Od prvého apríla sa aj Slovensko dostalo medzi vyspelé štáty sveta, ktoré očkujú celú detskú populáciu proti pneumokokom.
"Deti v prvých dvoch rokoch života nevedia vytvárať ochranné protilátky proti pneumokokovým obalom. Sú v istom slova zmysle voči nemu bezbranné a náchylné, niekedy až na ťažké život ohrozujúce infekcie,“ informoval profesor Svetozár Dluholucký, prednosta Detskej kliniky DFNsP v Banskej Bystrici. „Medzi druhým a piatym rokom sa už schopnosť tvoriť protilátky zlepšuje a po piatom roku klesá počet a závažnosť týchto ochorení. Vo svete sa deti do dvoch rokov očkujú tzv. konjugovanou pneumokokovou vakcínou. Ochrana po tomto očkovaní je dlhoročná.“
Pneumokoky ohrozujú deti na živote a zdraví ako pôvodcovia ťažkých invazívnych chorôb - hnisavý zápal mozgových blán, sepsa (otrava krvi), ťažké zápaly pľúc a pohrudnice, zápaly kĺbov, pobrušnice, ale aj zápaly dýchacích ciest a stredného ucha. „Ochrana nezaočkovaných detí je problematická, pretože až 90 percent sa s pneumokokmi stretne a môže byť ich nosičom rôzne dlhý čas. „Zaočkované deti sú pred najťažšími formami infekcie chránené na viac ako 90 percent, pred zápalmi pľúc a stredného ucha na viac ako 50 percent.“ Staršie môžu dostať pneumokokovú infekciu tiež - ak neboli očkované ako kojenci. Toto riziko je však nižšie a na očkovanie je možné použiť vakcínu pre dospelých. Bezplatné očkovanie sa poskytuje pre deti z rizikových skupín. Pre ostatné je dostupné, dopláca sa len 85 korún a malo by sa zaradiť medzi „pravidelné“ očkovanie. „Hoci nie je povinné ako ostatné očkovania, každý pediater aj rodič by si mal uvedomiť jeho význam a realizovať ho,“ povedal prednosta Detskej kliniky v B. Bystrici. Vakcína pre dospelých - nekonjugovaná - sa prepláca pre ľudí - mladých aj starých - s vybranými chronickými chorobami. Tí majú na bezplatné očkovanie nárok. Prepláca sa tiež pre seniorov nad 65 rokov veku.