Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Navždy zbohom, krstný otec...

MLADÝ MUŽ z nasledujúceho prípadu zo súdneho archívu by už mal byť dávno na slobode. Po celý život ho však bude sprevádzať biľag vraha.

Zabil si svojho príbuzného. Starého muža. Kvôli pár korunám, ktoré chcel na ďalší alkohol.
Starec a mládenec
“Krstný otec, daj mi nejaké peniaze...“ Nebola to prosba. Krstňa to vyšteklo takmer ako rozkaz. Starý pán si vzdychol. Aký to niekedy býval dobrý chlapec. Pekné príjemné chlapča s čiernymi očami, kučeravými vláskami a sladkým nevinným úsmevom. Náš zlatý Peťko! Kedysi ho hojdával na kolenách. Raz mu kúpil krásneho vymaľovaného dreveného hojdacieho kohúta. A čo z Petra vyrástlo? Vagabund! Obyčajný vagabund! Pije, akoby predal horu. Starý pán si uvedomil, že aj teraz z Petra razí pijatika ako zo zle vymytého suda s kvasom do pálenice.
„Tak čo, krstný otec, bude to? Aspoň nejaké drobné chechtáčiky... Vyrazili ma z roboty, mama ani otec mi už nechcú dať ani korunu a ja mám takú veľkú chuť na pivo... Tak navaľ konečne prachy a nevyvaľuj na mňa oči ako teľa na nový válov! Zachrápal si, alebo čo?!“
Mládenec posledné slová už nehovoril, ale vyštekal nedočkavosťou.
Starý pán si ešte raz vzdychol a zalovil v zadnom vrecku mnohoročným nosením predretých zelenkavých tesilových nohavíc. Tešil sa na večerné stretnutie s kamarátmi, ktorých v ostatných rokoch bolo čoraz menej a menej, že si dajú spolu litrík - dva dobrého vínka. Vreckové z domova dôchodcov si starostlivo odkladal práve na takéto príležitosti - keď dostane cez víkend „opušťák“ a pôjde sa pozrieť do svojho, teraz väčšinou opusteného domu, stretne sa s kamarátmi. Snažil sa čím menej míňať. Jediný neduh, ktorý si doprial, bol tabačik. Ale fajčil len najlacnejšie cigarety a pokúšal sa šúľkať si cigaretky z tabaku, no akosi to nezvládal. Triasli sa mu ruky. A teraz príde za ním parobok, mocný ako dub, s ručiskami ako lopaty, ktorý by si mohol zarobiť, koľko by sa mu zachcelo, len jemu sa nechce ani len pohnúť prstom, a pýta od chudobného nevládneho starca peniaze.
„Mám ťa prosiť donekonečna, alebo čo? Budú konečne tie prachy?“ – prerušil úvahy krstný syn.
Starký dolovil medzi drobnými vo vrecku. Nahmatal päť a desaťkorunáčku a dve dvojkorunáčky. Peňaženku si preventívne skryl pod vankúš postele, na ktorej sedel. Ale ani v nej nemal žiadne zázraky. Horko-ťažko naskrblených stodvadsať korún. Práve na vínko s kamarátmi a na jedlo na celý víkend, kým bude mimo starobinca. Vytiahol všetky drobné: „Na, tu máš, Peter! Nech ti padne na úžitok, synak...“
Mládenec sa neveriacky zaškľabil na peniaze: „Veď to je sotva na jedno pivo! Krstný otec, ty si ale odporný škrob!“
Návrat z nákupu
„Preboha, dievča, ako to vyzeráš! Kde si sa váľalo! Veď si aj celé od krvi! Prestaň konečne plakať a povedz, čo sa stalo!“
„Mami! Mamička! To Peter, ten veľký chlapec od susedov! Kúpila som v obchode všetko, čo si mi nakázala a už som odchádzala domov, keď oproti mne išiel Peter. Tak čudne sa na mňa pozrel a začal na mňa kričať. Kričal, aby som mu dala peniaze a veľmi nadával. Hovoril také hnusné slová. Povedala som mu, že žiadne peniaze nemám, lebo si mi dala presne na nákup. Ale on stále len pýtal peniaze. Chytil ma za hrdlo, stisol mi ho a kričal, že ak mu nedám všetky peniaze, tak ma zabije! Zaškrtí ma! Uhryzla som ho do ruky a on ma veľmi silno udrel do tváre. Začala mi tiecť krv. Veľmi to bolelo! Ale podarilo sa mi vytrhnúť sa. Skryla som sa v priekope pri ceste. Ležala som v nej, kým neodišiel! Mami, prečo mi to urobil?“
Matka neveriacky krútila hlavou. Petra poznala. Počula už o ňom kadečo. Vedela aj to, že už bol za mrežami. Prepadol, zbil a olúpil starého ujka z vedľajšej dediny. Ale že by napadol aj desaťročné dievča? To jej nešlo do hlavy. Ale dcéra mala rozbité ústa, poškriabanú tvár a na hrdle otlačky po prstoch. Prečo by si vymýšľala?
