Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Navždy zbohom, krstný otec...

MLADÝ MUŽ z nasledujúceho prípadu zo súdneho archívu by už mal byť dávno na slobode. Po celý život ho však bude sprevádzať biľag vraha.

Zabil si svojho príbuzného. Starého muža. Kvôli pár korunám, ktoré chcel na ďalší alkohol.
Starec a mládenec
“Krstný otec, daj mi nejaké peniaze...“ Nebola to prosba. Krstňa to vyšteklo takmer ako rozkaz. Starý pán si vzdychol. Aký to niekedy býval dobrý chlapec. Pekné príjemné chlapča s čiernymi očami, kučeravými vláskami a sladkým nevinným úsmevom. Náš zlatý Peťko! Kedysi ho hojdával na kolenách. Raz mu kúpil krásneho vymaľovaného dreveného hojdacieho kohúta. A čo z Petra vyrástlo? Vagabund! Obyčajný vagabund! Pije, akoby predal horu. Starý pán si uvedomil, že aj teraz z Petra razí pijatika ako zo zle vymytého suda s kvasom do pálenice.
„Tak čo, krstný otec, bude to? Aspoň nejaké drobné chechtáčiky... Vyrazili ma z roboty, mama ani otec mi už nechcú dať ani korunu a ja mám takú veľkú chuť na pivo... Tak navaľ konečne prachy a nevyvaľuj na mňa oči ako teľa na nový válov! Zachrápal si, alebo čo?!“
Mládenec posledné slová už nehovoril, ale vyštekal nedočkavosťou.
Starý pán si ešte raz vzdychol a zalovil v zadnom vrecku mnohoročným nosením predretých zelenkavých tesilových nohavíc. Tešil sa na večerné stretnutie s kamarátmi, ktorých v ostatných rokoch bolo čoraz menej a menej, že si dajú spolu litrík - dva dobrého vínka. Vreckové z domova dôchodcov si starostlivo odkladal práve na takéto príležitosti - keď dostane cez víkend „opušťák“ a pôjde sa pozrieť do svojho, teraz väčšinou opusteného domu, stretne sa s kamarátmi. Snažil sa čím menej míňať. Jediný neduh, ktorý si doprial, bol tabačik. Ale fajčil len najlacnejšie cigarety a pokúšal sa šúľkať si cigaretky z tabaku, no akosi to nezvládal. Triasli sa mu ruky. A teraz príde za ním parobok, mocný ako dub, s ručiskami ako lopaty, ktorý by si mohol zarobiť, koľko by sa mu zachcelo, len jemu sa nechce ani len pohnúť prstom, a pýta od chudobného nevládneho starca peniaze.
„Mám ťa prosiť donekonečna, alebo čo? Budú konečne tie prachy?“ – prerušil úvahy krstný syn.
Starký dolovil medzi drobnými vo vrecku. Nahmatal päť a desaťkorunáčku a dve dvojkorunáčky. Peňaženku si preventívne skryl pod vankúš postele, na ktorej sedel. Ale ani v nej nemal žiadne zázraky. Horko-ťažko naskrblených stodvadsať korún. Práve na vínko s kamarátmi a na jedlo na celý víkend, kým bude mimo starobinca. Vytiahol všetky drobné: „Na, tu máš, Peter! Nech ti padne na úžitok, synak...“
Mládenec sa neveriacky zaškľabil na peniaze: „Veď to je sotva na jedno pivo! Krstný otec, ty si ale odporný škrob!“
Návrat z nákupu
„Preboha, dievča, ako to vyzeráš! Kde si sa váľalo! Veď si aj celé od krvi! Prestaň konečne plakať a povedz, čo sa stalo!“
„Mami! Mamička! To Peter, ten veľký chlapec od susedov! Kúpila som v obchode všetko, čo si mi nakázala a už som odchádzala domov, keď oproti mne išiel Peter. Tak čudne sa na mňa pozrel a začal na mňa kričať. Kričal, aby som mu dala peniaze a veľmi nadával. Hovoril také hnusné slová. Povedala som mu, že žiadne peniaze nemám, lebo si mi dala presne na nákup. Ale on stále len pýtal peniaze. Chytil ma za hrdlo, stisol mi ho a kričal, že ak mu nedám všetky peniaze, tak ma zabije! Zaškrtí ma! Uhryzla som ho do ruky a on ma veľmi silno udrel do tváre. Začala mi tiecť krv. Veľmi to bolelo! Ale podarilo sa mi vytrhnúť sa. Skryla som sa v priekope pri ceste. Ležala som v nej, kým neodišiel! Mami, prečo mi to urobil?“
Matka neveriacky krútila hlavou. Petra poznala. Počula už o ňom kadečo. Vedela aj to, že už bol za mrežami. Prepadol, zbil a olúpil starého ujka z vedľajšej dediny. Ale že by napadol aj desaťročné dievča? To jej nešlo do hlavy. Ale dcéra mala rozbité ústa, poškriabanú tvár a na hrdle otlačky po prstoch. Prečo by si vymýšľala?
„Neboj sa, Anička“ - pohladkala dcéru po vlasoch. „Toto mu neprejde! Dáme to policajtom!“
Brat kontra brat
„Bráško, bráško! Ty si sa ale zase doriadil! Preboha, si opitý ako delo! Hádam sa nechceš vyvaliť do postele v topánkach a šatách, takýto zablatený! Veď matke všetko zašpiníš! Aspoň sa povyzliekaj! Kde si sa takto schľastal? Si skutočne horší, ako prasa!“
Jeho mladší brat Peter v poslednom čase skutočne pil akosi priveľa. Však s ním spával v jednej izbe. Už mu to ako staršiemu bratovi liezlo na nervy. Pokúšal sa mu dohovoriť, ale nemalo to žiadny účinok. Peter, mladší brat, si proti nemu nič nedovolil. Vedel, že by to pre neho dopadlo zle. Že by dostal riadne výučné. Ale dobre mierené bratské rady si jednoducho nevšímal. Tváril sa, akoby nič nepočul.
„Peťo, odkiaľ si zobral peniaze na pijatiku? Veď nikde nerobíš! Zase si si požičal? Alebo si ich nebodaj niekomu ukradol? Peter, ak budeš takto pokračovať, skutočne zle skončíš. Už si bol aj v base! Chceš sa tam vrátiť?“
