Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Po vražde prišla na rad samovražda

STALO SA to pred desiatimi rokmi. Hoci išlo o vraždu, rozsudok nestihol nadobudnúť právoplatnosť. Obžalovaný totiž pred pojednávaním odvolacieho súdu spáchal samovraždu.


Mužovi, ktorý nastúpil do autobusu na zastávke pred vchodom do fabriky za mestečkom, sa na tvári odrážalo vzrušenie: „Pán šofér, prosím, počkajte chvíľočku! Niekoho som videl ležať v lesíku pri zastávke. Možno mu prišlo zle a potrebuje pomoc. Bude to len chvíľočka...“
Šofér autobusu sa pozrel na hodinky a prikývol. Do odjazdu nejaký čas ešte zostával. A keby sa aj minútku zdržal, hádam to cestou dobehne.
Muž vybehol z autobusu, prebehol cestu a nazrel medzi stromy. Doluznačky tam ležala postava. Podišiel bližšie. Videl bundu, džínsy, topánky, chumáč vlasov. Neznámemu sa na chrbte rozpíjala veľká krvavá škvrna. Neznámy nedýchal. Bol mŕtvy. Linkový autobus mal vtedy meškanie...
Dobodaný mládenec
Na tele neznámeho mladého mŕtveho muža našli viacero ľahkých rezných rán. Na tvári, ústach, bedrách a stehne. Smrteľné bolo bodnutie do chrbta medzi deviatym a desiatym rebrom. Muselo to byť silné bodnutie. Neznámy páchateľ akoby bodol dvakrát. Bodol, smrtiaci nástroj v rane povytiahol a znovu vbodol. Príčinou smrti bolo vykrvácanie po poranení pľúc, osrdcovníkového vaku a predsiene srdca. Smrť nastala 17. októbra 1998, v skorých ranných hodinách. Telo našli v nedeľu na poludnie, 18. októbra.
Medzitým sa podarilo identifikovať mŕtveho. Bol ním Peter z okresného mesta vzdialeného asi tridsať kilometrov. Pred necelými dvoma mesiacmi oslávil dvadsiate narodeniny.
Peter sa s bratom Martinom a zopár kamarátmi z mesta vybrali do mestečka, na diskotéku do fabrického závodného klubu. Diskotéky tam boli známe dobrou náladou, ale aj svojou divosťou.
Ráno sa domov vrátil len Martin. Keď sa ho mama opytovala, kde nechal brata, len krčil ramenami. Domnieval sa, že Peter odišiel domov sám, ešte pred ním. Mame naznačil, že brat možno zostal s nejakými dievčatami.
V nedeľu večer zazvonili pri ich dverách policajti. Od nich sa matka dozvedela, že syna živého už nikdy neuvidí. Že ho zavraždili.
Zadržanie podozrivého
Polícii sa podarilo zistiť, že na diskotéke sa strhla bitka. Zamotal sa do nej aj nebohý Peter a dostal výprask, hoci asi sám nevedel prečo. Konflikt sa strhol kvôli plynovej pištoli. Na diskotéku ju doniesol istý Ján zo susedného mesta. Chcel ju predať. Ponúkol ju Vladimírovi. Ten ju nepredal, ale nechcel ju ani vrátiť. Ján sa obrátil s prosbou o pomoc na svojich kamarátov, aby Vladimíra trošku pritisli. Domnievali sa, že pištoľ má pri sebe Peter. Nemal. S veľkou pravdepodobnosťou o pištoli nemal ani potuchy a bitku schytal nevinne. Pred klubom ho bili, kým nespadol na zem. Potom mu povedali, aby odtiaľ zmizol. Nejako sa pozviechal a odchádzal od budovy. Od tej doby ho živého nevideli.
Polícia vypočula všetkých účastníkov diskotéky. Medzi nimi aj dvadsaťročného Mária zo susedného mesta.
Mário nemal najlepšiu povesť. Považovali ho za bitkára. Hovorievalo sa, že pri sebe zvykne vždy nosiť nôž. Že je do nožov pobláznený. Trikrát ho súdili za úmyselné násilné trestné činy. Posledne, mesiac pred tragickou diskotékou, dostal desať mesiacov nepodmienečne a mal nastúpiť do výkonu trestu.
Čiastočné priznanie
Mário pri prvom výsluchu pripustil, že na diskotéke bol. Tam sa dozvedel aj o konflikte medzi Jánom a Vladimírom kvôli plynovej pištoli. Ján dokonca prišiel za ním a požiadal ho, aby mu aj on pomohol vymôcť pištoľ od Vladimíra. Pomoc mu odmietol. Vraj preto, lebo Vladimíra poznal, vedel, že je to konfliktný typ a nechcel mať na diskotéke žiadne problémy.
Neskôr vyšiel aj s bratom pred klub a videl, ako tam Peter dostáva bitku. Nepoznal ho, no dozvedel sa, že to má byť práve ten mladík, ktorý má mať nezvestnú pištoľ.