„Neboj sa, Anička“ - pohladkala dcéru po vlasoch. „Toto mu neprejde! Dáme to policajtom!“
Brat kontra brat
„Bráško, bráško! Ty si sa ale zase doriadil! Preboha, si opitý ako delo! Hádam sa nechceš vyvaliť do postele v topánkach a šatách, takýto zablatený! Veď matke všetko zašpiníš! Aspoň sa povyzliekaj! Kde si sa takto schľastal? Si skutočne horší, ako prasa!“
Jeho mladší brat Peter v poslednom čase skutočne pil akosi priveľa. Však s ním spával v jednej izbe. Už mu to ako staršiemu bratovi liezlo na nervy. Pokúšal sa mu dohovoriť, ale nemalo to žiadny účinok. Peter, mladší brat, si proti nemu nič nedovolil. Vedel, že by to pre neho dopadlo zle. Že by dostal riadne výučné. Ale dobre mierené bratské rady si jednoducho nevšímal. Tváril sa, akoby nič nepočul.
„Peťo, odkiaľ si zobral peniaze na pijatiku? Veď nikde nerobíš! Zase si si požičal? Alebo si ich nebodaj niekomu ukradol? Peter, ak budeš takto pokračovať, skutočne zle skončíš. Už si bol aj v base! Chceš sa tam vrátiť?“
Peter neodpovedal. Ale aspoň sa začal vyzliekať. Nemotorne, horko-ťažko si stiahol džínsy a pokúšal sa zvliecť si cez hlavu pozapínanú košeľu. Len tak, v slipoch, si ľahol na perinu. Nezakrýval sa. Niečo si šomral popod nos. Čosi ako: „Tak navždy zbohom, krstný otec...“
„Čo hovoríš, Peťo?“
„Ale nič... Len to, že som sa pobil...“ – zabrblal takmer nezrozumiteľne.
„Čo si sa?!
„Pobil som sa! Veľmi som sa pobil. Asi som aj zabil!“
„Čo to trepeš?“
„Ale nič! Len to, že som si pýtal peniaze od tej sopliačky odvedľa, od malej Anči. Ale nechcela mi dať ani korunu. Teľa sprosté! Len vrieskalo a vrieskalo, akoby ju niekto na nože bral... A bol som aj u krstného otca... Človeče, ja som ti ho asi zabil!“
„Prosím ťa, Peter, nevymýšľaj si!“
„Nie. fakt! Ja som ho zabil... Zbohom, krstný otec!“
Peter, pokiaľ bol opitý, si často vymýšľal kadejaké somariny. Mladšiemu bratovi, zvlášť teraz, keď bol v takom stave, neveril ani pol slova. Ďalej od neho radšej už nič nevyzvedal. Aj tak už zaspal a teraz nahlas chrápal. Prehodil si vankúš cez hlavu, aby k nemu až tak intenzívne nedoliehalo bratovo chrápanie, a pokúšal sa zaspať.
Ráno nepadlo o včerajšom dni a Petrovej opici ani slovo.
Poplach v domove
Starý pán sa mal z priepustky vrátiť do domova dôchodcov v nedeľu večer. Neprišiel. Nerobili paniku. Občas sa mu stávalo, že sa vrátil až v pondelok ráno. Lenže, neukázal sa ani v pondelok ráno. Ani na poludnie, ani večer. Ba ani v utorok. V domove sa strhol poplach. Čo ak sa mu nebodaj prihodilo niečo zlé? Popoludní sa rozhodli zájsť za ním, do susednej dediny. Starý pán, hoci pôsobí ešte celkom svižne, má už predsa len svoje roky. Čo ak niekde bezvládne leží a potrebuje pomoc?
Klepkali na dvere jeho domčeka, aj na okno, nič. Skúsili dvere, boli zamknuté. Na cestičke pred domom si všimli povaľovať sa kľúč. Hodil sa presne do zámky. Odomkli a nazreli dnu. Starý pán ležal na dlážke. Jeho hlavu aj hruď pokrývala zaschnutá krv. Bol už dávno mŕtvy. Vedľa neho sa povaľovala otvorená červená peňaženka. Na gauči ležala zakrvavená sekera.
Prišlo im zle. Ničoho sa nedotýkali. Vycúvali z miestnosti a utekali telefonovať.
Pátranie a priznanie sa
Lekár zistil, že starého pána niekto doslova rozsekal sekerou. Ostrím, ale i obuchom, zasiahol hlavu, plecia a hrudník. Vrah starkého zasiahol najmenej desaťkrát.
Kriminalisti zabezpečili stopy z miesta činu, fotodokumentáciu, začali s výsluchom svedkov. Zistili, že v čase, keď pravdepodobne došlo k činu, asi o ôsmej večer, videli utekať z domu mladého muža.
Svedok, ktorý to videl, sa domnieval, že by to mohol byť Peter. Mladý muž utekal od domu podozrivo rýchlo. Pod pazuchou čosi držal. Svedok na neho zakričal, nech stojí, ale mladý muž ešte pridal. Rozbehol sa ešte rýchlejšie. Ale to, čo mal pod pazuchou, zahodil do priekopy.