Peter neodpovedal. Ale aspoň sa začal vyzliekať. Nemotorne, horko-ťažko si stiahol džínsy a pokúšal sa zvliecť si cez hlavu pozapínanú košeľu. Len tak, v slipoch, si ľahol na perinu. Nezakrýval sa. Niečo si šomral popod nos. Čosi ako: „Tak navždy zbohom, krstný otec...“
„Čo hovoríš, Peťo?“
„Ale nič... Len to, že som sa pobil...“ – zabrblal takmer nezrozumiteľne.
„Čo si sa?!
„Pobil som sa! Veľmi som sa pobil. Asi som aj zabil!“
„Čo to trepeš?“
„Ale nič! Len to, že som si pýtal peniaze od tej sopliačky odvedľa, od malej Anči. Ale nechcela mi dať ani korunu. Teľa sprosté! Len vrieskalo a vrieskalo, akoby ju niekto na nože bral... A bol som aj u krstného otca... Človeče, ja som ti ho asi zabil!“
„Prosím ťa, Peter, nevymýšľaj si!“
„Nie. fakt! Ja som ho zabil... Zbohom, krstný otec!“
Peter, pokiaľ bol opitý, si často vymýšľal kadejaké somariny. Mladšiemu bratovi, zvlášť teraz, keď bol v takom stave, neveril ani pol slova. Ďalej od neho radšej už nič nevyzvedal. Aj tak už zaspal a teraz nahlas chrápal. Prehodil si vankúš cez hlavu, aby k nemu až tak intenzívne nedoliehalo bratovo chrápanie, a pokúšal sa zaspať.
Ráno nepadlo o včerajšom dni a Petrovej opici ani slovo.
Poplach v domove
Starý pán sa mal z priepustky vrátiť do domova dôchodcov v nedeľu večer. Neprišiel. Nerobili paniku. Občas sa mu stávalo, že sa vrátil až v pondelok ráno. Lenže, neukázal sa ani v pondelok ráno. Ani na poludnie, ani večer. Ba ani v utorok. V domove sa strhol poplach. Čo ak sa mu nebodaj prihodilo niečo zlé? Popoludní sa rozhodli zájsť za ním, do susednej dediny. Starý pán, hoci pôsobí ešte celkom svižne, má už predsa len svoje roky. Čo ak niekde bezvládne leží a potrebuje pomoc?
Klepkali na dvere jeho domčeka, aj na okno, nič. Skúsili dvere, boli zamknuté. Na cestičke pred domom si všimli povaľovať sa kľúč. Hodil sa presne do zámky. Odomkli a nazreli dnu. Starý pán ležal na dlážke. Jeho hlavu aj hruď pokrývala zaschnutá krv. Bol už dávno mŕtvy. Vedľa neho sa povaľovala otvorená červená peňaženka. Na gauči ležala zakrvavená sekera.
Prišlo im zle. Ničoho sa nedotýkali. Vycúvali z miestnosti a utekali telefonovať.
Pátranie a priznanie sa
Lekár zistil, že starého pána niekto doslova rozsekal sekerou. Ostrím, ale i obuchom, zasiahol hlavu, plecia a hrudník. Vrah starkého zasiahol najmenej desaťkrát.
Kriminalisti zabezpečili stopy z miesta činu, fotodokumentáciu, začali s výsluchom svedkov. Zistili, že v čase, keď pravdepodobne došlo k činu, asi o ôsmej večer, videli utekať z domu mladého muža.
Svedok, ktorý to videl, sa domnieval, že by to mohol byť Peter. Mladý muž utekal od domu podozrivo rýchlo. Pod pazuchou čosi držal. Svedok na neho zakričal, nech stojí, ale mladý muž ešte pridal. Rozbehol sa ešte rýchlejšie. Ale to, čo mal pod pazuchou, zahodil do priekopy.
Išli sa k priekope pozrieť. Našli v nej tranzistorové rádio. Stopercentne patrilo starému pánovi. Mal ho veľmi rád a starostlivo si ho opatroval.
Zašli aj za Petrom. Už pri prvých otázkach sa rozplakal. Zrútil sa. Potom sa i priznal.
Drobné od krstného otca prepil okamžite. Ale mal ešte stále chuť na pijatiku. Nepochodil ani u susedovie dievčaťa, ktoré prepadol cestou a rozhodol sa z nej vytrieskať aspoň zopár korún. Preto ešte raz zašiel za krstným otcom. Pýtať ďalšie peniaze.
Vedel, že starý pán vždy, keď príde začiatkom víkendu, peniaze má. Krstný otec mu ďalšie peniaze odmietol dať. Najprv ho udrel len rukou. Ale krstný sa priečil. Tak sa rozhodol, že ho bude presviedčať dôraznejšie, sekerou...
Keď sa krstný otec prestal hýbať, poobzeral sa po miestnosti. Pod vankúšom našiel peňaženku a v nej stotridsať korún. Vzal si aj tranzistorové rádio, no to zahodil, keď na neho zakričal sused. Teraz to veľmi ľutuje...
Mladistvý vrah
Petra obžalovali z lúpežnej vraždy a lúpeže. V tom čase, podľa vtedy platných zákonov, dospelému páchateľovi hrozil za takéto trestné činy trest straty slobody na trinásť až pätnásť rokov, prípadne výnimočný trest.
Lenže, keď Peter zavraždil krstného otca a pokúšal sa olúpiť dievčatko od susedov, chýbalo mu do osemnástich rokov asi tri týždne. Bol teda ešte mladistvý. A mladistvému možno uložiť najvyšší trest päť rokov. Mal svojím spôsobom šťastie. Ako mladistvému mu uložili výnimočný trest - na šesť aj pol roka straty slobody.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 134
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 16 957
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 974
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 624
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 408
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 8 127
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 7 059
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 875
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 768
 10. Na Slovensko prišlo výnimočné dielo s posolstvom ľudskosti 4 460
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Pre veľký záujem o komunitné testovanie mesto navýšilo počet odberných tímov

