstvo nad oslabenou Bystricou a dal to i patrične najavo: „V zápase bolo veľa nevynútených chýb. Prispeli k tomu aj rozhodcovia, hoci nepoškodili ani jednu stranu. Nebol to však pekný zápas. Skončil sa so šťastným koncom pre nás. Ťažko niekoho, či niečo vyzdvihnúť. Z mojich hráčok žiadna nepodala štandardný výkon. Rozhodlo to, že my sme spravili možno o jednu či dve chyby menej. Zápas bol síce vyrovnaný až do konca, ale rozhodlo šťastie a bol to bohužiaľ antibasketbal.“ Kormidelníkovi Nitry kontroval tréner UMB, Boris Žbirka: „Keby sme viac premieňali svoje príležitosti, tak neviem, čo by hovoril. Ja som pripravený na tvrdú hru. Kto vie rozdávať, musí vedieť aj prijímať. Ak to dievčatá z Nitry nevedia, je to ich problém. Statočne Nitranky rozdávajú a na to som moje dievčatá pripravoval. Mali sa sústrediť na hru, kombinácie a taktické veci. To bolo hlavné v tomto zápase. O víťazstvo sme sa pripravili vlastnými chybami. Keby sme iba z protiútokov v prvom polčase dali koše, tak sme mohli o dvadsať bodov viesť. Nuž ale mladosť – pochabosť. Nie vždy si trúfali moje zverenkyne na prienikovú hru a jedna na jednu. Hľadali ešte prihrávku, a zbytočne. Zdravá drzosť im ešte chýba, ale musím dodať, že pochvalu si zaslúžia za obranu. Bola celkom slušná. Vyskytli sa niektoré chybičky, ale tie už patria k basketbalu. Útočne potrebujeme byť drzejší a potom aj to premieňanie šancí priamo spod koša, či z krátkych vzdialeností bude úspešné. Veľa dievčat je po zranení, a preto musím tým, čo hrali, poďakovať. Za bojovnosť si zaslúžia pochvalu! Mrzí ma prehra o šesť bodov, lebo to mohlo dopadnúť aj opačne. Verím, že keď sa zranené a choré hráčky uzdravia, máme na to, aby sme aj Nitru porážali.“
Najlepšou strelkyňou zápasu bola Nina Makková. Strelecky sa jej darí, i keď ani ona sa nevyhla nepremeneným šanciam. „Zo začiatku sa mi nedarilo strelecky. Neskôr však prišli úspešné pokusy a začala som si viac veriť. V obrane je to z našej strany lepšie, sme tam dobre zohraté, ide nám to stopercentne. V útoku to hapruje, ale je to vecou chcenia, musíme to ešte natrénovať. Treba zlepšiť hru jedna na jedna, netreba sa báť a musíme ísť do toho kontaktu. Viac sa vidieť a dôležitý je aj spätný doskok, ak nedáme kôš.“