Mladíka práve mlátil Ján, majiteľ plynovej pištole. Bil ho tak, až z mladíka tiekla krv. Sám sa ho zastal a Jánovi povedal, aby mládenca nechal. Mladík sa pozviechal a ťažkým krokom odchádzal od klubu. Chvíľu ho pozoroval, a potom sa za ním rozbehol druhou cestou.
Vraj za ním utekal preto, aby sa od neho dozvedel, kde sa pištoľ skutočne nachádza, kto ju má. Už cestou vytiahol z puzdra útočný nôž, ktorý si vzal na diskotéku. Mladíka dobehol v lesíku. Keď ho dostihol, mládenec sa potkol a spadol. On spadol tiež, vedľa neho. Mládenca chytil pod krk a nôž mu priložil na hrdlo. Spytoval sa ho, kde je pištoľ. Nožom ho chcel len postrašiť, aby konečne zo seba vyklopil, čo o pištoli vie. Ale mladík sa mu vyšmykol a utekal preč. Rozbehol sa za ním. Prenasledovaný sa znovu potkol a spadol. Aj on opäť spadol. Keď sa chcel postaviť, zistil - mladý muž má nôž zapichnutý v boku. Postavil sa a nôž z rany vytiahol. Mladý muž chrčal. Domnieval sa, že ak chrčí, nejako sa preberie a dostane sa na cestu aj sám. Vybehol z lesíka, nôž zastrčil do puzdra a vrátil sa na diskotéku. O konflikte nikomu nepovedal.
Takto vypovedal pred vyšetrovateľom, v prítomnosti obhajkyne. Keď sudca rozhodoval o väzbe, využil svoje právo a nevypovedal. Dodal ale, že mladého muža zabiť nechcel.
Dôkaz vďaka DNA
V Máriovej izbe našli útočný nôž s čepeľou dlhou 18,5 a širokou 3,8 centimetra. Nôž podrobili expertíze. Hoci ho majiteľ poumýval, našli na ňom stopy krvi. Krv podrobili analýze metódou rozboru DNA, teda genetického kódu. Analýza ukázala, že krv je na 99,97 percent zhodná s krvou zavraždeného Petra. Inými slovami - útočný nôž je totožný so zbraňou, ktorá Petra pripravila o život.
Podľa súdneho lekára bola intenzita útoku veľká. A čo bolo dôležité: vzhľadom na charakter poranenia v žiadnom prípade nemohlo ísť o náhodné nabodnutie sa. Útočník určite pôsobil zbraňou aktívne.
Mário popiera
Mário neskôr všetko poprel. Vraj je nevinný, nôž náhodou našiel v záchode. Mário si zvolil nového obhajcu a v jeho prítomnosti otvoril úplne novú verziu.
Pripustil, že vedel o konflikte kvôli plynovej pištoli. Pripustil aj to, že vyšiel pred klub, kde práve bili Petra. Hneď na to sa ale i s bratom vrátil na diskotéku. V žiadnom prípade nebežal do lesa a Petra teda nemohol, čo i len nechtiac, zabiť. Potom bol po celý čas na diskotéke. Z budovy nevyšiel ani na chvíľu. Nôž pri sebe nemal. Ale nadránom, pred koncom diskotéky, si odskočil do záchodu. Uvidel tam pohodený nôž v čiernom plastovom puzdre. Pretože je zberateľom nožov, obzrel si ho a strčil za pás. Potom išiel rovno domov. Na druhý deň ráno si nôž obzeral a všimol si na ňom krv. Preto ho poumýval a odložil.
Obžaloba a súd
Mária obžalovali zo spáchania trestného činu vraždy. Hrozil mu trest za mrežami od desať do pätnásť rokov.
Na súde vyhlásil, že s vraždou nemá nič spoločné. Petra nepoznal, nemal žiadny dôvod na to, aby ho zabil. Nôž našiel v záchode.
Prečo sa v prípravnom konaní priznal?
V nedeľu mu niekto telefonoval. Nejaký neznámy muž. Žiadal ho, aby všetko zobral na seba, že mu za službu dobre zaplatí. Preto sa priznal k niečomu, čo v skutočnosti neurobil. Ale v pondelok večer, ešte predtým, ako ho zadržali policajti, sa stretol s Jánom. A ten mu hovoril, že chce odísť zo Slovenska. Kvôli tomu, čo sa stalo na diskotéke v závodnom klube...
Vypovedajú svedkovia
V sobotu, 17. októbra, asi o druhej ráno, sedela na skládke dreva oproti vchodu do klubu Darina s priateľom. Všimla si, ako cez cestu prechádza ťažším krokom nejaký muž. Vošiel do lesíka. Vzápätí za ním prebehol cez cestu ďalší muž a tiež zmizol medzi stromami. Od lesíka potom začula tlmený výkrik. Myslela si, že ide o bežnú bitku, ktorá býva na tamojších diskotékach bežná, preto ju to nevyviedlo z miery. Po nejakom čase vyšiel z lesíka inou cestou muž. Podľa krokov spoznala, že nešlo o toho, ktorý vošiel do lesa ako prvý.
Neskôr sa dozvedela o vražde a začala nad tým premýšľať. Zistila, že muž, ktorý vyšiel z lesíka, sa ponášal na Mária. Na pojednávaní vyhlásila, že s určitosťou, bez pochýb, môže povedať - týmto mužom bol Mário!
Ani ďalší svedkovia výpoveďami druhú Máriovu verziu nepodporili. Mimo jeho známej, Renáty. Tá ho i s jeho bratom priviezla na diskotéku. Vedela vraj, že bratia zvyknú nosiť nože, preto ich pred odchodom objala a prešla im nenápadne rukami po tele. Bratia si ani neuvedomili, že im takto urobila kontrolu. Neucítila nič, čo by pripomínalo nôž. Pri odchode z diskotéky sa Mário podľa nej správal normálne. Ak by bol rozrušený, všimla by si to.
Pred súdom vypovedala aj Máriova matka. S plačom sa vyznala, že je vnútorne presvedčená o synovej nevine. Podľa nej by čosi také nikdy nespáchal: "Má veľmi rád malé deti, je citlivý, nikdy nepoužíva hrubé výrazy." Pripustila, že sa zvykol pobiť: „Ale iba preto, lebo má zmysel pre spravodlivosť!“
Máriov brat nevypovedal. Nevedeli, kde je. Podľa neoficiálnych informácií sa zdržiaval v zahraničí, na neznámom mieste.
Zaujímavé ale bolo: všetko sa strhlo kvôli plynovej pištoli. Zrazu, po tom, ako pre ňu zbili a potom aj zabili celkom nevinného, sa rozruch upokojil. Akoby odrazu o pištoľ nemal nikto záujem!
Namiesto záveru
Trestný senát krajského súdu uznal Mária 26. októbra 1999 vinným zo spáchania trestného činu vraždy. Odsúdil ho na jedenásť rokov straty slobody v najprísnejšom režime.
Mário sa odvolal. Tvrdil, že je nevinný. Chystal sa na odvolací súd.
Ráno, 24. januára 2000, vošiel do cely, ktorú obýval Mário aj so spoluväzňom, príslušník väzenskej a justičnej stráže. Mária mali o niekoľko dní eskortovať do Bratislavy na pojednávanie Najvyššieho súdu. Pojednávanie mohlo definitívne rozhodnúť o jeho vine alebo nevine. Máriov spoluväzeň vyskočil z lôžka. Mário nevstával. Spoluväzeň sa ho snažil zobudiť a stiahol z neho deku, ktorou mal zakrytú aj hlavu. Posteľ pod dekou bola zaliata krvou. Mário nedýchal.
Príčinou smrti bolo prerušenie krčnej žily ostrým predmetom. Podľa všetkého nožničkami z manikúry.
Samovražda? Začal si uvedomovať bezvýchodiskovosť situácie, a preto volil smrť? Ozvalo sa v ňom svedomie? Ktovie...
Rozsudok už nikdy nebude právoplatný. Obžalovaný je mŕtvy. Podľa zainteresovaných bola samovražda pár dní pred súdom značne nelogická. V tomto prípade však bolo logické máločo. Táto vražda tak pravdepodobne navždy zostane zahalená rúškom tajomstva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 713
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 242
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 472
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 232
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 825
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 604
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 208
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 839
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 535
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 740
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Skríningové testovanie sa v meste uskutoční cez víkend.

3 h
Zvážnica z Králik na Skalku je rozbitá, pri zjazdoch hrozia nepríjemné úrazy.

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

5 h
Preteky zrušili pre silný vietor a sneženie.

Výstrahu pre okresy Banská Bystrica a Brezno zvýšil Slovenský hydrometeorologický ústav na druhý stupeň.

7 h
Ilustračné foto.

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Brezne.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

7 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

24 h

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Už ste čítali?