Banskobystrická samospráva otvorí počas nadchádzajúceho víkendu 12 odberných miest.

Zdravotníčka testuje odobratú vzorku.

Náročná nočná akcia horských záchranárov: Pátrali po skialpinistoch

V hlbokom snehu jeden z nich stratil lyže, čo im komplikovalo zostup.

Podmienky pre bežkárov sa výrazne zlepšili, väčšina trás je upravených

Za posledné dni napadlo na horách 20 - 30 centimetrov prašanu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kotleba v Trenčíne: Prvý incident Lučanského nebol pokusom o samovraždu (+FOTO)

Previerka v trenčianskej väzenskej nemocnici trvala viac ako päť hodín.

Svrčinovec ráno opäť upchali kamióny

Po spustení diaľničného úseku D3 Čadca,Bukov – Svrčinovec sa ľudia tešili, že kolónam odzvonilo. Dnešné ráno ich presvedčilo o opaku.

FOTO: Kysuce pod bielou pokrývkou

Zo snehu sa tešia najmä deti.

Majiteľ Detvy o prestupe Gašpara, derby so Zvolenom, ambíciách, či zlej finančnej situácii

Majiteľ Tipos extraligovej Detvy Róbert Ľupták v exkluzívnom rozhovore pre týždenník MY hovorí o radostiach, ale aj starostiach v aktuálnej sezóne.

Už ste čítali?