Išli sa k priekope pozrieť. Našli v nej tranzistorové rádio. Stopercentne patrilo starému pánovi. Mal ho veľmi rád a starostlivo si ho opatroval.
Zašli aj za Petrom. Už pri prvých otázkach sa rozplakal. Zrútil sa. Potom sa i priznal.
Drobné od krstného otca prepil okamžite. Ale mal ešte stále chuť na pijatiku. Nepochodil ani u susedovie dievčaťa, ktoré prepadol cestou a rozhodol sa z nej vytrieskať aspoň zopár korún. Preto ešte raz zašiel za krstným otcom. Pýtať ďalšie peniaze.
Vedel, že starý pán vždy, keď príde začiatkom víkendu, peniaze má. Krstný otec mu ďalšie peniaze odmietol dať. Najprv ho udrel len rukou. Ale krstný sa priečil. Tak sa rozhodol, že ho bude presviedčať dôraznejšie, sekerou...
Keď sa krstný otec prestal hýbať, poobzeral sa po miestnosti. Pod vankúšom našiel peňaženku a v nej stotridsať korún. Vzal si aj tranzistorové rádio, no to zahodil, keď na neho zakričal sused. Teraz to veľmi ľutuje...
Mladistvý vrah
Petra obžalovali z lúpežnej vraždy a lúpeže. V tom čase, podľa vtedy platných zákonov, dospelému páchateľovi hrozil za takéto trestné činy trest straty slobody na trinásť až pätnásť rokov, prípadne výnimočný trest.
Lenže, keď Peter zavraždil krstného otca a pokúšal sa olúpiť dievčatko od susedov, chýbalo mu do osemnástich rokov asi tri týždne. Bol teda ešte mladistvý. A mladistvému možno uložiť najvyšší trest päť rokov. Mal svojím spôsobom šťastie. Ako mladistvému mu uložili výnimočný trest - na šesť aj pol roka straty slobody.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 059
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 474
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 596
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 367
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 336
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 068
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 995
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 557
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 511
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 942

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Marian Baran: Bol som na hubách
 4. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 8. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 17 283
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 173
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 811
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 208
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 556
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 985
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 871
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Stanislav Mičev

Mičev bol proti rozdeleniu múzea na tri časti.


20. sep

Auto skončilo na streche.


(mb) 1 h
Ilustračné foto.

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


7 h

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ súkromného dopravcu sa odmietol vyjadriť.


Lenka Drahňáková 9 h

O nájomné bývanie je v dedine veľký záujem.


13 h

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


7 h

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Marian Baran: Bol som na hubách
 4. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 7. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 8. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 17 283
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 173
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 811
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 208
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 556
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 985
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 871
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 870

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu